banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Şimdi sıra Japonlarda

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Japonya’nın seyahat acenteleri, medya, iş, akademi ve sanat dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye’ye 2023 yılına kadar Japonya’dan gelen yıllık ziyaretçi sayısını 500 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Bakan Ersoy, THY’nin uçuş sayısının da artırılacağını duyurdu.

DENİZ TURİZMİ 10.09.2019, 11:41
81
Şimdi sıra Japonlarda

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Mehmet Nuri Aksoy, Japonya’da Türk Kültür Yılı dolayısıyla gerçekleştirdikleri etkinliklerin son derece yararlı olduğunu, uzun yıllar sonra ilk kez Türkiye’den çok önemli bir serginin Japonlarla buluşturulduğunu söyledi. Japonya’da Topkapı eserlerinden oluşan bir sergi açtıklarını hatırlatan Ersoy, serginin büyük ilgi gördüğünü ve 250 bine yakın ziyaretçinin hem Tokyo’da hem de Kyoto’da sergilenen eserleri ziyaret ettiğini, basında da çok yoğun yansımalarının olduğunu dile getirdi. Bu sergilerin kültürel tanıtım dışında ülkelerin tanıtımı açısından da çok faydalı olduğuna işaret eden Ersoy, Japonya’da Türkiye’nin en çok aranan ülke olduğunu kaydetti.

Hedef 500 bin Japon turist

Japonya’dan 2018 yılında 81 bin civarında olan toplam turist sayısının bu yıl 110 binin üzerinde gerçekleşeceğini söyleyen Bakan Mehmet Nuri Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçmişte de baktığımız zaman 208 bin gibi yıllık Japon ziyaretçi sayısını görebiliyoruz. Ama bizim hedefimiz 208 bin değil, onun çok çok üzerinde 2023 yılına kadar yıllık 500 bin ve üzeri Japonya’dan turist kapasitesini yakalamak istiyoruz”

THY uçuşları 7’den 28’e çıkacak

İki ülke arasındaki direkt uçuş sefer sayısının artırılmasının turist sayısı üzerindeki etkisine de değinen Bakan Ersoy, bu anlamda çok gayret gösterdiklerini ifade etti. Japon hükümetinin de desteğiyle 2020 Nisan ayı itibarıyla THY’nin Tokyo Uluslararası Havalimanı Haneda uçuşlarına ilave iniş-kalkış izni verileceğine vurgu yapan Ersoy, şu eklemeyi yaptı: “Ama THY bununla sınırlı kalmayacak. Şu anda THY, Narita Havalimanı’ndan uçuyor. O uçuşlara devam edecek ve Osaka’dan ara verdiği uçuşlarına da başlıyor. Haneda’dan da Nisan ayı itibarıyla uçuşlar başlıyor. Yine ANA Airlines ile yaptığımız görüşmeler sonucu muhtemelen 2020 ortalarında ANA’nın yeni İstanbul Havalimanı’na uçuş seferleri başlatması gündemde. Japonya ile İstanbul arası haftada 7 olan uçuş sayısı muhtemelen 2020 ortalarına kadar 28’e çıkmış olacak. Bu da ulaşımla ilgili sorunun çok ciddi bir şekilde çözüldüğünü gösteriyor.”

“Asya öncelikli pazarlar arasında yer alıyor”

Turizmde Asya ülkelerini öncelikli pazarlar arasında değerlendirdiklerini ifade eden Bakan Ersoy, bu sene için 52 milyondan fazla yolcu hedeflerinin olduğunu ancak 2023 yılında bu rakamları 75 milyon ve üzerine taşımayı hedeflediklerini söyledi. Bu bağlamda gelişmekte olan pazarlar açısından Japonya’nın Asya içindeki en önemli üç destinasyondan biri olduğunu belirten Ersoy, konuya dair şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye’nin özellikle Japon misafirlerin ilgisini çeken birçok değeri var. Kültürel, sanatsal ve arkeolojik değerlerimiz dünyada emsalsiz ve rakipsiz. Bunlarla ilgili de çok yoğun bir tanıtım kampanyası hazırlıyoruz. Bu bağlamda Türkiye’de Turizm Geliştirme Ajansı kuruldu. Bu yıl itibariyle ajansa çok ciddi oranda sektörden tanıtım katkı payı toplanıyor ve yıllık tanıtım katkı bütçesi 2020 itibariyle bir önceki yılın üç katına çıkacak. Bu yılın sonu itibariyle sadece uçakları açmak yeterli değil, o uçakların dolu gelmesini de sağlamak lazım. Japonya’da çok yoğun bir tanıtıma Türk hükümeti olarak başlıyoruz ve kesintisiz sürekli olarak da bu tanıtıma devam edeceğiz.”

“Japonya ile dostluğu turizm alanında da pekiştirmek istiyoruz”

Bu tanıtım kampanyası sırasında özellikle Japon medya mensupları ile seyahat acentelerinin ilgisini çeken, belirli aylarda ve belli gruplara düzenli olarak Türkiye’nin güzelliklerini göstermek istediklerinin altını çizen Bakan Ersoy, “Sizleri Türkiye’ye gruplar halinde davet edeceğiz. Türkiye’nin tarihi ve arkeolojik kültürel değerlerini bizzat gözlemleme şansınız olacak. Sizlere tek tek gezdireceğiz, göstereceğiz. Türk ve Japon halkları hep pozitif olaylarla anılıyor birbirleriyle. Birbirlerine sıkıntılı dönemlerde destek olmuşlar, el uzatmışlar, bundan sonra da kültürel ve turistik ziyaretlerle de taçlandırmak istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
16
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü