banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

ABD yaptırımlarına rağmen Çin'e doğrudan petrol ihraç etmeye başladı

Venezuela, ABD'nin yaptırımlarına rağmen Çin'e doğrudan petrol ihracatına tekrar başladı.

DÜNYA 28.11.2020, 20:48 Nermin İstikbal
111
ABD yaptırımlarına rağmen Çin'e doğrudan petrol ihraç etmeye başladı

Çinli devlet şirketleri China National Petroleum Corp (CNPC) ve PetroChina , Washington yönetiminin Venezuela devlet petrol şirketi Petroleos de Venezuela (PDVSA) ile ticaret yapan şirketlere yaptırım kararını uzatmasının ardından 2019 Ağustos'unda Venezuela limanlarında ham petrol ve yakıt dolumunu durdurmuştu

ABD'nin getirdiği yaptırımlar, Trump yönetiminin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu yerinden etme çabalarının bir parçasıydı fakat ABD, Venezuela'nın petrol ihracatını tamamiyle durdurmada ya da Maduro'nun gücünü zayıflatmada başarılı olamadı.

Venezuela petrol şirketi PDVSA'nın müşterileri, doğrudan Venezuela'dan petrol ihraç edemediklerinden şirketin öncelikle Malezya'ya olan petrol sevkiyatını arttırdılar. Malezya'ya petrol götüren tankerlerin sonrasında Malezya kıyılarında diğer boş tankerlere petrolünü aktarmasının ardından petroller başka gemilerle Çin'e gönderiliyordu.

ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü Çarşamba günkü açıklamasında Venezuela petrol sektörüyle bağlantı kuranların yaptırım riskine maruz kalacağını belirtmişti.

Çin'in doğrudan Venezuela petrolünü ihraç etmeye yeniden başlaması ABD'nin yeni seçilen Başkanı Joe Biden'ın görevine resmen başlamasından önce gerçekleşti. ABD, geçen senenin başında Rus Rosneft petrol şirketinin iştiraklerine Venezuela PDVSA şirketinden doğrudan petrol ihracatı yaptıkları için yaptırım getirmişti. Rosneft de sonrasında PDVSA ile olan ticaretini kesmişti fakat iştiraklerine olan ABD yaptırımları kaldırılmamıştı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü