banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Sakarya Nehri ölü balıklarla kaplandı

Sakarya Nehri'nin Karadeniz'e döküldüğü yer olan Karasu Yenimahalle'de, sabah saatlerinden itibaren binlerce balık oksijensiz kalarak su yüzüne çıkıp can çekişmeye başladı.

DENİZ TV 01.12.2010, 11:07
1647
Sakarya Nehri ölü balıklarla kaplandı

İtfaiye ekipleri karadan arazözlerle balıkların bulunduğu bölgelere temiz su sıkarken, Çevre ve orman Müdürlüğü ekipleri de bölgeye gitti.

Balıkçı barınaklarının da bulunduğu Yenimahalle'de nehrin üstü can çekişen balıklarla kaplanndı.

4 yıl önce de yaşandığı belirtilen bu durumu gören gören bölgedeki balıkçılar ilgililere haber verdi. Balıkların oksijensiz kaldığı ihtimalini dikkate alan belediye de hemen bölgeye itfaiye arazözlerini gönderdi ve balıkların can çekiştiği yerlere temiz su sıktı. Ancak buna rağmen birçok balık öldü.

Ölen ya da can çekişen balıklar arasında ağırlıkları 10 kiloyu bulan yayın balıklarının olduğu da görüldü.

Karasu Su Ürünleri Kooeparatifi Başkanı Ali Sezerin, 2006 yılında da aynı olayın yaşandığını belirterek, "4 yıl önceki olay yine tekrarlandı.  O zaman Şeker Fabrikası'ndan nehre boşaltılan atıklardan kaynaklandığı ileri sürülmüştü. Bir şekilde balıklar oksijensiz kalıp su yüzüne vuruyor. Nehirle ilgili denetim yok" dedi.

Sakarya Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş da, kendilerine ihbar gelmesi üzerine bölgeye ekip gönderdiklerini kaydederek, "Aldığımız ilk bilgiye göre balıklar oksijen yetersizliğinden su yüzüne çıkmış ve bir kısmı ölmüş. Bunun nedeni nehire atık karışması olabilir" dedi.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Karikatürü Tümü