banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Yabancı bayraklı yatlara "kılavuz kaptan" zorunluluğu yumuşatıldı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının "Li̇manlar Yönetmeli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇ği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

DENİZ TURİZMİ 04.08.2016, 10:44 04.08.2016, 20:21 Nermin İstikbal
476
Yabancı bayraklı yatlara "kılavuz kaptan" zorunluluğu yumuşatıldı
Yabancı bayraklı yatlara kılavuz kaptan zorunluluğu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının "Li̇manlar Yönetmeli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇ği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, 1000 groston ve üzerindeki yabancı bayraklı ticari ve özel yatlarda kılavuz kaptan bulundurulacak. Kılavuz kaptan ve römorkör alınmasına ilişkin esaslarda da değişiklik yapıldı. Buna göre önceden 500 Gross ton üstü yabancı bayraklı yatlara uygulanan kılavuz kaptan alma zorunluluğu 1000 Gross tona çıkarıldı. 
Bu kapsamda gemi ilgililerince baş ve kıç itici pervanelerine veya sistemine ilişkin belgelerle, bu sistemlerin tam kapasite çalıştığına dair beyanın yazılı olarak liman başkanlığına ibraz edilmesi halinde römorkör alma zorunluluğu uygulanmayacak.
Uygulamaların turizmi teşvik kapsamında yürürlüğe alındığı kaydedildi.
3 Ağustos 2016 Tarihli ve 29790 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanan yönetmelik şöyle: 
"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından:
Limanlar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik
MADDE 1 - 31/10/2012 tarihli ve 28453 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Limanlar Yönetmeliğinin 13 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"(1) Kıyı tesislerine yanaşacak veya bu tesislerden ayrılacak; 500 GT ve daha büyük tanker ve her türlü tehlikeli madde taşıyan gemi ve deniz araçları, 1000 GT ve daha büyük Türk Bayraklı gemi ve deniz araçları, 500 GT ve daha büyük yabancı bayraklı gemi ve deniz araçları ile 1000 GT ve üzerindeki yabancı bayraklı ticari ve özel yatlar kılavuz kaptan almak zorundadır. Yabancı bayraklı tüm askeri gemiler, askeri olmayan kıyı tesislerine giriş ve bu tesislerden çıkışlarında kılavuz kaptan almak zorundadır. Yakıt ikmali amacıyla demirde veya kıyı tesisinde bulunan gemilere aborda olmak için yanaşıp ayrılan veya yapılacak yakıt ikmali için yükünü almak üzere kıyı tesisine yanaşıp ayrılan 1000 GT ve daha küçük yakıt ikmal gemileri kılavuz etap seyri olan liman sahalarındaki etap seyirleri de dâhil olmak üzere, kılavuz kaptan almak zorunda değildir."
MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"(5) Yolcu gemilerinin alması gereken römorkörler ile bu römorkörlerin çekme kuvveti ve sayıları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Gemi ilgililerince baş ve kıç itici pervanelerine veya sistemine ilişkin belgeler ile bu sistemlerin tam kapasite çalıştığına dair beyanın yazılı olarak liman başkanlığına ibraz edilmesi halinde römorkör alma zorunluluğu uygulanmaz. Böyle bir beyanda bulunulmaması halinde ise aşağıdaki tabloda belirtilen değerde çekme kuvvetine sahip römorkörler hizmet etmek üzere tahsis edilir. Gemi boyu itibarıyla römorköre tabi olan, ancak gros ton değeri itibarı ile kılavuz kaptan kullanma zorunluluğu bulunmayan gemilere römorkör alma zorunluluğu uygulanmaz."
Yorumlar (1)
popüler bilim 5 yıl önce
bir de şu merakla beklenen "kılavuz kaptanlık yönetmeliği" de çıksa da rahatlasak.
21
açık
Günün Karikatürü Tümü