banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Gemilerdeki Zabit Eksikliği Bu Yıl Açıklanacak

Gemilerdeki Zabit Eksikliğinin Ne Kadar Büyük Olduğu Kısa Zaman İçinde Açıklanacak.

DIŞ BASINDAN 16.06.2010, 13:57
Gemilerdeki Zabit Eksikliği Bu Yıl Açıklanacak

 

En son BIMCO / ISF küresel insan gücü araştırması bu yıl yayınlanacak.

Gemilerde Zabit açığının büyüklüğü ve gelecekteki muhtemel eğilim oldukça belirsizdir.  Son BIMCO / ISF küresel insan gücü araştırmasından bu tarafa beş yıl geçmiştir,  gelecek araştırmanın bu yılın sonlarında bulduğu sonuçları belirtmesi gerekmektedir.

2005 yılı araştırmasında, zabit eksikliği 10,000 olarak belirtilmişti, ancak bu genellikle   gerçek rakamın altında  bir tahmin olarak görülmüştü.  O zamandan beri büyük değişiklikler meydana gelmiştir; küresel filoda büyük bir artış ve belli gemi tipleri için bazı rütbelerde ciddi eksiklikler olmuştur.  Bu durum, ücret seviyelerinin keskin bir şekilde artmasına sebebiyet vermiştir.

Son zamanlarda görülen aşağı doğru gidiş geçici bir ertelemeye yol açmıştır, ancak genel görüş, temeldeki durumun daha da kötüleştiği ve denizde çalışan zabitler olarak genç insanları kariyere çekmek için denizcilik endüstrisinin birçok şeyler yapmasına ihtiyaç olduğu şeklindedir.

Daha yeni, fakat daha sınırlı bir araştırma bu tahmini destekleme eğilimini göstermiştir. Japonya’da bulunan Nippon Vakfı (Nippon Foundation) ve Japon Uluslararası Ulaştırma Enstitüsü (Japan International Transport Institute), geçen ay Londra’da bir seminerde gemi adamları için gelecekteki küresel arz - talep incelemesine ait sonuçları sunmuştur.

Anılan çalışma, filo büyümesi hakkındaki nispeten ılımlı tahminlere dayanarak, 2020  yılına kadar denizcilik endüstrisinin, 2010 seviyeleri üzerinde ve üstünde ilave 32,153 zabite (officers) ve 46,881 küçük rütbeli zabite (ratings) ihtiyaç duyacağını ortaya çıkarmıştır.  Küçük rütbeli zabitlerde geniş kapsamlı bir fazlalık olduğu, bunun için başlıca üzerinde durulması gereken hususun eğitim veren zabitlerin (trainee officers) kaydının yapılmasının  gerekli oluşu olduğu genellikle kabul edilmektedir.  Denizciler İçin Sosyal Yardım Uluslararası Komitesi’nden David Dearsley tarafından, kısa zaman önce yapılan Avrupa Personelle Donatma ve Eğitim Konferansında, Filipinler’deki Asya ve Pasifik Denizcilik Akademisinde 250 erkek ve bayan gemi zabiti öğrencilerine (officer cadets) ait araştırmanın sonuçları sunulmuştur.

Söz konusu çalışmada, ihtiyaç duyacağı genç öğrenci (recruits) tipleri için çekici olacaksa, denizcilik endüstrisinin ele almasına ihtiyaç olan sorunlardan bazıları açıkça gösterilmiştir 

David Dearsley bunların, yabancı mürettebatla beraber gemilerde oldukları zaman, aileleri ve  Filipinlerden diğer kişilerle haberleşme eksikliğinin önemli sorunlar olduğunu, e-posta ve cep telefonlarını kullanamadıklarını vurguladıklarını söylemiştir.

Mr. Dearsley, ortaya atılan bazı endişelere rağmen, geniş kapsamlı sonuçların kendisini iyimser yaptığını bildirmiş,  “Öğrenciler (cadets), kariyerleriyle ilgili ihtimaller hakkında çok olumlu idiler ve Filipinler’de ve tüm olarak denizcilik endüstrisinde gelecekte olabilecek iş ihtimalleri hakkında iyimserdiler”, demiştir.

 Bununla birlikte, Mr. Dearsley, nisbeten erken bir yaşta denizdeki görevlerinden emekliye ayrılmak isteyenlerin sayısını denizcilik endüstrisinin göz önüne almasına ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.

(07 Haziran, 2010 tarihli Lloyd’s List Ship Manager’da yayınlanmıştır).

(Türkçe çevirisi İMEAK DTO tarafından yapılmıştır).

Yorumlar (10)
9 yıl önce
Hakkı GÜRLEYEN bu iş merak işidir. İşsiz kalan kim varsa değil merakı ilgisi olan bu işi yapabilmeli ve gerekli akademik süzgeçten geçerek bu işte kıdem alabilmeli.İşin özü budur.Bu tip bir fanatizme gerek yoktur.
tolga hanlı 9 yıl önce
dönem arkadaşlarımın hemen hemen yüzde 75 karaya geçti.bir coğu ya limanlarda yada müsteşarlıkta çalışıyor.5 yıl okudular hepsi karaya kaçtılar.aslında sorun müsteşarlıkta bitiyor.piyasada okadar zabitan varken durmadan bizden adam isyorlar.yakında piyasa 2 yıllık mezunlara kalacak.rakamlar düşecek.kolaya kaçmayın arkadaşlar.biraz gayret edin lütfen.sayın müsteşarımız naiboğluna sesleniyorum.denizde fakülte mezunu kalmadı.kalanlarıda almayın lütfen

saygılarımla

hüseyin arslan 9 yıl önce
yüksek okullara, uzakyola geçmek için gerekli eğitim yolunun önü açıldı. fakülte mezunu olupda halen 3000 gt ile sınırlı olan fakülte mezunlarının da önü açılmalı. (su ürünleri FAKÜLTELERİNDEN mezun olan kişilere de uzakyola geçiş için tamamlama eğitimi verilmeli)
OYTUN AYIK (U. Yol Baş Müh) 9 yıl önce
tabii..ziraat mühendisleri ile sosyologlar da uzakyol ehliyeti alsın..ayrıca 'su'surluk ve sivas-'su'şehri sakinlerinin hepsi de doğal olarak bu hakka sahip olmalı...!!!
hakkı gürleyen 9 yıl önce
İşsiz kalan, iş arayan ne kadar insan varsa denizci olmalı....Nerden mezun olduğunun ne derece bilgi sahibi olduğunun bir önemi olmamalı bence...Ne de olsa denizde ekmekte çok açıkta çok, gemilerde öyle yada böyle bir şekilde yürüyor... Memlekette *haydi gençler denize* kampanyası başlatılmalı ve sokakta ne kadar insan varsa 6 aylık gemi stajı ardından sınavsız olarak uzakyol ehliyeti almalı...Güverte sınıfı için bu staj dönemi 12 ay olmalı...Suyu bardakta görende gelmeli, denizi rüyasında görende...Kurtuluşumuz bu yoldadaır...Zabitan açığı çok ama malesef *zabit* tanımına uyan zabit yok...Allah herkese önce akıl fikir sonrada selamet versin
Taçlan TATBUL / Makinist 9 yıl önce
Her önüne geleni denize çıkarılması sonuçlarını bir denizci olarak hep birlikte görmekteyiz. Her işsizim diyen denize çıkarsa ne adam gibi denizcilik kalır nede bu meslekteki örf ve adetler bu işe gönül veren ve işine sahip çıkan kendini yetiştirebilen insanlar bu işi yapmalı diyorum.
ergin kılıç 9 yıl önce
sayın hakkı gürleyen.gv.sınıfı için staj 12 ay zaten.mk.sınıfı için 6 aydır.
Selim AKILLI 9 yıl önce
Her geçen gün dahada düşen ama sorgulanmayan eğitim kalitesi biz nereye götürecektir?Her köşe başında bir denizcilik lisesi, kursui okulu veya adına her ne olursa olsun bir yer açılması nedendir?Artık neredeyse her önüne gelene ehliyet vermeye çalışılması neyi ifade etmektedir?Gerçekten amaç zabitan eksikliği midir yoksa mevcut zabitan maaşlarını çok daha düşük seviyelere mi çekmektir?Eğitim seviyesi, kalitesi, kişilerin donanım seviyesi, bilgi ve becerisi önemli değil yeter ki geminin üstüne çıkacak bir zabit olsun yeter mantığı belki bugün değil ama bir beş yıl sonra Türkiye'deki denizci kalitesini hangi seviyelere getirecektir hep beraber yaşar isek göreceğiz.UCUZ POLİTİKALAR YÜRÜTÜLEREK ATILAN ADIMLARIN DOĞURACAĞI SONUÇLARIN BAŞARILI OLMASINI BEKLEMEK HAYALPERESTLİK ÖTEYE GİDEMEZ !!!!KENDİ AYAĞIMIZA KURŞUNU YİNE KENDİMİZ SIKIYORUZ..Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?