banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Mavi Koyda Kirlilik Paniği

Birkaç ay önce karaya oturan buğday yüklü gemi Demre açıklarında batmıştı. Bölge sakinleri geminin kirliliğe yol açmasından endişe ediyor.

DENİZ TV 29.03.2012, 01:05
2089
Mavi Koyda Kirlilik Paniği

2600 grostonluk gemi 3 bin tonluk buğday yüküyle battı. Gemi kirlilik yarattı mı, şüpheler var. Denize gömülen gemi, Rusya'dan KKTC'ye buğday götürüyordu. Geçen yıl 3 Aralık'ta Antalya'da Kekova Koyu açıklarında kayalıklara çarparak hasar gördü. Yakıt sızdırmaya başlayan gemi tersane koyuna çekildi. Deposundaki 25 ton mazot boşaltıldı. Geminin karaya oturduğu yer, Akdeniz'in eşsiz güzellikteki koylarından biriydi. Kazanın ardından bir miktar mazot denize sızmıştı. Önlem alındı. Ancak gemi kurtarılamadı. 4 aydır koyda bekleyen 2600 grostonluk 110 metre uzunluğundaki gemi, 3 bin tonluk buğday yüküyle battı. Çevre sakinleri, denizin kirlenmesinden endişe ediyor. Geminin çıkarılıp bölgeden uzaklaştırılmasını isteyen bölge halkı, Demre Kaymakamlığı'na başvurdu. Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, şu an için geminin kirlilik yaratmadığını söyledi. Gemiyle ilgili bir komisyon oluşturuldu, son kararı o komisyonun raporu belirleyecek.

 

Yorumlar (1)
Niyazi DENİZ 9 yıl önce
Geminin yağ, yakıt, sintine ve boyası alındı. Geriye yükü (buğday) ve kendisi kaldı. Burada komisyon bir karar verecek. Ya diyecek ki gemi çevreye zararsız ve kaldırılmasına gerek yok ya da kaldırılmalı çünkü çevreye zararlı. Her iki durumda da verilecek olan karar sonraki benzer olaylara misal teşkil edecek. Yani bundan sonra benzer bir yükle benzer bir yerde bir kaza olursa, kazazede gemiye bu gemi için alınan karar uygulanacaktır.Karar vericilerin bunu gözden kaçırmaması lazım.Geminin kendisinin orada görüntü kirliliği yaptığı tartışılmaz bir gerçek. Geminin zamanla kondisyonunu kaybedip parçalanacağı da kesin. İçindeki izolasyon malzemesinin etrafa yayılıp çevre kirliliği yapacağı da kesin. Buğdayın ambarlardan taşıp zamanla Demre ve civarına vuracağı da kesin. Bu gemi olduğu yerden kaldırılmazsa, benzer kazalardaki gemilerin de kaldırılmayacağı da kesin.Umarım kaldırılması yönünde bir karar çıkar.
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü