banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Avustralya'dan Katarlı şirketin bir gemisine daha 18 ay ceza: ''Korkunç koşullar!''

Avustralya Deniz Güvenliği Otoritesi AMSA, Katar merkezli ASWAN Trading & Contracting Co. şirketine ait Movers 3 isimli bir dökme yük gemisine 18 ay boyunca limanlarına girme yasağı verdiğini duyurdu.

DÜNYA 30.04.2021, 10:02 30.04.2021, 10:58 Halit Emre İbrahimoğlu
1328
Avustralya'dan Katarlı şirketin bir gemisine daha 18 ay ceza: ''Korkunç koşullar!''

Avustralya Deniz Güvenliği Otoritesi AMSA, Katar merkezli ASWAN Trading & Contracting Co. şirketine ait Movers 3 isimli bir dökme yük gemisine, iki aylık bir gözaltından sonra 18 ay boyunca limanlarına girme yasağı verdiğini duyurdu.

Standart altı gemiler için sıfır tolerans!

Dökme yük gemisindeki koşulları "korkunç" olarak nitelendiren AMSA, tüm gemi sahiplerini ve operatörlerini Avustralya sularında çalışan standart altı gemiler için sıfır toleransa sahip olduğu konusunda bir kez daha uyardı.

Geminin uzun süredir devam eden tutukluluk süreci uluslararası alanda dikkat çekti ve mürettebatın refahının sağlaması için AMSA'ya denizcilik sendikalarından Bayrak devletlerine kadar tüm endüstriden destek yağdı. Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu AMSA'nın bu tür ihmal durumları için sert önlemler alması üzere çağrıda bulundu. AMSA, sorunları çözmeye odaklandığını ve gerekli aksiyonların alınacağını belirttikten sonra geçtiğimiz gün bir gemide şimdiye kadar uygulanan en uzun yasaklardan birini verdi.

Şirketler büyük mali ve itibar kaybıyla karşılaşır!

AMSA İcra Kurulu Başkan Vekili Sachi Wimmer; "Yasaklama, taşımacılık programlarında yaşanan bir aksaklıktan daha fazlasına neden olur. Bu gemilerle ilişkili şirketler için büyük mali ve itibar kaybıyla sonuçlanır. Aswan Shipping gibi gemi operatörleri Avustralya sularında hoş karşılanmıyor." ifadelerini kullandı.

Maryam, ciddi denizci hak ihlalleri nedeniyle tutuklanmıştı!

Avustralyalı denizcilik yetkilileri, Katar merkezli denizcilik şirketi Aswan Trading and Contracting'e ait iki gemiyi, şirketin ULA isimli diğer bir gemisindeki mürettebatın Kuveyt açıklarında açlık grevine çıkmasından bir kaç hafta sonra ciddi denizci hak ihlalleri nedeniyle tutuklamıştı. Maryam isimli gemi, ilk olarak 19 Şubat'ta Avustralya Deniz Güvenliği Otoritesi (AMSA) tarafından Port Kembla'da 36 güvenlik ihlali ve mürettebat refahının sağlanamaması nedeniyle gözaltına alınmış, Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) müfettişleri 5 Mart sabahı kömür taşıyan gemiye bindiklerinde, çoğu erzağı tükenmiş olan geminin Avustralya sularından çıkmasının engellenmesi için güvenlik ve mürettebat refahını kapsayan bir çok neden bulmuştu.

"Gemide korkunç çalışma ve yaşam koşulları!"

Ancak duyurulan yasak, ilk gemisinden iki hafta sonra Avustralya'ya gelen Aswan Shipping şirketinin ikinci bir gemisine uygulandı. Movers 3 (91.765 dwt), 4 Mart'ta AMSA müfettişleri tarafından periyodik sörveyleri yapmadığı ve "gemide korkunç çalışma ve yaşam koşulları" uygulanması nedeniyle gözaltına alındı. AMSA, geminin operatörünün, geminin güvenlik ve operasyon standartlarına uyumu ile mürettebatın gıda ve suya ulaşımı gibi konularda altı periyodik sörveyi gerçekleştirmediğini bildirdi.

Klas kuruluşu, Panama bayrak devleti adına gemiyi incelediğinde, mürettebat sözleşmeleri ve gemideki çalışma dokümantasyonu ile ilgili sorunlar da ortaya çıktı. Ayrıca gemide bir takım teknik aksaklıklar keşfedildi.

AMSA İcra Kurulu Başkan Vekili Sachi Wimmer; "Aswan Shipping’in ihmali, Movers 3'teki denizciler için zorlu geçen iki ay ile sonuçlandı. Diğer yanda ise bu süre zarfında pek çok kuruluşun onları desteklemek için sarf ettiği çaba var. Aswan Shipping'i sorumlu tutuyoruz, gemi sahibi olarak adım atması ve yükümlülüklerini yerine getirmesi ve gelecekte Avustralya limanlarında ticaret yapmak istiyorsa sorumlu bir şekilde çalışmayı sürdürmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

AMSA müfettişleri, tüm sorunlar çözüldükten sonra gemiyi 29 Nisan'da  serbest bıraktı. Ayrıca derhal bir yasak çıkararılarak Movers 3'ün 18 ay boyunca Avustralya limanlarına girmesini yasaklandı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
banner258
Yorumlar (1)
Second officer 11 ay önce
O surecte gemideyim. Her seyi yasadik, gorduk. Mallesef Kimse bonusunu alamadi.kesinlikle bu sirket ile calismayin.
21
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak 03:37
Güneş 05:30
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:32
Yatsı 22:17
Günün Karikatürü Tümü