İzmir Limanı’na yapılacak yatırımlar konusu, Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi’nde ele alındı. “Ege Bölgesi Liman Yatırımları, İzmir Alsancak ve Çandarlı Limanları” başlıklı sunum yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ersel Zafer Oral, “İzmir Limanı’nda devletin yıllarca çözemediği sorunların yatırımcının üzerine kalması en büyük sıkıntı” dedi.

Alsancak Limanı için gerekli yatırımların bir an önce tamamlanması gerektiğini vurgulayan Oral, şöyle devam etti: “İzmir ve Yunanistan’ın Pire limanları birbirine benziyor. Son yıllarda Pire Limanı, grevler nedeniyle büyük güç kaybetti. Ancak ne yazık ki bu noktada, daha yakındaki İzmir Limanı değil, İstanbul Ambarlı Limanı tercih edildi. Bu, İzmir Limanı’ndaki su derinliklerinin yetersiz oluşu gibi sorunlardan kaynaklanıyor.” İzmir Limanı için olmazsa olmaz koşullardan birinin, dipteki çamurun çıkarılması olduğuna dikkat çeken Oral, “Ancak, içeriğindeki ağır metaller nedeniyle çevresel sorun yaratabilecek bu çamurun nereye döküleceği de belirlenmeli” diye konuştu.

DTO Şube Başkanı Geza Dologh, modern arıtma teknolojilerinin kullanılması halinde çevre sorunu yaşanmayacağını savundu, “Hollanda Rotterdam’da yılda 32 milyon tonluk tarama yapılıyor. Çıkarılan çamurla suni bir ada yapılmış. Bizde neden olmasın? Körfez’de suni bir ada oluşturulabilir” dedi.