banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

"Besiktash" Gemisi Soçi'de ikiye bölündü

Umar Denizcilik'e ait Besiktash adlı kuru yük gemisi elverişsiz hava koşulları nedeniyle Rusya'nın Soçi Limanında karaya sürüklenerek ikiye bölündü.

DENİZ TV 13.02.2011, 15:00
2713

"Beşiktaş" Gemisi Soçi'de ikiye bölündü

Umar Denizcilik'e ait Besiktash  adlı kuru yük gemisi elverişsiz hava koşulları nedeniyle Rusya'nın Soçi Limanında karaya sürüklenerek ikiye bölündü.

Rus gemi kurtarma yetkilileri ikiye bölünen geminin yaşam mahallinin bulunduğu kıç tarafından 10 kişinin kurtarıldığını açıkladı.

Tanzanya bayrağını taşıyan gemide  Azeri, Gürcü ve Türk uyruklulardan oluşan 12 kişilik mürettebat bulunuyordu.

2 Kişi kayıp!

12 mürettebatı bulunan gemide 10 kişi kurtarılabilirken kayıp 2 kişinin aranmasına karadan, havadan ve denizden devam ediliyor. Kayıp mürettebatın milliyetleri açıklanmadı.

Türkiye'den Rusya'ya gitmekte olan geminin yükünün 3 bin ton bazalt olduğu, gemide 16 ton fuel-oilin yakıt olarak bulunduğu açıklandı.

Geminin karaya vurma ve ikiye bölünme nedeninin ilk izlenimlere göre fırtına olmakla birlikte Rus medyasında gemi kaptanının bu kazayı önleyebileceği yorumları yapılıyor.

"Dalga kaput"

Kaza, bu sabah Rusya saati ile 06:00 sularında meydana geldi.

Rus televizyonuna konuşan gemi mürettebatından azeri uyruklu olduğu anlaşılan bir kişinin "Dalga var ve kaput" sözlerinden anlaşıldığı üzere  geminin dağır denizlerden dolayı makinesinin devre dışı kalması sonucu karaya sürüklendiği ve karaya oturarak ikiye bölündüğü tahmin ediliyor.

Umar Denizcilik'e ait görünen Tanzanya bayraklı 2188 Gross Tonajlı Besiktash  adlı gemi 1988 Ukrayna yapımıydı.

İkiye bölünen 109 metre boyundaki geminin baş tarafının tamamen sulara gömüldüğü, yaşam mahallinin de bulunduğu kıç tarafının ise Soçi plajına 300 metre mesafede karaya vurduğu bildirildi. Kurtarma ekipleri karaya vuran bölümüe varagele halatları donatarak mürettebatı kurtardı.

 

 

Yorumlar (13)
İSA SARİTEKE 10 yıl önce
ugur kardeşim gecmiş olsun

isa sariteke
ŞABAN KARANLIK 10 yıl önce
Bir gemi kaptanı olarak sochi ye 150 kez olmak üzere tüm limanlarına gitmek nasip oldu..seni gemi olarak limanlarda kesinlikle saklamıyorlar ve limanları çok korumasız yapılıyor..sonra canının onlar için çokta önemli yok,en son aras gemimiz sochi plajı açıklarında sahile vurarak ikiye bölündü,aynı akibeti beşiktaş yaşadı..diyecek fazla söz yok..bu kafa ile bunlar devam ederse malesef çok daha türk armatör gemilerini ve denizcilerimizde canlarını kaybeder..kayıp denizcilerimizin bulunması temenni eder,kurtulanlara geçmiş olsun...
Apiko denizci 10 yıl önce
Sayın editör gemi ismi MV BEŞİKTAŞ yazılı ancak Umar denizciliğe ait olan geminin ismi MV BESIKTASH olup bilgilerinize
10 yıl önce
sarıma geçmiş olsun
beyhan dokgöz koçak 10 yıl önce
canım kardeşlerim cihan ve sarı ya geçmiş olsun allah onları bize bağışladı ayrıca bütün gemi mürettabatna geçmiş olasun 2 arkadaşada çok üzüldük keşke onlarada bir şey olmasaydı onları dört gözle bekliyoruzsizi çok seviyoruz ablanız beyhan dokgöz koçak
refik REFİK AKDAĞ 10 yıl önce
UGUR GEÇMİŞ OLSUN ARKADAŞIM
UGUR YILDIRIM 10 yıl önce
UMAR AILESININ FERTLERI ROLANDI VE NIKO`NUN HENUZ BULUNAMAMIS OLMASININ UZUNTUSU ICINDEYIM.TUM DOSTLARIMA, MESLEKTASLARIMA,DENIZHABER AILESINE VE DENIZCI CAMIASINA TESEKKUR EDER HAYIRLI KANDILLER DILERIM.SAYGILARIMLA,

UGUR YILDIRIMBahadır ŞENGÜL 10 yıl önce
Sevgili arkadaşım çok geçmiş olsun umarım kayıp arkadaşlarını da bulursun,Allah yardımcın olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü