banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Çin'in ilk yerli uçak gemisi ‘Şandong’ hizmete girdi

Şandong uçak gemisi, Çin’in Hainan eyaletine bağlı Sanya kentinde düzenlenen törenle Çin Ulusal Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nda hizmete girdi.

DÜNYA 19.12.2019, 08:32
87
Çin'in ilk yerli uçak gemisi ‘Şandong’ hizmete girdi

Çin'in ilk yerli uçak gemisi ‘Şandong’ hizmete girdi

Çin, "Şandong" adını verdiği ilk yerli uçak gemisini hizmete soktu. Çin Merkezi Televizyonu'nun (CCTV) haberine göre, Şandong uçak gemisinin Çin Ulusal Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) Donanması’na teslimi için ülkenin Hainan eyaletine bağlı Sanya kentinde bulunan bir limanda tören düzenlendi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in de katıldığı törende gemiye "Şandong" adının verildiği duyuruldu. Şandong, Çin'in hizmete aldığı ikinci uçak gemisi olmakla birlikte yerli olarak ürettiği ilk uçak gemisi olma özelliğini taşıyor. Söz konusu yerli uçak gemisinin imalatına 2012'de başlanmıştı. Gemi Nisan 2017'de suya indirilmiş, Mayıs 2018'de ise deniz seyir testlerine başlanmıştı. Gövde ağırlığı yaklaşık 50 bin ton, uzunluğu 315 metre, genişliği ise 75 metreyi bulan Şandong uçak gemisi ülkenin ikincisi gemisi olarak hizmet verecek.

Şandong, Güney Çin Denizi ve Tayvan Boğazı'nda düzenlenen tatbikatlarda boy göstererek Pekin hükümetinin bölge ülkeleri ve Tayvan'a karşı güç gösterileriyle gündeme gelmişti.

Çin basını ülkenin daha fazla uçak gemisi olması gerektiği yönünde haberlere yer verirken, bundan sonra üretilecek uçak gemilerinin nükleer yakıtlı olacağına yönelik bilgiler basına sızmıştı.

Dış ticaretinin büyük bir bölümünü deniz yoluyla yapan Çin'in, Doğu ve Güney Çin denizlerinde Japonya, Güney Kore, Filipinler ve Vietnam ile egemenlik hakları konusunda sorunları bulunuyor.

Çin'in 18 bin kilometre sahil şeridinin yanı sıra 3 milyon metrekarelik karasuyu bulunuyor. Ülkenin deniz gücünün ağırlığını küçük ve orta ölçekli gemiler oluşturuyor.

Çin'in yanı sıra dünyada 6 ülkenin envanterinde uçak gemisi bulunuyor.

DENİZHABER

Yorumlar (0)
17
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü