banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

14.12.2006, 17:52

Denizcilik eğitiminde kafalar karışık

Son günlerde denizcilik eğitimi ile ilgili tartışmalar yeniden alevlenmiş gibi görünüyor.
Yeniden diyoruz; çünkü bilindiği gibi bu tartışma; aslında bugünün tartışması değil.
Tartışmanın oturduğu (veya bir türlü oturamadığı) zeminin etüdünü bir ölçüde yapabilmeniz için sizlere Sayın Alev Tunç’un da DTO Kürsüsünden ifade ettiği gibi, “gemilerimizde çalışan zabitan sayısını dahi bilmediğimizi”  söylemem yeterli olur sanırım.
Yine aynı DTO Meclis toplantısında öğrendik ki; aslında DTO’nun meclis toplantılarını yaptığı binanın zemini de, kolonları da sakat.
Tabii bu gerçek zeminin az önce bahsettiğim sanal zeminle bir ilgisi yok. Ancak kaderin cilvesi, paralellik var.
******
Tartışma zeminini sağlamlaştırmaya katkısı olması açısından; daha önce yazdığım “Denizcilik Eğitiminde Neler Oluyor?” başlıklı yazımdan (
http://www.denizhaber.com/index.php?sayfa=yazar&id=5&yazi_id=68) alıntı yapmak istiyorum.
******
Denizcilik eğitiminde bugünkü tartışmaların odağında aslında Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından hazırlanan 1978 yılında toplanan diplomatik konferans ile kabul edilen Gemiadamlarının Eğitimi, Sertifikalandırılması ve Vardiya Esasları ile ilgili uluslararası sözleşme (STCW Sözleşmesi) bulunuyor. Bu Sözleşme Nisan 1984 tarihinde yürürlüğe girdi.
Bu Sözleşme ile, ilk defa olarak, gemiadamları için uluslararası boyutta kabul edilebilir "alt" standartlar ortaya kondu. Amaçlanan bütün Devletlerin gemiadamı yetiştirilmesinde kullanacakları bir modeli ortaya çıkarmak değildi, çünkü pek çok ülke kendi denizcilik eğitimlerinde zaten Sözleşmede belirtilenlerden çok daha yüksek standartlar kullanmakta idiler. Amaç; denizcilik eğitimi kalitesinden söz edilemeyecek derecede geri kalmış ülkelerde en azından en alt düzeyde bir standardı tutturabilmekti.
Bu sözleşme 1995 yılında yeniden gözden geçirildi. Sözleşmenin teknik bakış açısıyla güncelleştirilmesinden ayrı olarak, yapılan değişiklikler IMO’ya Sözleşmeye taraf olan ülkelerin yönetim, eğitim ve belgelendirme standartlarının değerlendirilmesi hakkını da vermekteydi. Bu değişiklikler 1997 yılında yürürlüğe girdi.
STCW Sözleşmesi kapsamında IMO tarafından geliştirilen Model Eğitimler (IMO Model Courses); üye hükümetlerin öneriler doğrultusunda geliştirildi; her bir model eğitimin bir zaman çizelgesi; detaylı eğitim müfredatı ve öğretmenlere için rehberler ve öğrencilerin değerlendirilme yöntemleri bulunuyor.
IMO'nun bu Model Eğitimleri'nin ülkemizdeki yanlış algılanması öncelikle isminden başladı. "Course" kelimesi Türkçeye (belki de haklı olarak) "kurs" diye çevrildi. "IMO Model Kursları" tanımlaması insanlarda "Madem ki bu bir kurs, neden kurslar açıp denizci yetiştirmiyoruz?" çağrışımı yapmakta gecikmedi.
"STCW Kursları" adı altında zabitan eğitimi veren kurslar açılmaya başlandı. Bu kurslar, kendilerini savunurken hep "IMO'nun gereksinimlerini karşılıyoruz; öyleyse bunda bir yanlışlık olmamalı" mantığı ile savundular.
Deniz Ticaret Odası desteğinde kurulan TÜDEV; IMO Model Kursları çerçevesinde eğitim veren kurumlar içerisinde en önemlisidir.
IMO'nun Model Eğitimi gereksinimleri lisans düzeyinde eğitim veren kurumların da müfredatta değişiklikler yapmasını gerektiriyordu. Nitekim bu kurumlar müfredatlarını uyumlu hale getirdiler.
******
Bugün geldiğimiz noktada; denizcilik eğitimini nasıl vermemiz gerektiği, öne sürülen tezlerden hangisinin ülkemizin daha çok çıkarına olacağı konusunda karara varabilmek için tartışan taraflarca ortaya konulan bilimsel veriler yok denecek kadar az.
Üst düzey zabitan yetiştiren denizcilik eğitimi için STCW model kurslarının yeterli olduğunu; bunun için mutlaka lisans düzeyinde eğitim gerekmediğini söyleyenlere sorulması gereken sorular var.
1- STCW Model kursları alt standartlarda denizcilik eğitimi verecektir. Bu standartlarla yetiştireceğiniz öğrencilerle dünya deniz ticaretinde söz sahibi olabilir miyiz? Bu alt standartlarda yetiştirdiğimiz öğrencilerle dünya ticaret filosuna işgücü ihracatı yapabilir miyiz?
2- STCW Kursları düzeyinde yapılacak eğitime ayırdığımız, aktardığımız kaynakları, lisans düzeyinde eğitim yapmakta olan okullara aktarıp onların öğrenci sayısını ve eğitim olanaklarını arttırsa idik, bugün nasıl bir noktada olacaktık?
Öte yandan üst düzey zabitan yetiştirmede lisans düzeyinde eğitim gerektiğini öngören kişilere (ki beni de bu gruba dahil edebilirsiniz) şu soruyu sormamız gerekiyor:
- Yılda 100 adet mezun vererek, bugünün gelişen Türkiye’sinin üst düzey zabitan açığını nasıl kapatmayı düşünüyorsunuz? Bugüne kadar öğrenci kapasitesini neden arttırmadınız veya arttıramadınız?
*******
Konuyla ilgili en doğru saptamalardan birisini Sayın Kaptan Alev Tunç yaptı.
“Denizcilik eğitimi için bir master plana ihtiyaç vardır” dedi.
Bu doğru söze kim itiraz edebilir?
Denizcilik eğitimi için uzun vadeli hedeflerimizin ve planlamamızın olmaması; bugünkü tartışmayı ortaya çıkaran temel eksikliklerden birisidir aslında.
Üst düzey zabitan eğitiminin sadece lisans düzeyinde mi olacağı, yoksa kurslara da aynı imkanın verilmesi mi gerektiği konusu ülkemizin yapması gereken bir temel tercihtir.
Bu tercihin bir master plan çerçevesinde yapılması; kurslara da yardımcı eleman yetiştirilmesi ve denizci toplum amacına yönelik çalışmalarda rol verilmesi hem denizciliğimizi kalkındıracak; hem de bugün zaman ve kaynak israfına neden olan tartışma ve yatırımlara da bir yön verecektir.
********
Elbette ki STCW Model kurslarından üst düzey zabitan yetişmez demek mümkün değil. Elbette ki yetişir.
Ancak genç bir potansiyele sahip olan ülkemizin tercihi bu mu olmalıdır?
Lisans düzeyinde eğitimden mezun ettiğimiz öğrenci sayısını artırsak; üst düzey zabitan ihtiyacımıza bu yolla bir çözüm bulamaz mıyız?
Bu konularda hemen “evet” veya “hayır” diye karşılık vermek yerine; bilimsel çalışmalara; önümüzdeki yollardan hangisini tercih edersek potansiyel sonuçların ne olacağını ortaya koyacak araştırmalara  ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.
Yoksa bugün Deniz Ticaret Odamızın meclis binasının temelinin çürük olması gibi; denizcilik eğitiminin de temelleri sağlıksız olur ve tartışmalarla zaman, kaynak ve enerji kaybetmeye yıllar sonra da devam ederiz.

Yorumlar (7)
Laz Kaptan 13 yıl önce
tesekkurler Cahit abi cok onemli konuya değindiniz. neden para lisans duzeyi eğitim kurumlarına aktarılmıyo da ozellikle tudeve aktarılıyo ve bu sekilde nasıl dunya ile yarısacagız. tabiki bazılarının ulkenin veya baskasının gelecegı, hakkı onemli değil yeter ki 100 dolar daha fazla kazansın. halbu ki giderken tabutu bile dunyada bırakıyon altı ustu 3-5 metre bi bez gotureceksin toprağa
Vedat ATASOY 13 yıl önce
Sayın Cahit İSTİKBALGeçekten altın gibi ve hatta dahada değerli önerileriz düşünceleriniz var.Bu memlekette sahip çıkılacak takdir edilecek kişiler arasındasınız.Her yorumcunuz okuyucunuz eminim ki benim gibi düşünüyordur.ALLAH size ve sizin giblerine sağlık sıhhat afiyetler selametler versin.
izzet yüce 13 yıl önce
1995 YILINDA STCW Yİ GÜYA DÜZELTİP BİNLER İNSANIN HAKLARINA TECAVÜZ EDİLDİ.SONRA YİNE HAKLARI GASP ETTİNİZ.SONRA IMO DÜNYADAKİ ZABİTAN AÇIĞINI KAPATMAK İÇİN IMO MODEL KURS DEDİ ONUDA KABUL ETMEDİNİZ.NE BU EĞİTİMİ VERECEK YETERLİ EĞİTMEN NEDE KAYNAK VAR AMMA HADDİNDEN FAZLA ŞÖVENİZM VAR 15 SENESİNİ DENİZE VERMİŞ İNSANLARI VE DENİZCİLİK GELENEĞİ OLAN OKULLARI SİLDİNİZ VE ŞİMDİDE NE OLACAK DİYORSUNUZ.TÜM OKULLAR BİZİM OKULLARIMIZDIR VE HERKESDE BU ÜLKENİN EVLATLARIDIR.PİYAS KENDİ ARZ VE DENGESİNİ KORUR.HERKES ÇOK BİLİYOR BU KONUYU SAYGILARIMLA.TÜDEV ÖZEL ÜNİVERSİTE OLMALI.

capt.İZZE YÜCE-KTÜ 1989
emre akyılmaz 13 yıl önce
Üst düzey zabitan yetiştiren denizcilik eğitimi için STCW model kurslarının yeterli olduğunu; bunun için mutlaka lisans düzeyinde eğitim gerekmediğini söyleyenlere verilmesi gereken cevaplar var.1-Yetiştirilen öğrenciler dünya ticaretinde söz sahibi asla olamaz!! bunu gemi sahipleri ; yeni gemi yaparak ve tonaj artıtırarak elde edebilir.Birde hükümet politikaları bunu değiştirebilir.Günümüzde bir gemi bedeli çalışarak kazanılamayacak derecede yüksektir.Biz,türkiye olarak dünya standartlarında adam yetiştiremezsek ne olur? Hakim firmalar başka yerden eleman çalıştırırlar olur,biter.yabancı kaynaklı firmalarda çalışmak isteyenler bunu kolayca gerçeleştirebilecektir,şu an bile.Sizin arzuladığınız,o şartların ülkemizde olmasıdırki bunu eski kurumlar (eğitim verenlerde dahil!!) tek alternatif olduğu zaman bile gerçekleştirememiştir ve ne hikmetse yıllar sonra ,birdenbire bu düşünceleri eyleme dökmek için birden aslan kesiliyolar!! daha önce neredeydiniz ?? yoksa halinizden çok mu memnundunuz??

2-ımo model kurslarına kim ne kaynak ayırmış şaşılacak şey!! devletin ayırmadağından emin olun! size tavsiyem ingilterede her yıl lisans eğitimi alan kişilerin sayısına bakmanız.o zaman size bazı kurumların neden kaynak vermediğini anlamanız kolaylaşırki malum okullara o kurumun yaptığı katkılarda ortadadır.yoksa x okulları hala köhne binalarda eğitim yapıyor olacaktı.Ama boşverin yahu ne gerek var hala bazı eğitim kurumlarının önünü tıkamaya devam edelim,mesela bizden meunlar mühendis olsun,ötekiler eleman,çok mantıklı değilmi!
Ali Zeybek 13 yıl önce
Bence bu tartışmalardaki mantıksızlık çok aşikar. birincisi birileri bu kursları açmış ve başka birileride bu kursları bitirip çalışmaya başlamış artık bunu tartışmanın mantığı yok, ancak halihazırda kurulu olan üniversitelerin lisans bölümünü bitiren öğrenciler bile kendilerini yetersiz hissedip bazı ek kurslara katılmaya hatta yurt dışında eğitimlerini ve donanımlarını arttırmaya çalışıyorken kursların üniversite yapılması ilginç!! bir öneri. kanımca elimizdeki üniversitelerin eğitim kalitesinin yükseltilmesi daha sonra öğrenci kapasitelerinin arttırılması daha faydalı olacaktır.

Ancak etkin bir denizcilik steratejisi geliştirmek için zabitan sınıfını bırakın mürettebat sınıfı eğitimlerinin incelenmeside gereklidir.A.Zeybek KTU 2000
kerem durmaz 13 yıl önce
bence yurtdisindaki egitim modeli bizden cok farkli degil.yurt disindada kurslar (ornek:www.mptusa.com) ve universiteler yolu ile istenilen yeterlilige ulasilbiliyor.tabi daha iyi imkanlar ve denetimlerle.bence zabitlik icin akademik bir egitim sart degil.akademik bir egitm arastirma gelistirmeyi yani akademik bir gelistirlmeyi saglar.kendini cok iyi gelistirmis pratikten gelen zabitler gordugum gibi degil universitede bes yil degil onbes yil calissa bu isi yapamayacak zabitlerde gordum.
batur erdinç 11 yıl önce
bence de lisans düzeyinde eğitim almış öğrencilere üzt düzey zabit yeter. verilmesi gerek.suan ki gürcistan ve benz.ülkelerin düstüğü duruma düsmemek çok önemli.
15°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?