banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

"Turizm Gelirinde Marinaların Yeri Önemli"

Çeşme Marina'nın Avrasya Boat Show'daki tanıtım toplantısında, marinaların turizm gelirinin artmasına sağladığı katkıya işaret edildi.

DENİZ TURİZMİ 22.02.2010, 00:01
1841
"Turizm Gelirinde Marinaların Yeri Önemli"
Çeşme Marina'nın Avrasya Boat Show'daki tanıtım toplantısında, marinaların turizm gelirinin artmasına sağladığı katkıya işaret edildi.
ÇEŞME- Temeli geçen ekimde atılan ve mayısın sonunda tamamlanması öngörülen Çeşme Marina'nın Avrasya Boat Show'daki tanıtım toplantısında, marinaların turizm gelirinin artmasına sağladığı katkıya işaret edildi.

Mayıs ayında açılacak olan Çeşme Marina'da aynı anda boyu 60 metreyi geçmeyen 400 tekneye hizmet verilebilecek.


Türkiye'nin 8500 kilometrelik bir kıyı şeridine sahip olduğunu, buna rağmen marinacılık piyasasındaki payının yüzde 5'lerde kaldığını söyleyen Serhat Çeçen "İtalya yüzde 20, İspanya yüzde 20'nin üzerinde. Türkiye'de kişi başına turizm geliri 650 dolar. Marina turistinin kişi başına getirişi ise bin 500 euronun üzerinde. Dolayısıyla Türkiye'ye, turizme, Çeşme'ye ve bölgeye yapacağı çok fazla katkı var," dedi.

Çeçen, marina alanlarının yap-işlet-devret modeliyle özelleştirilmesinin yolunun açılmasıyla hükümetin sektöre ciddi bir destek verdiğini bildirdi ve "Hukuksal zemininin sağlıklı bir yapıya kavuşturulması ve sektörün önünün açılması turizm gelirindeki ciddi artışlar olarak geri dönecektir," dedi.

400 teknelik kapasite

Yaz mevsiminin başında hizmete girmesi planlanan Çeşme Marina'nın fuardaki standında 6 aylık ve yıllık kontrat yapan tekne sahiplerine yüzde 25 erken rezervasyon indirimi uygulanıyor. Ünlü markaların mağazalarının yer alacağı toplam 6 bin metrekarelik ticari ve sosyal alanlarda 41 ünitede yat acenteleri, restoranlar, kafeler ve barlar, giyim ve aksesuvar mağazaları yer alıyor. Marina boyu en fazla 60 metre uzunluğunda 400 tekneye aynı anda hizmet verebiliyor. Gümrük giriş kapısının da bulunacağı marinanın yüzde 30'luk kapasitesi transit ve günübirlik gelen tekneler için ayrılıyor.

"Türkiye'de yeni yatırım için fırsatları araştırıyoruz"


Maris "Şu ana kadar bin dolayında tekne sahibiyle görüştük. Tekne sahiplerine bir an önce Çeşme Marina'daki yerlerini almalarını tavsiye ediyorum. Uluslararası kalitede sunulacak hizmetler ve işletme anlayışı olarak Türkiye'de çok önemli bir yatırıma imza attığımıza inanıyorum. Sadece denizciler için değil, diğer insanların da mutlaka görmek ve uğramak istediği bir nokta olacak," şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü