banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Turistlerin yeni merakı 'mavi yengeç' yakalama turları

"The Times" gazetesi okurları tarafından 2008 yılında "Avrupa'nın en iyi açık alanı" seçilen İztuzu Plajı'nın bulunduğu gözde turizm merkezlerinden Ortaca'nın Dalyan Mahallesi'ne gelen turistler, mavi yengeç avlayabildikleri turlara rağbet gösteriyor. Turlara katılarak oltalarla Dalyan Kanalı'nda mavi yengeç tutan turistler, bölgeden ayrılmadan önce yakaladıkları mavi yengeçleri tekrar suya bırakıyor.

DENİZ TURİZMİ 05.07.2017, 08:35 05.07.2017, 08:43 Nermin İstikbal
642
Turistlerin yeni merakı 'mavi yengeç' yakalama turları

Turistlerin yeni merakı 'mavi yengeç' yakalama turları

Muğla'nın gözde turizm merkezlerinden Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi'ne gelen turistler, mavi yengeç avlayabildikleri turlara rağbet gösteriyor. "The Times" gazetesi okurları tarafından 2008 yılında "Avrupa'nın en iyi açık alanı" seçilen İztuzu Plajı'nın bulunduğu Dalyan'da, anavatanı Güney Amerika olan mavi yengeçler, turistlerin ilgisini çekiyor.

Turizmciler, turistlere klasik deniz seçeneğinin dışında farklı kültürel turlara katılma imkanı sunuyor. Dalyan'da turistler, teknelerle kaya mezarları ile caretta carettaları görme fırsatı buldukları ve mavi yengeç avlayabildikleri turlara son yıllarda daha çok ilgi gösteriyor. Turlara katılıp oltalarla Dalyan Kanalı'nda mavi yengeç tutan turistler, bölgeden ayrılmadan önce yakaladıkları mavi yengeçleri tekrar suya bırakıyor.

Dalyan'da 26 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren Özay Akdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Köyceğiz ve Dalyan kanallarında yıllık ortalama yerli ve yabancı bir milyon turist ağırladıklarını söyledi.

Değişen turizm portföyü ile özellikle Rus turistlere İztuzu Plajı bölgesinde mavi yengeçlerin bol olduğu yerde avcılık yaptırdıklarını belirten Akdoğan, "Turistler yakaladıkları mavi yengeçleri teknede biriktiriyor. Onlara dişi ve erkek olanları gösteriyoruz. Avcılık bittikten sonra yengeçler tekrar suya bırakılıyor. Aynı zamanda İztuzu Plajı'nda Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi tarafından erkek yengeçler yakalanıyor ve pişirilip bölgedeki turist teknelerine satış yapılıyor." dedi.

Köyceğiz Gölü, Kaunos Antik Kenti, çamur banyoları ile turizme farklı bir renk kattıklarını vurgulayan Akdoğan, en çok ilgi gören ve turistler için beğenilen turun ise eko-turizm adı altında mavi yengeç turları olduğunu dile getirdi.

Dalyan'ın yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın göz bebeği olduğuna işaret eden Akdoğan, "Bölgemiz deniz, güneş, kum yanında tarihi güzellikleri, kaplıcaları, yeşili ve mavisiyle turizmin her kesimine hitap ediyor. Bu nedenle yoğun talep görüyoruz.'' diye konuştu.

"BURASI NEFES KESİCİ BİR YER"

Mavi yengeç turana katılmak için Ukrayna'dan gelen Elena Baturova ise tur boyunca Dalyan'ı keşfetme imkanı bulduklarını, doğaya hayran kaldıklarını söyledi.

Mavi yengeçleri canlı izlemenin kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Baturova, Dalyan'ın herkesin görmesi gereken çok önemli bir yer olduğunu kaydetti.

Baturova, tatilini ailesiyle Marmaris’te geçirdiğini aktararak, Dalyan’a ise mavi yengeçleri ve caretta carettaları görmek için geldiğini ifade etti.

Ukrayna’dan Türkiye'ye ilk defa geldiğini anlatan Natalia Liesick ise Dalyan'a hayran kaldığını belirterek, "Ailemle tatil için Antalya’ya geldim. Düzenlenen tur kapsamında mavi yengeç ve caretta carettaları görmek için Dalyan’a geldim. Burası nefes kesici bir yer. Her yeri ayrı bir doğa harikası. Kesinlikle bir daha geleceğim ve tüm arkadaşlarıma tavsiye edeceğim. Mavi yengeçleri izlerken çok mutlu oldum. Bundan sonra tatil için tek tercihim kesinlikle Türkiye olacak.'' diye konuştu..

RUS VE UKRAYNALI TURİSTLER ÇOĞUNLUKTA

Turist rehberi Mehmet Orden de bölgede 8 yıldır farklı turlara katıldığını ve Dalyan'ın güzelliklerini tatilcilere anlattığını söyledi. Marmaris'ten büyük teknelerle Rus ve Ukraynalı turist gruplarını Dalyan’a getirdiklerini vurgulayan Orden, şöyle konuştu:

"Misafirlerimiz dünyada en iyi korunan plajlar arasında yer alan İztuzu Plajı'nda denize girmenin mutluluğunu yaşıyor. Grupları farklı bir deneyim yaşaması için mavi yengeç turuna getirdik. Tuttuğumuz yengeçleri tekrar kendi yaşam alanlarına bıraktık. Gelen misafirlerimiz caretta carettaları gördü, Kaunos Kral Mezarlarını gezdi ve çamur banyolarına girdi. Hepsi bu tura katıldığı için çok mutlu ve seneye tekrar gelmek istediklerini söyledi."

Bu yıl özellikle Rusya ve Ukrayna’da turlara yoğun bir katılım olduğunu dile getiren Orden, mavi yengeç ve caretta caretta turlarını özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiğini belirtti.

Orden, turlara katılan yabancı misafirlerin hepsinin tur sonunda çok mutlu ayrıldığını ve sonraki yıllarda tekrar gelmek istediklerini söyledi.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü