banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Alman Denizcilik Sektörü Kriz Fırtınasına Yakalandı

Krizin etkileri denizcilik alanında da hissediliyor. İthalat ve ihracat rakamlarının gerilemesi, Alman liman işletmelerini zorluyor. Armatörler devlet yardımı talep ediyor.

DIŞ BASINDAN 02.04.2009, 10:20
Alman Denizcilik Sektörü Kriz Fırtınasına Yakalandı


Denizcilik sektörü kriz fırtınasına yakalandı
 
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Küresel ekonomik krizin etkileri denizcilik alanında da hissediliyor. İthalat ve ihracat rakamlarının gerilemesi, Alman liman işletmelerini zorluyor. Siparişleri kesilen armatörler devlet yardımı talep ediyor.

Küresel ekonomik krizin etkileri denizcilik alanında da hissediliyor. Almanya’nın liman şehri Hamburg’da, liman işletmesi 2008 yılındaki rekor kazançların ardından bu yıl ciroda ve karda gerileme beklediğini açıkladı.

Hamburg Liman İşletmesi, özellikle yüklemesi yapılan konteynerlerin sayısında büyük bir azalma yaşandığını duyurdu. İşletme, şimdilik işçi çıkarılmadığını, ancak yıl ortasından itibaren kısa mesai yapılacağını duyurdu. Denizcilik branşının tümü derin bir krizle karşı karşıya. Almanya'da devlet yardımları yapılması çağrıları yükseliyor. 

Gemilerin sayısı azaldı

Rostock limanında güneşli bir öğleden sonra. Prins Joachim gemisi henüz yanaştı, yüklemesini yaptı ve Danimarka’nın Gedse kentine doğru yola çıktı. Gemide, Almanya’dan, Polonya’dan, Çek Cumhuriyeti’nden ve İskandinav ülkelerinden mallar bulunuyor. Geçen sonbahara kadar Rostock ve Gedser arasında üç gemi taşımacılık yapıyordu, bu rakam şu anda iki. Rostock Liman İşletmesi'nin Yöneticisi Ulrich Bauermeister, üçüncü geminin Puttgarden limanına çekildiğini söylüyor. Bauermeister, “armatörler, mevcut maliyetleri bile karşılayamayacak durumda olunca, gemileri bekletmeyi deniyor. Daha az gemi yola çıkıyor, bu gemiler de doğal olarak aşırı kapasiteyle yüklenmiş oluyor” diyor.

İhracat ve ithalatta düşüş

Dünya çapında ticari malların yüzde 90’ı gemilerle taşınıyor. Dolayısıyla, uluslararası ticaret çıkmaza girdiğinde bunun etkisi ilk olarak limanlarda hissediliyor. Hâlihazırda Alman limanlarında konteyner taşıyan 500 gemi yeterince yükleme yapılamadığı için bekletiliyor. Rostock Liman İşletmesi’nin Yöneticisi Ulrich Bauermeister, “şu anda Mecklenburg-Vorpommern limanlarında ortalama yüzde yirmilik bir gerileme var. Japonya'da ithalat yüzde elli, ihracat ise yüzde 48 oranında azaldı. Biz bu ülkelerle ticaret yapıyoruz. Dolayısıyla hem daha az mal geliyor, hem de daha az gidiyor” sözleriyle küresel ekonomik krizin etkilerine dikkat çekiyor.

Devlet yardımı talebi

Başarılara alışkın olan deniz taşımacılığı branşı derin bir krizle karşı karşıya. Bu kriz, tersanelerde de kendisini gösteriyor. Almanya’da tersanelere verilen 1,5 milyar tutarında 40 gemi siparişi iptal edildi, 26 geminin yapımı da tehlikede. Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Başbakanı Erwin Sellering, “bu böyle devam edemez” diyor ve devlet yardımı talep ediyor. Sellering, “gemiler bizim otomobillerimiz gibi. Esas mesele, özünde rekabet edebilir durumda olan bir sanayi dalının krizi aşmasını ve bu önemli alandaki sanayi üretiminin Almanya’da devam edebilmesini sağlamak. Devletin bu alana yapacağı yardımlar en az otomotivcilikteki yardımlar kadar önemli" şeklinde konuşuyor.

Hükümet yardıma karşı

Alman hükümetine göre ise denizcilik bir durgunluk döneminden geçiyor, ancak yapısal bir kriz kesinlikle söz konusu değil. Hükümet, bu sürenin bu alanda çalışan personelin niteliklerinin artırılması ve Almanya’nın gelecekte de yüksek teknolojinin kullanıldığı bir yatırım yeri olma özelliğini muhafaza edebilmesi için kullanılabileceğini savunuyor. Başbakan Angela Merkel, bu alanda faaliyet gösterenlerin de kemerlerini sıkması gerektiğini ifade etti. Merkel, “armatörlerin krizden çok ağır etkilendiğini biliyorum. Ancak şunu söyleyebiliriz: Deniz taşımacılığı geçen yıllarda yaşanan büyümeden payına düşeni almış bir branş, bu yüzden aslında bu zor döneme güçlü bir şekilde girdiği söylenebilir” dedi.

Almanya’da armatörlerin ve tersanelerin krizden çıkabilmesi için devlet yardımı öngörülmüyor. Ancak kimi kolaylıklar da tanınmadı değil. Örneğin tersanelerin 200 milyon Euro'ya kadar devlete ait bazı bankalardan kredi alabilmesi kolaylaştırıldı. Ayrıca devletin ihracata verdiği garanti de 80 milyon Euro’dan 300 milyon Euro’ya yükseltildi.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?