banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Denizde Boğulmalara Karşı Cankurtaran Robot

Denizde yaklaşık 48 km'ye ulaşabilen bu robot denizde zor durumda bulunan insanları kurtarmak için tasarlandı.

DENİZ TV 06.07.2012, 00:05
Denizde Boğulmalara Karşı Cankurtaran Robot

Yaz başlayalı yaklaşık 1 ay oldu ve bununla birlikte deniz sezonu da açıldı. Haliyle her sene olduğu gibi insanlar sıcaklardan az da olsa kurtulmak ve serinleyebilmek için kendilerini denizlere attılar. Hal böyle olunca denizlerde boğulma olayları da sık sık yaşanmaya başladı. Bu durumun önüne geçebilmek için geliştirilen robot Emily sahillerde cankurtaran olarak görev yapacak.

Robot Emily ortalama bir cankurtarandan 12 kat daha hızlı hareket edebiliyor ve denizde bir batarya ile 80 mil gidebiliyor. ABD 'nin Los Angeles kentindeki sahillerde yapılan testlerden başarıyla geçmeyi başaran cankurtaran robotun bu yaz işbaşı yapacağı söyleniyor.

İnsanları nasıl boğulmaktan kurtaracağına gelirsek, denizde yaklaşık 28 Mph (48 km) hıza ulaşabilen cankurtaran robot Emily uzaktan kumanda ediliyor. Yastıklı bir sörf tahtası biçiminde olan Emily, denizde batmıyor ve denizde zor durumda olan insanların kendisine tutunmasını sağladıktan sonra onları en kısa şekilde kıyıya getiriyor.

İsmini ise 2010'da aşırı süratle giden bir arabanın çarpıp ölümüne neden olduğu 13 yaşındaki Emily Shane'den alan cankurtaran robotun tek olumsuz yanı ise sahildeki cankurtaranları işinden edecek olması gibi gözüküyor.

Yorumlar (1)
ÖZKAN TIKNAZ 9 yıl önce
Çok faydalı işler yapacağından kuşkum yok.Belli büyüklükteki plajlarda zorunlu olması yasa ile düzenlenirse iyi olur kanımca.Ancak yine de cankurtaran görevi yapanların çok daha dikkatli olmaları gerekecek.Robot Emily'ye güvenip daha çılgınca hareketlerde bulunanlar da olacak.Çünkü nasıl olsa anında imdadıma koşulacak düşüncesi hakim.Unutulmamalıdır ki üzücü bir olay yaşanır da geç farkedilmesi halinde bilincini kaybeden kazazadeye Emily gönderilse de fayda etmez.Bu süre de bilindiği gibi çok kısıtlıdır.

İleride teknolojik olarak daha da geliştirileceğinden şüphem yok.

Yaz sezonu başlaması nedeniyle denizlerimizde kazasız günler diler.Robot Emily'e ihtiyaç duyulmaması temennisiyle.
11°
orta şiddetli yağmur
banner102