banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

28.02.2009, 03:01 18568

Denizcilikte birlikte hareket etme zamanı

Mahalli seçimler yaklaşırken  aday seçimleri ülkemizde ki bas gündemlerden birini oluşturuyor..

Mahalli seçimlerde adaylar üstünde kopartılan kavgaları, spekülasyonları ve nerdeyse her adayın kurtarıcı bir kimlik olarak halk kitlelerine sunulması beni her zaman olduğu gibi simdi de ziyadesiyle rahatsız etmekte. İnsana olan tapınma bu yüzyılda bitmeli artik. Bilgi cağı ve onun çocukları inşallah insana olan tapınmayı ortadan kaldıracaklar, geleceklerini  bilgi ile yıkanmış ellerine alacaklardır. Bundan kuşkum yok.

Türkiye’mizde demokratik isleyişin ana arterlerinin olmaması var olanın da islememesinin en büyük nedeni  hilafsız  herkesin demokrasi havarisi olup kimsenin demokratik örgütlenmeyi halk tabanına taşımak istememesidir . Liderlik sultası siyasi partiler yasası ile teminat altındadır. Kimse de dokunmaz ona.

Kendi sorununu çözemeyecek durumda bırakılan ve bunun edilgenliğine alışmış kitleler  sonuç da çözümü kurtarıcalar da aramaya başlarlar. Bir milletin içine düşebileceği en büyük zaaflardan biri  de budur . Bunu asmak  tabana yayilan demokratik haklarin ekonomik refahla bicimlenip sosyal devlette yasam bulup ve de hukukun üstünlüğü ile guvence altina alindigi  sistemlerde mümkündür.

Sonuçta kurtuluşu sahislarda beklemek evine birinin ekmek getirmesini beklemekten çok farklı değil bence. Ne getirirlerse onunla yetinirsin.Bu ulke kimsenin degil.. Hepimizin..Sorunlar da oyle.. Neyse bu konuda fazla ileri gitmeden burada duralım.

TUSIAD hükümeti eleştirip duruyor bu arada. Nedeni IMF den gelecek paradan pay almak. Benden söylemesi. Eğer devlet birilerine yardım edecekse  deniz sektörü de bundan payini almalidir. 

DTO  bu konuda daha aktif olmalıdır.

Herkes kendi derdine düşmemelidir.

Zaman  bir gemi tayfası gibi birlikte  hareket etme zamanıdır. Bu sadece zor durumda olan armatörler ve tersane sahipleri için değil ayni zamanda ekmeğini kaybeden binlerce emekçi içinde üstlenilmesi gereken bir sorumluluktur. İyi Kaptan fırtınalı sularda belli olur.

Her hizmetten alikonmus gemi (laid up vessel) en az 20 kişinin ekmeğinin funda edilen demirle birlikte denizlerin karanlıklarında kaybolmasıdır.Donen pervane ve atılan demir  hic bir zaman bu kadar carpici sekilde “bereketi ve yoksulluğu” hatırlatan simgeler olmadilar..Suvarilerin Vira Bısmillah haykirisini  hic bu kadar ozlemedik..


Bu krizden en az hasarla kurtulmak ancak sektorun asgari olasi ortak zararlarini tespit etmekle mumkun.Boyle bir calisma var mi?.

Bu kriz ozellikle cok buyuk yatirimlari olan sirketlerin YATIRIM RISK ANALIZI yapacak kisileri bundan boyle istihdam etmesi gerektigini de dusundurmelidir..

Bu arada bütün Turk denizcilerini hic bir ayrim gozetmeden kucaklamayı amaçlayan BADER in oluşumunu desteklediğimi bildirmeden gecmeyecegim..Türkiye’de denizcilik sektöründe  gecikmiş bütünleştirici  sivil  bir hareket. Kesinlikle siyasalaştırılmamalı..

Vira Bismillah diyen Suvarilerin sayilarinin artmasi dileklerim ve dualarimla yazimi  sonlandiriyorum.

Allah yardimcimiz olsun..

Sevgiler herkese...

Yorumlar (10)
cpt mehmet altun 13 yıl önce
murat agabey kalemine saglik

cok guzel ifade etmissin

kutlarim
Sedar UNAN 13 yıl önce
İyi de yanlış hatırlamıyorsam Lehman Brothers'ın "yatırım analizi yapacak kişisi" iflas açıklandığında tatildeydi, karısıyla bavullarını topluyordu. Ayrıca aynı gemide olduğumuz fikri yalandır. Hemde en kuyruklusundan.
CPT.OGUZ BALA 13 yıl önce
MURAT AGABEY,HER ZAMAN YAZILARINI TAKIP EDEN BIRI OLARAK BU YAZINDADA DEGINMIS OLDUGUN KONULARA TAMAMEN KATILDIGIMI BILDIRIR,TEBRIK EDERIM.EN DERIN SAYGI VE MUHABBETLERIMLE.
Ahmet ERDENİZ 13 yıl önce
Daha düne kadar denizciliği ayırmaya çalışan siz ne oluyorda şimdi birlik çağrısı yapıyorsunuz anlamış değiliz,dün okulların kalitesinden bahseden bu okullarla bu işler olmaz diye yazılar yazan şimdi tüm denizcilere birlik çağrısı yapıyorsunuz.Bizler sizin gibi cambridge mezunu olmadığımız için yani sizin cambridge olarak kabul ettiğiniz okulu bitirmediğimiz için sizlerin bulunduğu noktaya ulaşamıyacağımız için sizler aranızda birlik oluşturunuz zaten buda yeterlidir.Vatandaşların sayın abileri bu mantıkla birlik olunmaz ilk önce denizciliğin ne demek olduğnu sadece okul olmadığını bir kültür olduğunu öğrenin bundan sonra bu tip yazılar yazın ve birleşme talep edin.
Kpt Ersin 13 yıl önce
Bolluk zamani kim bir seylerini paylasiyor da yokluk zamani hep paylasim isteniyor? onceden ayiranlar, simdi neden kutsaniyor? BADER"in kurulus amaci nedir acaba, hangi toplulugun kurulusudur, kurulusunda hangi "aydinlik ve nurlu" fikir vardir? nereye alternatif olarak kurulmustur da simdi topluma pazarlanmaktadir? "Insana tapinma" kulturuyle kurulmus kurumlari topluma "kurtarici" gibi sunmak dogru degildir.
Vehbi Kara 13 yıl önce
Murat kardeşimin görüşlerine aynen katılıyor ve hükümetin bu konuda daha aktif bir rol alması gerektiğine inanıyorum. Krizin şakası yok. Yatırım yapan şirketler zor durumda. Bu işten ekmek yiyen herkes mevcut durumdan dolayı endişe etmelidir. lokomotif sektör olan denizcilikte işlerin durmaması lazım. selamlar

Adem Kaptan 13 yıl önce
Murat Kaptan güzel ifade etmiş. Ülke insanına faydası dokunan herkezi, her kurumu alkışlıyor ve faaliyetlerini destekliyorum. Meyve veren ağaç taşlansa da, iş üretemeyenler laf üretse de onlara bakıp güzel şeylerden vazgeçilmez.
kaptan mehmet altun 13 yıl önce
tekrar yorum yazma gereksinimi duydum

murat abinin yazisi son derece acik ufukla, pozitif ve yapici yazilmis oldugu acik
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü