banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kuzey Denizi 50 yılda 1,7 Derece Isındı

Almanya'nın Helgoland Adası'nda yapılan son ölçümler Kuzey Denizi'nde su sıcaklığının belirgin şekilde arttığını ortaya çıkardı.

DIŞ BASINDAN 21.09.2012, 14:05
Kuzey Denizi 50 yılda 1,7 Derece Isındı
Almanya'nın Helgoland Adası'nda yapılan son ölçümler Kuzey Denizi'nde su sıcaklığının belirgin şekilde arttığını ortaya çıkardı. Sonuçları değerlendiren bilim adamları küresel ısınmanın diğer denizlere kıyasla Kuzey Denizi'ndeki su sıcaklığını beklenenden daha hızlı arttırdığını kaydetti. 

Denize kıyısı bulunan Schleswig Holstein eyaletinin Pinneberg iline bağlı adada faaliyet gösteren kutup ve deniz araştırmaları merkezi Alfred Wegner Enstitüsü'nün (AWI) Kuzey Denizi'nde yaptığı son ölçümler su sıcaklığının 50 yıl öncesine kıyasla 1,7 derece arttığını gösterdi. AWI'nin Kuzey Denizi'nde yaptığı ölçümler dünyanın 'en uzun süreli su sıcaklığı istatistiği' olarak biliniyor. Bilim adamları 1873 yılından bu yana Helgoland Adası'nın etrafında Kuzey Denizi'nin su sıcaklığını ve buradan alınan su örneklerindeki tuz oranını ölçüyor. Ada üzerindeki ilk daimi ölçüm istasyonu 1962 yılında faaliyete geçti. Ölçüm istasyonunda su sıcaklığının yanı sıra deniz suyundaki besin döngüsünün içeriği ve suyun görünürlük derinliği de düzenli olarak ölçülüyor.

YENİ TÜRLERİN SAYISI ELLİYİ GEÇTİ

Helgoland Biyolojik Araştırmalar Dairesi (BAH) bünyesinde faaliyet gösteren AWI'nin sözcüsü Folke Mehrtens sıcaklık ölçümlerine paralel olarak deniz suyundaki planktonların da düzenli olarak toplandığını açıkladı. BAH'dan yapılan açıklamaya göre 1985 yılından bu yana Kuzey Denizi'nde elliden fazla yeni canlı türü tespit edildi. Bu türlerin bilhassa sıcak denizlerden geldiği tahmin ediliyor. BAH bulduğu yeni canlı türlerinin önce tespitini ve sonrasında da sayımını yapıyor. Bu veriler daha sonra meteoroloji istasyonları, sensörler ve araştırma ekiplerinden gelen bilimsel verilerle birlikte internette yer alan çevre veri bankası Pangaea'ya aktarılarak uluslararası kullanıma açılıyor. Atlas Okyanusu'nun kuzeydoğu uzantısı olan Kuzey Denizi'ne kıyısı bulunan ülkeler arasında İngiltere, Danimarka, Hollanda, Belçika ve Fransa da yer alıyor.
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?