banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

20.01.2013, 23:40 74696

Denizcinin Yıpranma Hakkı...

Sanırım haberiniz vardır;  milletvekilleri ve basın çalışanları yıpranma haklarını geri aldılar..Basın çalışanlarını tekrar  kutluyorum..Hakları olan fiili meslek zam haklarını  örgütlü ve kararlı bir şekilde hareket ederek kotardılar.Yasa da yapılan tırpanlamalar sonucu çok eski günlerine olmasa da dünden daha iyi duruma döndüler..

İlk olarak 21 Ocak 2010 tarihinde denizcinin yıpranma hakkının nasıl kaldırıldığını dilim döndüğünce Deniz Haber de soldan sağa sürekli hareket eden köşemde  anlatmaya çalıştım.Tekrara girmeyeceğim..Orada yazıyor nasıl kaldırıldığı...Denizcilerin birey olarak tepkilerinin dışında hiç bir kurum , kuruluş, dernek, sendika dan bu yazıya ses gelmedi..Daha sonra 5 Aralık 2011 de kendimce bir yazı daha yazdım..Gene hiçbir tepki gelmedi...Ve en son 25 Mayıs 2012 de “Erol Şenkaya” gemisinin batmasına müteakip “Biz Yıpranmaz Ölürüz” diye üçüncü bir yazıyı daha kaleme aldım ve gene kimseden ses çıkmadı..Aradan 7 ay geçti ve 25 Mayıs 2012 tarihli yazımda sözünü ettiğim şekilde çalışmalarını sürdüren basın çalışanları bu haklarını geri aldılar..

Geçen ay Şile de yaşanan elim hadise  hem batan gemide ölen denizcilerin hem de kurtarma yardıma giden ve hayatını kaybeden kardeşlerimizin denizcinin hangi doğa şartları ile mücadele ettiğini ne tehlikeler ile yüzleşmek zorunda kalabileceğini  gösteren ve hafızalara çivilenen unutulmayacak bir trajediydi..Bu trajedinin bütün ülkenin gözünün önünde seyretmiş olması  denizcinin  hayatının acı bir perdesine bütün ülkenin şahit olmasını sağlamış insana "ne yıpranması kardeşim bu insanlar ölümle yatıp ölümle kalkıyorlar" dedirtmiştir...

Bu olay sonrası  çıkan sesler ise “kimin kusurlu olduğu çerçevesinde yankılanmış, sorumlu ve kusurlu olan Kaptandır” denmiş ve noktalanmıştır..Depremde ölen arkadaşlarının arkasından yıpranma hakkını en yüksek sesle dillendiren basın çalışanlarının aksine denizciler gene  susmaya devam etmişlerdir..

Sevgili arkadaşlarım ,  ister iktidar ister muhalefetteki partiler aracılığı ile olsun denizci dernekleri , sendikalar, odalar v.s. bir yasa hazırlığı için baş vuruda bulunsa buna hiç kimse itiraz etmez.. Etmez çünkü denizcinin yıprandığını herkes bilir ve kabul eder..  Allah aşkına, denizcinin yıpranması söz konusu olmasa  denizciden 2 yılda bir periyodik , 5 yılda bir tepeden tırnağa  sağlık raporu istenir mi?Uzatmadan lafı ;

“Denizci Neden Yıpranır” ı konuşacağımız bir toplantıyı geniş bir katılımla  mutlaka yapmamız ve bunu basına etkili bir şekilde aktarmamız gerekiyor..

Yıpranma hakkı için mutlaka imza kampanyası düzenlenmeli..Ve bu imzalar başta iktidar partisi olmak üzere meclis de gurubu bulunan partilere verilmeli..

Denizcinin zor şartlarını anlatan belgeseller düzenlenip kamuoyu bu konuda daha duyarlı hale getirilmeli..

Bu konuda yardımcı olabilecek başta Çalışma Bakanı Binali Yıldırım bey olmak üzere milletvekilleri hatta parti başkanları ziyaret edilmeli..Ve şu soru mutlaka sorulmalı ; ne oldu da 2010 yılına kadar yıpranan denizci yıpranmaz oldu? Hadi biraz mizah yapalım ; denizler göl, gemiler otel, seferler seyahat mi oldu ? Hakikatten ne oldu?

Deryada gecenin gündüzün peşine takıldığı gibi dolaşan , çoluk çocuğundan uzak, karada yaşayanın hayal bile edemeyeceği fırtınalarla boğuşan , çelik tanktan  su içip kuru kumanya ile günlerce idare eden, okyanusun bir kıyısında vira bismillah deyip haftalar sonra diğer yakasında funda bismillah diyen, yatağı deniz yorganı gökyüzü olan  ve hernasılsa "yıpranmayan"  bütün denizcilere Allah selamet versin..

Sevgiler herkese,

 

 

Yorumlar (27)
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 9 yıl önce
Aşağıdaki yorumumu okuyuncva makine dairesinde anası ağlayan makinecileri unuttuğumu üzülerek gördüm. Ben denizciliğin çok büyük fedfakarlıklar, tehlikeler, eziyetler mesleği olarak düşünürken makinecilerin güverftecilerden kat be kat yıpranma içinde olduklarını, o insanı sağır eden gürültüler ve mazot kokuları içinde, geminin içine düştüğü fırtınalarda yapılan otuz, kırk derecelik yalpalarda, yukarıda ne olduğunu bilmeden, geminin saç atarak nersinden suların içeri dolacağı endişeleri içinde bu mesleğe nasıl dayandıklarını hep onları, makinecileri, takdir ve gıpta ile kahmaramanlıklarını seyretmişimdir. Tüm denizciler bayram seyran, cuımartesi pazar tatili bilmeden yirmi dört saat görev başında mecburen olurken, ailelerinden uzakta ekmek parası için savaş verirken, çocuklarının terbiyesi ve eğitimi için katkıda bulunamazken, yaşlılıklarında analarına babalarına gereklen özeni gösteremezken, geceleri yalnız yatağında karısının hayali ile avunurken, karada çoluk çocuğunun,anasının babasının ve yatağında
eşinin yanında yatan, bayramını seyranı bilen, cumartesi pazar istirahat eden bir devlet memuru ile ayni şartlarla emekli olması hak adalet ve vicdana sığar mı? Şimdi denizcilerin babası sevgili
İsmat Yılmaz hükümet üyesidir. O denizde gördüklerini, yaşadıklarını diğer üyelere anlatsa kim hayır der ki? Yıpranma olduğu kabul edilen diğer meslek kollarını ortaya kouyarak kıyaslandığında denizcilerin çektikleri anlatılsa her üye hemen vicdanından gelen sese uyarak denizcilerin eskiden olduğuı gibi(1953'de kaldırıldı yanılmıyorsam) yıpranmaları kabul edileceğine eminim. Allah yardımcımız olsun.
www.refikakd ogan.com

Ümit EZER 9 yıl önce
Rahmetli Hocamız Kapt.Prof.Dr.Necmett in Akten'in yazılarından konuyla ilgili bir alıntıyla:

qte..Evet, kimdir şu gemiadamı?

Gemide görev yapan ve sefere katılan miçodan kaptana kadar değişik yeterlikteki denizcileri
kapsaya n meslek adamlarının her biridir.
Dünya ticaretinin %92 lik bölümü denizden yapıldığına göre “dünya ticaretini omuzlarında
yürüten insanlardır” gemiadamları. Bunlar gece gündüz demeden, fırtına ve harikeyne
aldırmada n, hele-hele 12 ayın çokluk 11 ayını yurtlarının dışında geçirmeye mahkûm
edilmekle sıla ve yurt özlemi konusunda çelikleşmiş, statik elektriğin durmadan vücudunda
baskı kurduğu “yüzer hapishaneyi” işyeri ve bark edinmiş, seyrek de olsa maruz kaldığı bir
kaza sonrasında mezarı deniz olabilen insanoğulları… Ekonomisine ve insanlığa
yüksünmed en hizmet etmeyi kendisine ülkü edinmiş kişiler. Hem de yükün temizini
tehlikelis inden ayırt etmeden alıcısına ulaştıran…
Am a ne yazık ki bu toplumda onların kıymetini anlayan politikacı pek yok. Ekonominin
kaptanı olduğunu söyleyen kimseler kaptanın da bir denizci olduğunu hemen unutuveriyorlar.
Bö yle bir kararı gemiadamları hiç hak ettiler mi? Sanmıyorum. İçlerine sindirebilecekler mi?
Çok ama çok zor. Onlar sindirseler de biz gemiadamları pek kolay sindiremeyeceğiz.
Ö yle anlaşılıyor ki yıpranma payını gemiadamlarından esirgeyecek zihniyet Türkiye’nin
ü çbuçuk yanının denizlerle kuşatılmış olduğunu unutuyor.
Aklıma İngiltere’ye ihtisas eğitimi için gittiğim ilk gün beni T.C Londra Büyükelçiliğine
göt üren taksi şoförünün bileğimi kavrayıp öpmesi ve bana dedikleri geldi. Taksi şoförü
demişti ki: Benim etimi, yumurtamı, buğdayımı İngiltere’ye getiren siz gemiadamları
milliy etiniz ne olursa olsun bileğiniz öpülmeye layıksınız!
Ankara& #8217;da insanını mutlu etmek için parlamenterlik görevine soyunmuş olduklarına inanmak
istediğimiz politikacıların mantığı İngiliz şoförününki gibi olsa yıpranma payını esirgeyip
ülkemiz dış ticaret yüklerinin %90’dan fazla kısmını gemilerle getirip götüren
gemiadamlar ının boyunlarını hiç bükük bırakırlar mı?
Bu ülkenin neden denizci olamayacağının bence en somut ve devasa göstergesi…
D oğrusu, seçimden seçime seçmenini hatırlayabilen politikacıları ayıplayalım desem ne fark
edecek! İşte yaptıkları da ortada... Demek ki bu yaptıklarını kendilerine hizmet diye
yakıştırabiliy orlar…
Severs eniz bizi severiz sizi…
Prof.Dr Necmettin Akten

unqte...


Kendisini rahmetle anıyoruz. Artık somut birşeyler yapmanın zamanı gelmedi mi??

Saygılarımla .

Ümit EZER
kaan telsakal 9 yıl önce
öncelikle böyle bir makalenizden dolayı size teşekkür ederim.2013 yılı itibarı ile 25 yıllık ssk lıyım ve yaş haddini beklemekteyim.yıpran ma hakkımız kalkmasaydı şu an emekli olmuştuk.karada çalışan insanlar günde 8 saat çalışır ayda 4 pazar artı resmi bayram tatillerinde çalışmaz ssk primi 30 gün olarak yatar.fakat denizci 24 saat gemide heran göreve hazır gecesi gündüzü belli değil resmi bayram tatili yoktur onunda ssk primi 30 gün olarak yatar.şimdi soruyorum benim şuanda 7000 gün ödenmiş primim var bu bana göre denizde çalıştığım için 21000 güne tekabül ediyor çünkü ben denizde geminin üstünde her türlü şeyden mahrum 7/24 göreve hazırım.bundan sonra denize başlıyanların işi dahada zor emeklilik yaşı 65 bide Türk armatörlerin çoğu yabancı bayrağa dönmüş vaziyette iken gemiadamı ssk sız olarak çalışmakta çoğu dışardan kendiside primini ödememekte .gemiadamlarının yıpranma hakkının tekrardan geri verilmesi yasallaşması bir zorunluluktur.saygıl ar
Kemal Murat Güler 9 yıl önce
Batan Karaköy İskelesinin üzerinde çalışığım yıllardı..80 lerin sonu..Her sabah aynı saat de iskeleye yanaşan gemiden tabiri caiz ise dökülen kalabalığın arasında elinde hep aynı siyah çantası ile inen , fırsatı olduğunda çayımızı içip sohbetini esirgemeyen ağabeyim ile bu konularda ben daha çocuk yaşda iken söyleşecek çok fırsatımız olmuştu..En son ABD iken telefon da konuşmuştuk. Vesile oldu bu yazı seni anmak için ağabey. Denizcinin yıpranma hakkı geri alınırsa seni bu vesile ile tekrar mutlaka anacağız Necmettin ağabey..Nurlar içinde yat..
Müh. Kaptann Refik Akdoğan 9 yıl önce
Bu vesile ile sevgili kardeşim Kaptan Profesör Doktor Necmettin Akten'i saygı ve sevgi ile anıyorum. Türk sivil deniz eğitimi için büyük kayıp olmuştur.Denizcileri n sahibi olmadığı için denizde yıpranma payı bir türlü gemiadamlarına tanınmamıştır. Bir zamanlar sendikalar bile şaşaalı devirlerinde yıpranma payını ilgisizliklerinden dolayı kabul edilmemiştir.Ama umutluyuz. Şimdi bir Yüksek Denizcilik Okulu makine mezunu olan Sayın İsmet Yılmaz Milli Savunma Bakanı olsa da biz denizcilerin en büyük sorunu olan denizde yıpranma hakkını gemiadamlarına kazandırabilir diye düşÜnüyorum. Çünkü sayı Yılmaz çok iyi bir denizciydi ve sanırım deniz, gemadamları onun ruhuna kadar işlemişlerdir. Bizleri unutmadığına eminim. Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com
kpt şevket özdemir 9 yıl önce
tartışmaların bir yerinde okudum,yasa hazırlanırken çalışma bakanlığından yetkili demişki! denizcilerin yıpranma hakkına gerekleri yok,çünkü gemiler artık ileri teknolojiyle üretiliyor.
sadece okudum,kulaklarımla duymadım.sonra özel sohbetlerde yakalayabildiğim yetkililere konuyu aktarmaya çalıştım.aldığım cevaplar genelde türk bayraklı gemi zaten kalmadı,boğazda,lima nda vs çalışan kişi ile diğer sektörlerde çalışanlar arasındada bir fark yoktur.hepsi 48 saat üğzerinden çalışır gibi cevaplardır.sosyal medyada böyle bir hareket var ama maalesef destekleyen deniz emekçilerinin sayısı mikro düzeyde kaldı.sendikadan bahsetmeye gerek yok.sadece şu yeterlidir.
örgütlü olduğu işyerlerine gerekli olan STCW sertifiları konusundaki tavrı ve daha sonra cemalettin şevli imzasıyla yayınlanan genelgede tanker sertifiları hariç tutlmuştur..çünkü sendikanın örgütlü olduğu işyerlerinde (kıyı emniyet-ıdo ve şehir hatları) bu sertifikaya ihtiyaç yok.
bundan dolayı sendikadan pek bir şey beklemediğimizi biliyoruz.umarım bu yazıyı okurlarda bir girişim başlatırlar.

ozan TOKÖZ 9 yıl önce
ımza kampanyasına varım var olan ama ne işe yaradığı belli olmayan sendikamızıda davet edelim gerekırse mail adresi yayınlayın taratıp dılekçeleri o adrese veya mektup adresine gonderelim
Kemal Murat Güler 9 yıl önce
http://www.change.or g/tr/kampanyalar/%C3 %A7al%C4%B1%C5%9Fma- ve-sosyal-g%C3%BCven lik-bakanl%C4%B1%C4% 9F%C4%B1-denizcilere -y%C4%B1pranma-hakla r%C4%B1-geri-verilsi n
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü