banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Daewoo Irak ile yeni liman inşa sözleşmesi imzaladı: 2,6 milyar dolar!

Irak’ın Basra yakınlarındaki Grand Faw bölgesinde yeni bir liman inşa etme üzere uzun süredir ertelenen çabaları devam ediyor.

DÜNYA 31.12.2020, 09:45 31.12.2020, 10:03 Halit Emre İbrahimoğlu
318
Daewoo Irak ile yeni liman inşa sözleşmesi imzaladı: 2,6 milyar dolar!

Güney Kore merkezli Daewoo Mühendislik ve İnşa Şirketi'nin Irak'ta yeni inşa edilecek limanın konteyner terminali ve erişim kanalının inşası için 2.625 milyar $ değerinde bir sözleşme imzaladığı açıklandı.

On yıldan daha uzun bir süre önce ortaya atılan, kapasiteyi genişletmek ve Irak'ın güneyinde stratejik konumda yer alan Umm Qsar limanı üzerindeki baskıları hafifletmek amacıyla inşa edilecek ikinci bir limanın inşa edilmesi için harekete geçildi.

Çalışmalar daha önce de başlamıştı!

Irak hükümeti, 3 milyar dolardan fazla paraya mal olması beklenen projeyi petrol gelirlerinden finanse edeceğini açıklamıştı. Irak'taki iç sorunlar ve petrol fiyatlarındaki düşüş 10 yıllık bu liman planlarını da durdurmuştu. Yıllık 99 milyon ton yük elleçleme kapasitesine sahip olması öngörülen limanın ilk dalgakıranında çalışmalara başlanmış ancak çalışmalar devam etmemişti.

Tamamlandığında 3 milyon konteyner kapasitesi olacak!

Güney Koreli inşaat şirketinin projenin beş rıhtım ve bir konteyner sahasını içeren ilk aşamasını üstlendiği bildirildi. Projenin dört yıl sürmesi ve tamamlandığında yıllık üç milyon konteyner kapasitesine sahip olması bekleniyor.

Iraklı yetkililerin yorumlarına göre Daewoo, liman için yeni ve daha derin bir kanal oluşturma çalışmalarını da yürütecek. Şirket limana, en büyük konteyner gemilerinin limanı kullanmasına izin verecek derinlikte su kanalı inşa edecek.

Yeni limanın inşası için ilk fizibilite çalışmalarını ise bir İtalyan şirketi yaptı. Irak bölgede sadece Liman tesisleri değil, aynı zamanda arındırma tesisleri, çelik fabrikaları ve diğer fabrikaları da içeren geniş bir plan geliştirdiğini açıkladı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
15
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü