banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

"Yüzen oteller" Muğla'ya binlerce turist getirdi

Kruvaziyer firmalarının dikkatini çekmeyi başaran Muğla'da 200 bine yakın turist kenti ziyaret etti.

DENİZ TURİZMİ 02.02.2016, 00:23
346

"Yüzen oteller" Muğla'ya binlerce turist getirdi

Kruvaziyer firmalarının dikkatini çekmeyi başaran Muğla'da 200 bine yakın turist kenti ziyaret etti.

Mavinin her tonundaki rengini barındıran deniziyle devasa büyüklükteki lüks kruvaziyerlere ev sahipliği yapan Muğla, deniz aşırı yolculuğa çıkan turistlere doğasıyla unutulmaz bir tatil fırsatı sundu. Doğal güzellikleri, tarihi yerlere ve Yunan adalarına yakın olması sayesinde kruvaziyer firmalarının dikkatini çekmeyi başaran Muğla'da, 200 bine yakın turist ve 70 binin üzerinde mürettebat kenti ziyaret etti.

Geçen yıl Muğla'nın Marmaris ilçesine 83 kruvaziyer ile 103 bin kişi, Bodrum'a 92 kruvaziyer ile 70 bin kişi, Fethiye'ye ise 31 kruvaziyer ile 24 bin 902 turist geldi.

Marmaris Liman İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Şükrü Tugay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 yılında Marmaris Limanına 83 kruvaziyer gemi ile 103 bin yolcu ve 40 bin civarında mürettebatın geldiğini söyledi.

Bir önceki yıla oranla 2015'te kruvaziyer sayısında bir değişiklik olmazken yolcu sayısında yüzde 15'lik düşüş yaşandığını belirten Tugay, 2016 yılında da düşüşün devam edeceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

"Marmaris'te iptaller yok"

Tugay, Marmaris Limanına gelecek olan kruvaziyer firmalarının iptalleri olmadığını, önceki yıllara göre düşüşlerin nedeninin ise Çin faktörü, Ortadoğudaki siyasi durum, Türkiye'deki elim olaylar ve Karadeniz'deki gemilerin rotadan çıkmaları olarak anlattı.

Kruvaziyer turizmindeki düşüşün nedenleri arasında sadece Türkiye'deki terör olayları olmadığına işaret eden Tugay, "Doğu Akdeniz'in genel istikrarsızlığı da söz konusu. Buna ilaveten yükseliş trendindeki yıllarda yeni rotalar açılmıştı. Bunların başında Karadeniz geliyor. Karadeniz'e giden gemiler mutlaka bizim limanlarımızda uğruyordu. Kırım savaşı, Rusya'nın ordaki ilhakı ile savaş ortamından dolayı onlarda iptal olunca olumsuz faktörler birbirinin üstüne adeta çığ gibi gelmeye başladı" dedi.

"Firmalar Çin'e kruvaziyer yetiştiremedi"

Tugay, Çin'deki turizm hareketliliğinin artmasının ülkedeki kruvaziyer firmalarının çekilmesine de neden olduğunu, Çinli turistlerin kruvaziyer turizmini keşfedip kendi ülkelerindeki limanlarda tur düzenlemeye başlayınca nüfus yoğunluğundan dolayı firmaların gemi yetiştiremediğini dile getirdi. Çinlilerin Avrupalı turistten daha fazla alım gücü olduğunu kaydeden Tugay, şunları kaydetti: "Çin'deki seyahat edebilen kesimin gemi içindeki alışveriş miktarları, kumarhanelerdeki harcamaları daha yüksek. Birçok büyük firma Çin'e adeta akın etti. Bu akını gerçekleştirmek için ellerinde yeterli gemi olmadığı için de bizdeki mevcut hattaki gemileri de alıp götürdüler. Bundan batı Akdeniz'de zarar gördü, Fransa'da, Türkiye'de zarar gördü ama en çok Doğu Akdeniz havzasındaki ülkeler zarar gördü. Kendileri de bu bölgeden çıkmak için yeni destinasyon arıyorlardı."

Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü