banner191

banner148

banner179

banner176

Yatta mangal partisine Bakan tepkisi

Ünlü simalar lüks yatlarıyla cennet koylarda boy gösterirken, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'ndan kirlilik uyarısı geldi: Yatlar koyları kirletiyor, izin vermeyiz.

DENİZ TURİZMİ 18.08.2009, 09:04
Yatta mangal partisine Bakan tepkisi

Yatta mangal partisine Bakan tepkisi
  
Ünlü simalar lüks yatlarıyla cennet koylarda boy gösterirken, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'ndan kirlilik uyarısı geldi: Yatlar koyları kirletiyor, izin vermeyiz. Birkaç yat birleşip mangal partisi bile düzenliyor

Yaz aylarıyla birlikte ünlü isimlere ait milyon dolarlık yatlar, Türkiye'nin cennet koylarını adeta marinaya çevirdi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise, koyları mesken tutan yatların yol açtığı kirliliğe isyan etti: 'Koyların kirletilmesine izin vermeyiz. Gerekirse koylara girişi yasaklarım. Kusura bakmasınlar, kimsenin buraları kirletmeye hakkı yok.'

BAKAN'DAN BİZZAT DENETİM

AKŞAM Gazetesi Ankara Temsilcisi    Utku Çakırözer ve muhabirimiz Deniz Çiçek'le bir araya gelen Eroğlu, yat sahiplerini uyardı. Başta Fethiye-Göcek, Belek, Gökova ve Foça gibi koruma alanları olmak üzere, tüm koyların özel tabiat alanları olduğuna dikkat çeken Bakan, bu bölgeleri bizzat denetlediğini ve kirlilik riskini yerinde gördüğünü söyledi. Eroğlu, gemilerin özellikle sintinelerinin denize boşaltılması ile kirliliğin arttığını vurgulayarak, başta Göcek olmak üzere belli başlı noktalara 'atık alım merkezleri' kurduklarını söyledi.

BÜYÜK CEZA KESERİZ

Atıklarını bu merkezlere boşaltmayan gemi sahiplerini uyaran Eroğlu, 'Orada alım merkezi varken denize boşaltan olursa büyük ceza keseriz' diye konuştu.
Bakan Veysel Eroğlu, 'Katı atıkları oluyor denize bırakıyor; kızartma yapıyor yağını denize döküyor. Bu konuda çok sıkı denetim yapıyoruz. Kusura bakmasınlar kimsenin buraları kirletmeye hakkı yok. Aksi halde koylara girişi yasaklarım. Gelecek, tatilini yapacak ama kirletmeyecek. 'Gelirim girerim atığı da dökerim' olmaz. Büyük cezası var ona göre. Belirlenen yerler var, atıklar oralara parasıyla bırakılsın' dedi.

KOYLAR RESMEN DUMANALTI

Eroğlu'nu çileden çıkaran yatların, yarattığı riskler şöyle: 'Koylarda uzun süreli konaklama ve bekleme. Çöp ve atıkları bırakma. Teknelerin koylarda ağaçlara bağlanması ve pek çok ağacın yıkılması. Demirleyen teknelerin, demirleri 'denizin akciğeri' olarak bilinen deniz çayırlarını yok ediyor. Uluslararası koruma altındaki bitki örtüsü tahrip oluyor. Denizi temizleyen bu bitkilerin yok olması kirliliği artırıyor. Teknelerin demirleme yaparken taşıdığı, başka yerlere ait bitki türleri, denizdeki bitki yapısını bozuyor. Kimi koylarda, birkaç tekne bir araya gelip mangal partisi düzenliyor. Ve bu partiler duman altında kalan koylar için risk oluşturuyor.'

'YÜZERKONDU' TARTIŞMASI

Türkiye'deki koylar uluslararası öneme sahip olduğu için, özel bir statüyle korunuyor. 'Özel koruma alanı' ilan edilen bölgelerin başında Göcek'teki dünyaca ünlü koylar geliyor. Armatör Kahraman Sadıkoğlu'na ait 800 metrekarelik 'yüzerkondu', uzun süre Göcek'ten ayrılmayıp kirlilik yarattığı için tartışma konusu olmuştu. Olayın ardından Çevre ve Orman Bakanlığı, bir genelgeyle 'hangi koylara giriş yapılacağını, hangilerine kontrollü girileceğini' belirledi. Yapılan çalışmaya göre de koyları kirleten yatlara 20 bin TL'lik cezalar kesiliyor.

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?