banner191

banner148

banner179

banner176

Rusya Ukrayna'nın gazını kesti

Rusya'da devletin elinde bulunan Gazprom şirketi, talep ettikleri fiyat artışının Kiev yönetimi tarafından reddedilmesi üzerine Ukrayna'ya gaz pompalamayı durdurdu.

DIŞ BASINDAN 01.01.2006, 18:19
Rusya Ukrayna'nın gazını kesti

Ukrayna, Rusya federasyonu başkanı Vladimir Putin'in önümüzdeki üç ay boyunca düşük fiyattan gaz sağlamaya devam etmeleri, ancak Nisan ayında fiyatı arttırmaları yönündeki teklifini reddetti.

Putin'in teklifine göre, Kiev anlaşmaya yanaşırsa bin metreküp gaz için Nisan ayına kadar 50 ABD Doları ödemeye devam edecekti.

Ancak fiyat daha sonra 230 dolara çıkarılacaktı. Ukrayna'da yetkililer, Rusya'nın gaz pompalamayı durdurma kararından halkın etkilenmeyeceğini, zira kış boyunca yetecek kadar gaz stoğu bulunduğunu belirtiyor.

Ukrayna'nın kullandığı gazın yaklaşık yüzde 30'unu Rusya sağlıyor. Gazprom şirketinin sözcüsü Sergei Kuprianov, Rusya'nın Ukrayna'daki boru hatları üzerinden Avrupa'ya gaz pompalamayı sürdüreceğini ifade etti ve Ukrayna'yı bu kaynağı kullanmamaları konusunda uyardı.

Rusya'nın istediği artışı kabul etmeyen Ukrayna, Moskova'nın kendisini siyasi açıdan cezalandırmaya çalıştığını öne sürüyor. Doğal gaz fiyatlarının katlanmasının Ukrayna ekonomisine özellikle de çelik ve kimya sanayine büyük zarar vereceği belirtiliyor.

BBC'nin Moskova muhabiri, Rusya'nın Ukrayna'yı Avrupa Birliği ve NATO'ya yönelişinden ve Rusya'yla tarihi bağlarını koparmasından dolayı cezalandırmak için enerji kaynaklarını bir araç olarak kullandığını söylüyor.

Kaynak:BBC

DenizHaber.Com

Yorumlar (1)
kaptan memo 14 yıl önce
türk gemi inşa sanayinde ukrayna sacı yaygın baya.5-6 ay önce 600 dolar civarı olan sac fiyatları 450 dolara gerilemişti eğer ukrayna çelik sektörü doğal gaza bağımlıysa yeni artışlar ve yeni tedarikci arayışları bizi bekliyor sanırım.
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?