banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Çin, Pakistan limanı üzerinden ticaret yapmaya başladı

Ortadoğu ve Afrika'ya ihraç edilecek Çin mallarını Pakistan'ın Gvadar Limanı'ndan taşıyan ilk gemi düzenlenen törenle yola çıktı.

DÜNYA 14.11.2016, 21:57 Nermin İstikbal
1134
Çin, Pakistan limanı üzerinden ticaret yapmaya başladı
Çin, Pakistan limanı üzerinden ticaret yapmaya başladı

Ortadoğu ve Afrika'ya ihraç edilecek Çin mallarını Pakistan'ın Gvadar Limanı'ndan taşıyan ilk gemi düzenlenen törenle yola çıktı.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) kapsamında inşa edilen Pakistan'ın Belucistan eyaletindeki Gvadar Limanı'ndan ihracat için ilk gemi yola çıktı.

Yeni inşa edilen Gvadar Limanı'nda düzenlenen törene, Pakistan'dan üst düzey sivil ve askeri liderler, çeşitli ülke diplomatları ve çok sayıda davetli katıldı. Tören öncesinde yoğun güvenlik önlemleri altında Çin'den Pakistan'a gelen tır konvoyundaki mallar, Çin bandıralı gemiye yüklendi. Geminin yola çıkmasıyla, Çin, Gvadar Limanı üzerinden Ortadoğu ve Afrika'ya mal ihracatı yapmaya başlamış oldu.

Törende konuşan Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, uluslararası ticaret için Çin destekli limanı kullanmaları halinde, yabancı yatırımcılara en üst düzey güvenliği sağlayacaklarını ifade etti.

Çinli Overseas Port Holding Şirketi (COPHC), 2013'te Gvadar Limanı'nın işletmesini 40 yıllığına satın aldı. Hedef ise 2015'in sonunda bu limanı tam kapasiteyle faaliyete geçirmekti. Bu kapsamda, Çin ile Pakistan arasında 46 milyar dolarlık enerji ve altyapı anlaşmaları imzalandı. Çin, 3 bin kilometrelik yol inşa ederek, Gvadar ile Kaşgar'ı birbirine bağlamayı amaçlıyor. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) olarak adlandırılan bu projeyle aynı güzergah üzerine tren yolları ve gaz-petrol boru hatları da inşa edilmesi planlanıyor.

Pakistan'ın Gvadar limanı bölgenin kaderini belirleyecek jeostratejik ve jeopolitik öneme sahip. Liman, dünyanın petrol rezervlerinin üçte ikisine sahip olan ve günde ortalama 17 milyar varil ham petrolün taşındığı Hürmüz Boğazı ağzında bulunuyor. Bu limanın tam olarak faaliyete geçmesi halinde deniz yolu taşımacılığı konusunda bölgede rekabet alevlenecek.

Uluslararası deniz taşımacılığı ve petrol ticaretinin önemli kesişme noktasında bulunan Gvadar Limanı, Orta Asya, Güney Asya ve Ortadoğu'yu birbirine bağlayan bir noktada yer alıyor. Bunun ötesinde söz konusu limanın Hint Okyanusu'na direkt ulaşıma imkan vermesi de ekonomik ve stratejik değerini artırıyor. Hint Okyanusu'ndan yılda 100 bin gemi geçtiği ve dünya petrol ticaretinin yüzde 70'inin bu güzergahtan yapıldığı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
23
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü