banner191

banner148

banner179

banner176

Tam yol mendireğe çıktı...

Nautical Institute; İspanya'nın bir limanına girmek üzere ilerlerken tam yol mendireğe çıkan bir geminin video görüntülerini yayınladı. Videonun linki...

DENİZ TV 11.01.2006, 13:37
Tam yol mendireğe çıktı...

Tam yol mendireğe çıktı...

Nautical Institute; İspanya'nın bir limanına girmek üzere ilerlerken tam yol mendireğe çıkan bir geminin video görüntülerini yayınladı.

15 Ekim 2005 günü meydana gelen kazada; geminin Trafik Kontrol Merkezinin bütün uyarılarına rağmen yol kesmeyerek ve rotasını değiştirmeyerek tam yolla liman girişindeki mendireğe bindirdiği görülüyor.

Videoda geminin mendirek önündeki kayalıklara çarpar çarpmaz makinelerinin durduğu; fakat her nedense kısa bir an sonra makinelerin yine "ileri yolda" çalışmaya devam ettiği görülüyor.

Geminin Saat 0600 da pilot istasyonu ile temas kurarak liman tahmini varış zamanını 0800 olarak bildirdiği, gemiye varıştan 20 dakika önce tekrar temas kurmasının istendiği ancak bu temasın da kurulmadığı bildirildi.

Gemide toplam 7 mürettebat bulunduğu; bu mürettebatın yalnızca ikisinin seyir zabiti olduğu bunların da kaptan ve birinci zabit oldukları öğrenildi.

Kaynaklar, her ne kadar ISM, ISPS, GPS ve diğer araçların daha güvenli seyir için yararlı araçlar olsalar da; yeterli mürettebat donanımının gemilerde güvenli seyir için hala en önemli unsur olduğunu; Bu kazada da kaza esnasında birinci zabitin köprüüstünde yalnız olması bu gerçeği bir kez daha ortaya çıkardığını belirtiyorlar.

Kazanın video görüntülerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. (Tıkladığınızda bilgisayarınızda yüklü medya oynatıcısı açılacaktır)

DenizHaber.Com Özel

Yorumlar (5)
CEM KARTOĞLU 14 yıl önce
SAYIN YETKİLİ;

BELİRTİLEN LİNKİN TAM ADRESİNİ VERMEMİŞSİNİZ YA DA BEN GÖREMİYORUM. GEREĞİNİN YAPILMASINI SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

SAYGI VE SEVGİLERİMLE...

CEM KARTOĞLU
ERKUT - TÜDEV 14 yıl önce
BELİRTİLEN VİDEOYU İZLEMEK İÇİN GİRMEMİZ GEREKEN ADRESİ ÖĞRENEBİLİRMİYİZ ACABA.BURDA BELİRTİLMEMİŞ.
erhan akyuz 14 yıl önce
Buraya tıkla yazısının ustüne geldiğinizde link sol alt koşede gorunuyor.Fakat tam adresin ne işinize yarayacağını anlamadım.buraya tıklayın yazısına tıklayınca görüntü inmeye başlıyor zaten.Yani o linke köprü verilmiş direk link vermek yerine...
MERT ANGIN 14 yıl önce
Kaptana helal olsun. Çarpmayı da mıhissetmedi hala tam yol ileri gidiyor.
emre 13 yıl önce
kaptan hıçmı hissetmemişş helal çarptığı halde gıtmeye uğrşıyo tamyol illeri:) :) :) ---------kaptan ilerisi kayalık yukarık çıkçaksan bı taksiye binde gittttttt----- :) :)
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?