banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Dünya denizcilik tarihinde bir ilk: Tüm mürettebat kadın!

Uluslararası Kadınlar Günü'nü kutlayan Shipping Corporation of India (SCI), MT Swarna Krishna isimli bir gemiyi tamamı kadın denizcilerden oluşan mürettebat ile donatarak dikkat çekti.

DÜNYA 08.03.2021, 15:55 09.03.2021, 12:15 Halit Emre İbrahimoğlu
800
Dünya denizcilik tarihinde bir ilk: Tüm mürettebat kadın!

Uluslararası Kadınlar Günü'nü kutlayan, hem ulusal hem de uluslararası hatlara hizmet veren gemileri işleten Shipping Corporation of India (SCI), MT Swarna Krishna isimli bir tankeri tamamı kadın denizcilerden oluşan mürettebat ile donatarak dikkat çekti.

Dünya denizcilik tarihinde bir ilk!

Böylece dünya denizcilik tarihinde ilk kez bir gemi, tamamı kadın denizcilerden oluşan bir mürettebatla sefere çıkacak. Şirketin amacının erkek egemen olan denizcilik sektördeki basmakalıp yargıların yıkılması olduğunun altı çizildi.

SCI'nin geçmişte, kadın denizcileri gemilerinde istihdam ettiği ve denizcilik eğitim enstitüsünde kadın öğrenciler için çeşitli girişimler gerçekleştirdiği biliniyor. Devlet tarafından işletilen şirketin başkanı H K Joshi, sefere çıkmadan önce gemiye binerek denizcilerin kadınlar gününü tebrik etti.

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’na göre, uluslararası sefer yapan ticaret gemilerinde çalışan denizcilerin %1'ini kadın denizciler oluşturmakta. Bu rakama kruvaziyer gemileri de dahil edildiğinde, denizde çalışan kadın sayısı %7,5'e yükselmekte.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Karikatürü Tümü