banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

29.07.2007, 16:29 26506

DENİZCİLİK EĞİTİMİ ÜZERİNE TARTIŞMALAR VE DENİZCİ

Geçen yazımızda tartıştıgımız Denizcilik Egitimi konusunda ki yorumların düzeyi ve isabetli yaklaşımlar sanırım bütün okurların dikkatini çekmiştir..

Bu yorumların içinde değerlendirilmesi gereken çok önemli öneriler ve tespitler var bence..
Metin Teslim Bey, "Akademos, bilim dünyasının mitik kahramanı. Atina civarlarındaki etrafı duvarlarla örülü zeytinliğin sahibi. Eflatun orada öğrencilerini toplarmış… Davetsiz misafirlerin ulaşamayacakları, meraklıların bulaşamayacakları bu mekanda, aynı sorular çerçevesinde düşünce üretmek isteyen insanlarla ağaçların altında bir araya gelip tarihin belki de ilk akademik çalışmalarını başlatmış" diye yourmuna başlangıc yapmış..Düşünce üretmek isteyen insanlardan söz etmiş..Ne zaman M.Ö 347 lerde...Düşünce üretmek..BU yazının en çarpıcı yeri..Düşünce üretmek öncelikle bilgi sahibi olmak ve bunu aktarabilecek olgun tartrışma ortamşlarıı bulabvilmek ya d aonlşarı yaratabilmekten geçer..Tartışmada ögrenmek ve ögretmek kapalı değil açık ve kompleksiz kafalarla gerçekleşebilecek bir sonuçdur..


Levent Horasanlı bey ise yorumunun son paragrafında "yapilan ongorulere gore 21. yuzyil icinde demografi ile beraber en buyuk etkiyi yaratacak olan konu ucuncu sektorun etkisinin cok ileri seviyelere varacak olmasidir. gelecekte cok daha fazla birey politikanin ve devletin ele alamadigi (her gecen gun de kaynaklari tukettigi) konularda özellikle egitim soz sahibi olma ve cozum uretme konusunda rol almak isteyeceginden, bu tarz kuruluslarin etkisi devletin etki alanini sinirlayacak kadar gelisecektir. turkiye'nin de gonulluluk bazinda bundan payini alacagini umarak uzattigim girisimi noktaliyorum. " derken yourmunun bütününde üçüncü sektörün bugün ve gelecekteki öenmine dikkat çekmiş..Üzerine günlerce konuşulacak bir kponu..Egitimle iç içe toplumsal bir gerçek..hem de güçlenerek ve yaşamımızı her geçen gün daha etkin biçimleyen bir gerçek..

Kerem Durmaz bey denizcilik egitiminde akademik düzeyin şart olmadıgını belirtmiş..kendi fikirlerine saygı duymakla birlikte araştırma ve geliştirmeden uzak bir egitimle yetişmiş gemi kaptanı ve baş mühendisinin denizciliğin her gün uluslararası konvansiyonalra donatıldıgı bir dünyada işlerin,in çok zor olacagı ve bunun işletmelere maliyet olarak döneceği düşüncesindeyim..Zabitan kadrosu için bu düşünceyi paylaşabilirim..

Erdem Güngör Beyin "Okul yapan Türkiye burjuvazisi, okul yapan yabancı sermaye ya da pazarlama iletişimi aracı olarak toplumsal hizmet projelerini kullanan her kurum bundan bir katkı sağlıyor kendine fakat bunun olmasını engellemek mümkün değil iken, bu faaliyetlerden topluma en büyük katkının nasıl sağlanacağını bir dakika olsun düşünen yok." cümlesinin sonunda belirttiği "topluma en büyük katkının nasıl saglanacagını bir dakika olsun düşünen yok" bence Türkiyenin en büyük açmazlarından birine dikkatimizi çekiyor..

Zekeriya Serbest bey "elinizde bir çözüm olmadan eleştirirseniz yaptığınız tutuculuktan başka bir şey olmaz. sosyal adaleti, örneğimizde eğitimde fırsat eşitliğini, sağlamanın yollarını bir düşünün. acaba o yollar içinde nitelikli eğitim kurumları yaratıp, nitelikli öğrencilere burs imkanı sağlayıp, imkanı olandan alınacak eğitim bedeliyle o kurumun nitelikli eğitiminin idamesini sağlamanın yeri nedir bir düşünün. devlet üniversitelerinin şu an içinde bulunduğu niteliksiz eğitim belasının kısa vadede başka nasıl bir çözümü olduğunu tartışılsın evvela. uzun vadenin ülkeye neler kaybettireceğini de bir düşünün tabii" derken tutuculugun tanımını çok çarpıcı verip bizleri eleştirmeden önce çözüm üretme konusunda düşünmeye yöneltmektedir..

Kaptan Ahmet Köseoglunun şu paragrafı bence dikkatle incelenmesi gereken bir tespit.." ESAS TARTIŞILMASI GEREKEN FİLOMUZUN HIZLICA BÜYÜYEN 3000GRT ALTI GEMİLERDE ÇALIŞACAK KALİFİYE ELEMAN SIKINTISIDIR.YAKIN ZAMAN SONRA 3000-9000 GRT ARASI AKDENİZ-KARADENİZ TİCARİ BÖLGESİNDEKİ GEMİLERDE GÖREV YAPACAK ZABİTAN İÇİN DE AYNI SIKINTILAR BAŞGÖSTERECEKTİR.

EHLİYET SINIFLANDIRMASININ GRT ÜZERİNDEN YAPILMASI KÜÇÜK TÜRK ARMATÖRÜ İÇİN 3000GRT'NİN BİR İNŞAA KRİTERİ HALİNE GELMESİNE SEBEP OLMUŞTUR. GEMİNİN 4-5000GRT ARASINDA OLMASI VE AKDENİZ İÇİNDE ÇALIŞMASI HALİNDE İSE ,BU GEMİLERE KONACAK KALİFİYE ELEMANLAR DA UZAKYOL OLMAK MECBURİYETİNDEDİR.
YAKINYOL GEMİLERİNDEKİ KALİFİYE OLMAYAN, YETERSİZ ZABİTAN SEBEBİ İLE TÜRK BAYRAĞININ PARIS MOU'DAKİ KONUMU ZATEN AŞİKARDIR." Bu bir tespit olup üzerinde durulmalıdır..

Erdem Güngör Beyin yorumu ise "Bu durumun farkında olan ve bundan içten içe rahatsızlık duyan Türk solunun tipik hastalığı burada da gösteriyor kendini ve meselenin kendisini konuşmak, çözümünü konuşmanın ve duruma göre pozisyon alabilmenin önüne geçiyor. Zekâ değişik durumlara adaptasyon yeteneğidir. İşi kurnazlıkla karıştırmadan, ilkeleri unutmadan ama tabu haline de getirmeden, pozisyon alabilip sorunlara çözüm üretenler olmadığı surece de devam edecektir bu sorunlar. Aksi takdirde bugün burjuvazinin sosyal sorumluluk projelerinin pazarlama iletişimindeki rolünü konuşup "vah bizi, çocuklarımızı markalarına kurban ettiler" diye, yarin da bekle gelmeyen siyasi iradenin nerede kaldığını konuşurken "vah aradan yüzyıl geçti toplumu toparlayamadık" noktasına varırız şeklinde..

Sayın Deniz Türkalinin çeşitli yorumları sundugu yazısı ise bize bu konuda ki çeşitli düşünceleri dikkatimize sunmaktadır.Kendilerine özellikle teşekkür ederim..

Sayın M.İhsan Erinç ise çok değişik bir yaklaşım ile ve ucuz adam yetiştirme düşüncesinin sonuçta adam bulamamakla sonuçlanabileceğini  belirterek şöyle demiş;"Ben olaya başka bir açıdan bakıyorum. Benim olaydaki endişem; elmalarla armutların karıştırıldığı ve sonunda ortaya çıkacak genetik mutasyonun hiç kimsenin işine yaramayacağıdır. Kurslar ile rekabete sokulan üniversite gençlerin ilgisini kaybedecek ve ucuz işgücü arayışında olanlar öyle bir enflasyona uğrayacaklardır ki ucuz işgücü içerisinden çalıştıracak eleman bulamayacaklardır. Ben bir şeyi ucuza alacak kadar zengin değilim deyişini o zaman çok iyi hatırlayacaklardır."

Sayın Cenan Gülal 5 soru başlıgı altında bizlere şunları söylemektedir " 1) Rekabetten kaçıyorlar, tekelci zihniyetteler: Bu iddia aslında bir yanıltmadan başka bir şey değil. Çünkü ülkemizde denizcilik eğitimini lisans düzeyinde veren tek kurum İTÜ Denizcilik Fakültesi değil. En az iki ayrı ve değerli kurum daha lisans düzeyinde denizcilik eğitimi vermekteler. 2)- Dünyada gemide çalışmak için üniversitede okumak gerekmiyor: Bu hem doğru, hem de doğru değil. Daha doğrusu kısmen doğru, kısmen yanlış. Ancak iddia sahipleri bunu mutlak doğru gibi ortaya koyarak toplumu yanıltmayı amaçlıyorlar. Doğrusu şudur: diyerek yazısında açıklamış. 3)Dolayısıyla "Biz kurstan adam yetiştireceğiz, ömür boyu da denizde çalıştıracağız" hayali içerisinde olanlara şunu diyorum: Sizden insaflı olmanızı değil; sahibi bulunduğunuz gemilerle sefere çıkmanızı istiyorum. Lütfen bu konuda biraz daha hümanist olalım. 4)4- Türkiye'deki lisans eğitiminden az mezun çıkıyor, yetmiyor, ne yapalım: Öyleyse ne yapalım? Yerine kurs mu açalım? Hayır. Doktor yetmediğinde ne yapıyorsak onu yapalım. Yeni tıp fakülteleri açalım. Ya da mevcut tıp fakültelerinin öğürenci sayısını arttıralım. 5)- Böyle yetiştirilmesini IMO Söylüyor, biz sadece uygulamayı STCW'ye uyduruyoruz:Yanıltmalardan bir tanesi de bu. IMO mutlaka bu standartta yetiştirin demiyor. Yetiştirirken en alt standartlar bunlar olsun diyor. Arada büyük fark var. IMO üyesi 162 ülkenin denizcilik sektörlerinin ve bu sektörle ilgili politikalarının birörnek olması beklenemez. Bu yüzden; IMO'nun yaptığı ortak kabul edilebilir standartları bulup asgari standartlar olarak sunmaktır.

Sayın Mustafa Ocaklı  "Ancak, bu guruplardan biri tarafından planlanan; dünya ticaretinin azalacağı dönemlerde azalabilecek birim yük hacmi/taşıma fiyatları karşısında girdi maliyetlerini, özellikle de “gemi adamı giderleri”ni kontrol edici tedbirler almaya yöneliktir.

Diğer gurubunki ise, gemilerde çalışan personelin ücretler genel seviyesini kendileri belirlemek, dolaysıyla “tekelci” bir mantıkla rakip yaratılmasına izin vermemektedir.

Her ikisi de tabii ancak ülkemiz için faydası olmayan yaklaşımlardır.

Her ikisi de bu zihniyeti terk etmelidir. (yoksa her ikisi de zararlı çıkacaktır)

Ücretler genel seviyesi, serbest piyasa ekonomisini benimseyen ülkemizde arz-talep dengesi neticesinde oluşur. Bu dengeyi kendi lehine bozmaya çalışanlar, aslında ülkemizin sosyo-ekonomik yapısını da bozmaya çalışmaktadırlar. " derken tartısmaya piyasa ekonomisi endeksinde yeni bir boyut getrimektedir..Ve fiayatların oluşumunda ki arz-talep dengesinin ücretler içinde geçerli olacağını söyleyip buraya yapılacak müdahalenin tehlikesini işaret etmektedir..

Sayın Erkan Gunestutar ise dünya piyasalrının istediği nitelikte adam yetiştirilmesine dikkat çekmiş bu konuda nerde oldugumuza bakmamız gerektiğini söylemiştir....

Sevgili Barbaroslar, aydın olmak bir çok sorumlulugu beraberinde getirir..Sadece bilmek yetmez..Bu bilgileri yaşadıgımız topluma aktarmak onları yeni ufuklara yönlendirmek ya da o konuda en azından insanların düşünmelerini sağlamaktır aydın olma bilincinin bize yaptırması gereken..

Bu baglamda denizci aydın olabilmek ise  , enginler kadar derin "mütevazi" bilgiyi, olgunlukla süslenmiş bir anlayışı, bu anlayış üzerinde kurulan tartışma ortamlarını, tartışmaların ortaya çıkardığı yeni düşünceleri, bu düşüncelerin  paylaşımını ve yeni düşünceler üzerinde birlikte ortak faydaya yönelik üretimi saglayan sorumlulugu gerektirir. Sorunlarımız ne olursa olsun bunları denizci aydın olmanın olgunlugunda tartışabildiğimiz sürece selamet enginlerde olacak ve  yeni ufuklara seyretmeye devam edeceğiz..

Yukarıda ki tartısmalardan Denizcilikte Egitim konusunun  denizcilik  üniversitesi acılsın mı acılmasın mı noktasından başlayarak ne kadar çeşitlendiğini ve bu konunun  ne denli farklı tartışılması gereken yönleri oldugunu gördük..Kavga ortamında bu düşüncelerin hangisinin farkına varabilirdik..?

Ufuklarda kaybolan gemiler gideceği limanlara sakin sularda daha çabuk ve hasarsız varmazlar mı?.

Bu tartışmayı okuyarak  ilgi gösteren ve yazarak katkıda bulunan herkese  teşekkür ediyorum..

Sevgiler herkese

Yorumlar (7)
Zekeriya Serbest 15 yıl önce
sosyal adaleti üniversiteye girişten evvel sağlayamamış devletin bu noktada yapması gereken hamle geliri olandan yüksek katkı alıp geliri olmayanın eğitimini finanse etmesi ve toplamda kurumun eğitim kalitesini yükselterek üniversite mezunu işsiz nüfusuna katkıdan vazgeçmesidir. sorunun kaynağı bu değildir, sorunun kaynağı kurutulmadan önerilebilecek çözümlerden biridir bu. birileri bu adaletsizliğin farkına varıp önlemek için bir takim çözümler getiriyorsa eleştirmeden evvel farklı çözümler üretmek gerekir. elinizde bir çözüm olmadan eleştirirseniz yaptığınız tutuculuktan başka bir şey olmaz. sosyal adaleti, örneğimizde eğitimde fırsat eşitliğini, sağlamanın yollarını bir düşünün. acaba o yollar içinde nitelikli eğitim kurumları yaratıp, nitelikli öğrencilere burs imkanı sağlayıp, imkanı olandan alınacak eğitim bedeliyle o kurumun nitelikli eğitiminin idamesini sağlamanın yeri nedir bir düşünün. devlet üniversitelerinin şu an içinde bulunduğu niteliksiz eğitim belasının kısa vadede başka nasıl bir çözümü olduğunu tartışılsın evvela. uzun vadenin ülkeye neler kaybettireceğini de bir düşünün tabii.birileri almış basını teknolojinin dümenine geçmişse yapılması gereken bir an evvel, sınırlı nüfusla da olsa, o teknoloji gelişimine ortak olmaktır. bir ülkede bir kişi dahi stratejik önemi olan bir alanda iyi yetişmişse, teknoloji ve bilgi üretebilecek düzeyde eğitim almışsa neticede bu tüm ülkenin çıkarınadır. daha evvel belirttim, yine söyluyorum; vasat eğitim sadece istihdama yöneliktir, nitelikli eğitim ise bilgi ve teknoloji üretimine yönelik. eğer yerine koyacak daha iyi bir fikriniz yoksa, kısa vadede Türkiye’nin bilgi ve teknoloji üretimindeki zaafına çare bulamıyorsanız tutuculuktan vazgeçin, önerilen hızlı çözümleri toptan reddetmek yerine iyi analiz edip zaaflarını ortaya koyarak gelişmelerini sağlayın. herhangi bir çözüm üretmeden eleştirmenin kolaylığına insan şaşırıyor neticede.
bora cezair 15 yıl önce
güzel abilerim, ben gerçekten iyi bir denizcilik universitesinde okumak isterdim. ancak ülkemizin şartlarında iyi bir denizcilik universitesi kazanmak gerçekten zor (kazananları tebrik ederim). ve hatta benim gibi biri için gerçekten cok daha zor. bakın ortakoy ziya kalkavan and. denizcilik mes. lis. okuyordum. tabiki denizcilik universitesi

kazanıp eğitimime devam etmek istiyordum. ben bu okula gitmeden önce bir süper liseye gidecek diploma notum vardı ancak denizci olmayı o zamanlardan beri istediğim için direk bu okula girdim. bu okulda meslek eğitimi gerçekten çok iyiydi. ancak biz öss sınavına girerken bize denizcilik ile ilgili soru sormuyorlar. düz liseler haftada 6 saat matematik dersi alırken biz 2 saatle yetiniyorduk. tam okul yıllarında ise hukumetin kararıyla meslek liselerinin ek puan sistemiyle universitelere önü kapandı. düz liselerdeki öğrenciler almış oldukları eğitimlerin yanısıra dersanelere giderek universiteye iyice hazırlanırken ben lise son sınıfta 2 gün okula, 3 gun staja, bunlardan kalan günler ve saatlerde de bir fast food restaurant'da çalışmaya başladım (ekonomik şartlar). ve bu şekile universite sınavına girdiğimde doğal olarak iyi bir puan alamadım. karamürsel denizcilik mes. yuk okulunu kazanabildim. ancak kayıt yaptırmadım. cunku okulun eğitiminden şüpheliydim ve ayrıca uzak olduğundan masraflarım coğalacaktı ailem bunu karşılayamazdı.hemen denize çıkıp çalışmak istedim. ve mazun olduktan 3 ay sonra bir iş bulup denize cıkmayı basardım.(denizde çalışan yada denizle ilgili bir yakınım olmadan).

denizde çalışırken aklımda hala bir universitede okuma fikrim dolaşıp durdu. önce odessa denizcilik akademisini düşündüm. denizde kazandığım paralarla okula gidebilirdim. ancak 1 sene rusca olmak üzere 6 sene oldugunu duyunca masraflarımı karsılayamam gerekcesiyle vazgectim. 2 sene içinde 2 farklı gemide (biri uzakyol ve digeri yakınyol) çalıştım. geldigimde tek gideceğim yer tüdevdi. biriktirdiğim paralarla tüdevde okudum. biraz çekincelerim vardı eğitim konusunda. ancak gördüm ki eğitimi gerçekten çok iyi (ama alabilene ve öğrenmek isteyene) öğrenmek istemeyen ögrenciler vardı fazlaca. böyle bir okulda sadece özel bir anaokulu parasına okuyup mezun oldum ve uzakyol vard. zbt oldum. bende isterdim İTU markası taşımak. bende isterdim bir firmaya gittiğimde İTU mezunuyum diyebilmek. Hatta bende isterdim mezun abilerim sayesinde kapı kapı firma dolaşmadan iş bulabilmek. peki sorarım ya tüdev olmasaydı??

bu kadar denizle yanıp tutuşan biri denizden mahrum kalacaktı.(çünkü liseden sonra aldığım ehliyetle şimdilerde iş bulmak cok zor bulunsa da 700 -1000 ytl maaşla) ancak düz lisede okuyan bir arkadaş (helal olsun o kadar puan almış) aklında deniz bile yokken (hepsini kastetmiyorum) öss kitapçığında farkettiği İTU yü kazanmış ve denizci olmuş. Ya sonra?????? kaç sene bu işi yapacağı malum.. benim universite diplomam yok. bende olsun isterdim (açıköğretime devam ediyorum) diğer ülkelerde universitelere girmek gercekten kolay. bizde ise zor. özellikle meslek lisesi mezunları için. tekrar ya tüdev olmasaydı?? iyi ki varsın tüdev.
ozturk uludag 15 yıl önce
bende bora kardeşime katılıyorum.şuna inanın dünyada hiç birşey göründüğü gibibasit değildir ve şunu görüyorum ki bizim okul mezunları herzaman mesleğine aşık ve ne olursa olsun bu işi yapan , özümseyen denizcilerdir.HERKESE ALLAH SELAMT VERSİN.
MURAT AY 15 yıl önce
Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği adı ilk kez 1991 yılında istanbul üniversitesi tarafından kullanılmış ve denizcilik eğitimi uygulamalarına yeni bir anlayış getirmesi düşünülen bölüm olarak kurulmuştur. Daha sonra da adı "Güverte" olan "İTÜ" VE "KTÜ" 2004 yılında güverte bölümlerinde isim değişikliğiyle "Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği" adı kullanılmaya başlanmıştır.İlk aşamada DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ 3 opsiyondan oluşmaktaydı:

1) GEMİ YÖNETİMİ MÜHENDİSLİĞİ (GÜVERTE)

2) GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ (MAKİNE ZABİTLİĞİ)

3 DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ (İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ)Ancak ülkemizi derinden sarsan 17 ağustos depremi istanbul üni. AVCILAR kampüsünü de vurmuş ve güverte ile makine zabitliği opsiyonları tekrar açılmak üzere kapatılmak zorunda kalınmıştır.Sevindirici gelişme ise 2007-2008 döneminde istanbul üni.Deniz ulaştırma işletme mühendisliğinin Gemi yönetimi mühendisliği (güverte) opsiyonuna tekrar öğrenci alımına başlanmış olması. Makinenin ise kısa vadede açılması mümkün gözükmüyor. Ancak bu süre içerisinde işin kara ayağını yürüten İşletme mühendisliği opsiyonunun da niteliği ve eğitim kalitesinin artması da bu alandaki ihtiyaca cevap vermekte.

Ancak ülkemizde hala hiçbir okulda 3 opsiyon birden açık değil... BENCE BİR DENİZCİLİK ÜNİVERSİTESİ KURULACAĞINA, 3 OPSİYONU AÇIK DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ SAYICA VE KALİTECE ARTTIRILMALIDIR. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİN BU EĞİTİMİN MÜHENDİSLİK FORMASYONUYLA MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNDE VERİLEBİLECEĞİNİ KANITLAMIŞ OLMASI BİZLERE YOL GÖSTERMEKTE... BENCE MERSİN, SAMSUN, AKDENİZ GİBİ DENİZ ŞEHRİ ÜNİVERSİTELERİNİN MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİNDE DE BU EĞİTİM İLERİKİ YILLARDA PEKALA VERİLEBİLİR. BU YÜZDEN GEREKLİ ALT YAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLANMASI VE KAMUOYU SESİNİN YÜKSELTİLMESİ LAZIMDIR....

SAYGILARIMLA;

MURAT AY

Kpt Ahmet KÖSEOĞLU 14 yıl önce
Sevgili Bora Cezayir kardeşim,

Seni canıgönülden kutluyor ve meslek aşkın , iraden , hırsın için tebrik ediyorum.İyi Çalışmalar.Kapt.Ahmet KÖSEOĞLU

POLAR
Aydın KULAK 13 yıl önce
Türkiyemizde denizcilik sektöründe yapılan haksızlıklar adeta bir ırkçılık düzeyindedir.

Herşeyden önce onca denizcilik lisesi açılmakta ama bunların doğrudan üniversiteye girişi sağlanamamaktadır. Verilen eğitim yarım kalmakta emekler heba edilmektedir.

Deniz Kuvvetlerinden emekli olan subaylara canım gülüm denmekte, daha fazla deniz hizmeti olan deniz assubayları tukaka edilmektedir.Son çıkan yasa ile deniz assubaylarının tatmin edici olmayan, geliştirilmesi gereken hakları da gasp yöntemiyle ellerinden alınmıştır.

Kendi egolarınıza göre bir denizcilik sektörü kuracak iseniz, gazete ilanları ile üç kuruşa kaptanlık diye işin cılkını çıkartacak iseniz yolunuz açık olsun.

İşin doğru dürüst yapılmasını değil de halkı kandırarak ticarileşmesini istiyorsanız devam edin.

Bu kafayla ancak burjuva denizciliğini kurar, kendi kendinizi sempozyumlarla, uyduruk üniversitelerle, seminerlerle kandırırsınız.

Bence, aklınızı başınıza devşirin ve sorunları kafanızda ırkçılık, sınıf ayrımı olmadan analiz edin. Daha aydınlık yarınlara pupa yelken açılabileceğinizi göreceksiniz.

Saygılarımla efendim.
yavuz demir 13 yıl önce
Bora kardeşime ek olarak

beykoz mezunuyum okulagirerken binbir zorlukla girdim

sınav kazan mülakat vb derken okuduk mezun olduk.

fakğlte kazanmakmı?

güldürmeyin okul birincisi giremezken bizmi giricez?

karamürsele kayıt yaptırdım.Liseden aldğım ehliyet ile karamürselin verdiği aynı olduğunu öğrendik ama bir kere başlamış bulunduk.

yani arada kalan dönem olduk ve okulu sadee okul okumak için okudur.mezun olduk stajı yaptık ve liseden aynı dönem olaarak devam ettiğim 6 arkadaşımda şuan uzak yol ehliyeti olmadan sayılı firmalrda çalışıyoruz.

başarıyoruz, dahada iyisini yapıcaz?

ya bizim arada kalan haklarımız ne olucak?

bizmi istedik böyle olsun?

lise ,myo, fakülte aralarında fark olsun ama uzak yola geçebilmek imkansızlaştırmalsın
25
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü