banner191

banner148

banner179

banner176

ABD Donanma gemisinin başı beladan kurtulmuyor: Bir ölüm daha!

Covid-19 vakaları, Covid-19'dan ölen bir askeriyle anılan ve zor bir yıl geçiren ABD askeri uçak gemisi USS Theodore Roosevelt'te bu kez bir Denizci San Diego'da kendini vurarak intihar etti.

DÜNYA 15.10.2020, 09:54 15.10.2020, 10:06 Halit Emre İbrahimoğlu
ABD Donanma gemisinin başı beladan kurtulmuyor: Bir ölüm daha!

Uçak gemisi USS Theodore Roosevelt'in denizcileri Nisan ayında bir astsubayı COVID-19 nedeniyle kaybetmişti. Geçtiğimiz salı günü ise, bir mürettebatın intihar ettiği bildirildi.

Donanmaya göre, Salı sabahı erken saatlerde, Theodore Roosevelt'in mürettebatından bir denizci, San Diego'da bir güvenlik nöbetinde kendini silahla vurdu. Denizcinin hayatını kaybettiği açıklandı. 

ABD donanmasından bir sözcü, Navy Times'a verdiği demeçte, denizcinin intihar nedeninin ve içinde bulunduğu koşulların araştırıldığını söyledi.

İntiharın nedeni henüz bilinmiyor, ancak Theodore Roosevelt zorlu bir yıl geçirdi. Uçak gemisi USS Theodore Roosevelt Mart ayında COVID-19 salgını bildiren ilk ABD Donanması gemisi olmuştu. Guam'daki üsse döndüğünde 4.000'den fazla mürettebat üyesi, tecrit için kıyıdaki konutlara taşındı. Mürettebatının tamamına covid testi uygulanmış ve sonuçta 1.100'den fazla pozitif çıkmıştı.

Salgın gemiyi 10 hafta boyunca, Haziran ayında aktif göreve dönünceye kadar devriyeden çıkardı.

Orduda aktif görev intihar oranı 2020 için yüzde 30 arttı; yetkililer bu fenomeni pandeminin stres faktörlerine bağlamayı reddediyor.

Ordu Bakanı Ryan McCarthy Eylül ayında AP'ye verdiği demeçte, "Bilimsel olarak açıklayamam ancak davranışsal sağlık sorunlarında rakamlar arttı." dedi.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
21°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?