banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Gine Körfezi Korsanlığı Önleme Bildirisi'ni 300'den fazla kuruluş imzaladı!

Denizcilik sektörü, korsan saldırılarına karşı mücadeleyi hızlandırmaya hizmet eden ortak bir deklarasyonla Gine Körfezi'ndeki korsanlıkla mücadele için atılan siyasi adımları sıklaştırıyor.

DÜNYA 10.06.2021, 12:17 10.06.2021, 12:29 Halit Emre İbrahimoğlu
60
Gine Körfezi Korsanlığı Önleme Bildirisi'ni 300'den fazla kuruluş imzaladı!

Gine Körfezi'nde yükselen deniz taşımacılığına yönelik tehditlere dünyanın dikkatini çekmek ve bölgede güvenlik seviyesini artırmak için ilk adımların atılması üzere, BIMCO'nun çağrısı üzerine denizcilik endüstrisinin dört bir yanından katılım gösteren paydaşlardan oluşan bir görev gücü Gine Körfezi Korsanlığı Önleme Deklarasyonu'nu başlatılmıştı.

Beyanname kamuya açılmadan önce yaklaşık 100 kuruluş tarafından imzalanmıştı. Atılan imzalarla birlikte başlangıçta, bayrak devleti idareleri, armatörler, gemi kiralayıcıları ve denizcilik kuruluşları dahil olmak üzere denizcilik endüstrisindeki 120'den fazla kuruluş deklarasyona taraf olmuştu.

Deklarasyon'un başlatılmasından bu yana 300'den fazla denizcilik şirketi ve kuruluşunun, Gine Körfezi'nde korsanlıkla mücadele çabalarını hızlandırmak amacıyla Gine Körfezi Deklarasyonu'nu imzaladığı açıklandı.

Amaç; ''Korsan saldırılarının sayısını yüzde 80 azaltmak''

Bildirgenin amacının, 2023 yılı bitmeden Gine Körfezi'ndeki korsan saldırılarının sayısını yüzde 80 azaltmak olduğu belirtiliyor. Geçen yıl, denizcilik ticaretine yönelik tüm korsan saldırılarının yüzde 95'inden fazlası Gine Körfezi'nde gerçekleşti. Diğer yandan Mayıs ortasına kadar 100 imza alan deklarasyon, bu sayıyı bir aydan kısa bir sürede üç katına çıkarmış oldu.

BIMCO: Helikopterli iki fırkateyn ve bir deniz devriye uçağı korsanlığı bastırabilir!

BIMCO, korsanlığın bölgede aktif olarak devriye gezecek helikopter konuşlandırılmış iki fırkateyn ve bir deniz devriye uçağı ile bastırılabileceğini savunuyor.  Eski BIMCO Başkanı ve Armatör Şadan Kaptanoğlu bu konu hakkında, "BIMCO, başta Nijerya olmak üzere bölge devletlerinin attığı olumlu adımları memnuniyetle karşılıyor. Bu ara dönemde en iyi çözüm, bölge ülkelerinin çabalarını desteklemek için bölgedeki korsanlıkla aktif bir şekilde mücadele edebilecek, bölge dışı devletlerden sağlanan askeri varlıklar bulundurmaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Danimarka fırkateyn konuşlandıracak!

Ayrıca Mart 2021'de Danimarka hükümeti, bu yeni programda talep edilen doğrultuda destek sağlayarak doğrudan dahil olmayı planladığını duyurdu. Danimarka, 2021 sonbaharından itibaren bölgeye beş ay boyunca bir fırkateyn konuşlandıracağını söyledi. Danimarka, Gine Körfezi'ndeki korsanlık tehdidini ele alma çabalarında diğer Avrupa ülkelerini de kendilerine katılmaya çağırdı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü