banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Alman tersaneleri önümüzdeki on yılda büyük düşüş riski altında!

Alman gemi inşa derneği VSM, Ulusal düzeyde ve AB düzeyinde hükümet müdahalesi olmaz ise, Alman tersanelerinin önümüzdeki on yılda büyük bir düşüş riski altında olduğu konusunda uyardı.

DÜNYA 18.05.2021, 10:14 18.05.2021, 12:22 Halit Emre İbrahimoğlu
143
Alman tersaneleri önümüzdeki on yılda büyük düşüş riski altında!

Alman gemi inşa derneği VSM, uluslararası rekabetteki bozulmalardan dolayı ülkenin denizcilik ekipmanları ve tersane sektörlerinde ''geri döndürülemez'' olarak nitelendirilen bir beceri kaybı oluşabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Ulusal düzeyde ve AB düzeyinde hükümet müdahalesi olmaz ise, VSM, Alman tersanelerinin önümüzdeki on yılda büyük bir düşüş riski altında olduğu konusunda uyardı.

Sektör yüksek mühendislik gerektiren gemi inşa ile sınırlanıyor!

Tüm dünyada olduğu gibi Alman gemi yapımcılarının da yıllardır genel amaçlı ticari gemilerde Asyalı rakiplere karşı pazar payı kaybettikleri belirtilirken, sektörün, özel amaçlı gemi inşa olarak adlandırılan yüksek mühendislik ve son teknoloji kullanımı gerektiren kruvaziyer, yat ve savunma sanayi gibi sözleşmelerle daraldığı belirtiliyor.

Orta ölçekli şirketler Çin'in stratejik eylemlerine karşı koyamaz!

VSM başkanı ve gemi inşa şirketi Fassmer'in Genel Müdürü Harald Fassmer; “Orta ölçekli bir şirket sahibi olarak Çin devletinin stratejik eylemine karşı koyamazsınız. Bu nedenle aktif bir politikaya ihtiyacımız var. Temel gemi inşa becerilerinin geri döndürülemez bir şekilde kaybedilmesi riski var.'' ifadelerini kullandı.

Talancı rekabet Asya'da büyük sübvansiyonlarla destekleniyor!

Meyer Werft Genel Müdürü Bernard Meyer; "Avrupa gemi yapımı on yıllardır pazar payını kaybediyor, çünkü talancı rekabet, özellikle Asya'da büyük sübvansiyonlarla destekleniyor ve Avrupa bu konuda hiçbir şey yapmıyor. Bu nedenle, şimdi soru Almanya ve Avrupa'daki sivil gemi inşa endüstrisinin on yıl içinde önemli ölçüde ayakta kalıp kalamayacağıdır." ifadelerini kullandı.

VSM genel müdürü Reinhard Lüken Avrupa düzeyinde tutarlı bir önlem çağrısında bulunarak ve alınacak önlemlerin uygulanabilirliğini Avrupa pazar payı büyüklüğü üzerinden anlatarak; “Avrupa Birliği, dünyadaki en büyük denizcilik pazarına sahiptir. Kıtamızın coğrafyası nedeniyle, denizde yüksek miktarlarda ekonomik faaliyet sağlanmakta. Bu nedenle, Avrupa'da büyüme ve sürdürülebilirlik için tüm denizcilik yeteneklerimizi en iyi şekilde kullanma gücüne sahibiz." dedi.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak 03:37
Güneş 05:30
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:32
Yatsı 22:17
Günün Karikatürü Tümü