banner191

banner148

banner179

banner176

Sığacık'ı Global Yatırım Aldı

Altı firmanın katıldığı ihaleyi kira bedeli olarak yılda718 milyar TL teklif veren Global Yatırım kazandı.Holding limanı 4.5 milyon dolara tamamlayacak.

DENİZ TURİZMİ 18.04.2005, 17:15
Sığacık'ı Global Yatırım Aldı

400 KAPASİTELİ YAT LİMANI'NI YAPIP 25 YILLIĞINA İŞLETECEKLER

Altı büyük firmanın katıldığı ihaleyi, yıllık kira bedeli olarak 718 milyar lira teklif veren Global Yatırım kazandı. Holding, limanı 4.5 milyon dolara tamamlayacak.

Koç ve Ulusoy gibi devlerin peşinde koştuğu 400 yat kapasiteli Sığacık Yat Limanı'nın üstyapı ve işletme ihalesini, Mehmet Kutman'ın sahibi olduğu Global Yatırım Holding kazandı. Cuma günü sona eren ve Global ile birlikte 6 dev firmanın daha katıldığı ihalede yıllık kira bedeli olarak 718 milyar lira ile en yüksek teklifi veren Global, limanın 25 yıllık işletme hakkını elde etti. Global 4.5 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirecek.

İhaleye, Koç Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un sahibi olduğu Setur ve Çeşme Limanı'nın İşleticisi Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding Başkanı Yılmaz Ulusoy, Sığacık Yat Limanı'nın altyapı inşaatını yapan İzmirli firma Cenker Üstünoğulları'na ait Zihni Üstünoğulları A.Ş., Çeşme Yat Limanı'nın altyapı inşaatını yapan Bayındır Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Çortük'e ait Bayındır inşaat ve Göcek Limanını işleten İngiliz Maris firmasıyla konsorsiyum yapan Ayhan Kemaloğlu'na ait Alke İnşaat katıldı.

Onay bekliyorlar

Global Yatırım Holding'in, şartnameye göre 1.5 yıl İçinde üstyapı yatırımını bitirmesi gerekiyor. Holding, Yap- İşlet-Devret modeliyle yapacağı Sığacık Limanı için çatışmalarına Bakanlık'tan onay geldikten sonra hemen başlayacak.

Ulaştırma Bakanlığı Yetkilileri'nin yaptığı inceleme sonunda 6 firma arasından Global Yatırım Holding, İzmirli firma Zihni Üstünoğulları A.Ş ve Ulusoy'un projeleri, uygun bulunarak kira teklifleri zarflarının açılmasına karar verildi.

Global, 718 milyar liralık kira teklifi ile ihaleyi kazanırken, Zihni Üstünoğulları A.Ş, 528 milyar lira, Ulusoy 150 milyar liralık teklif verdi.

Diğer taraftan Sığacık ile birlikte ilana çıkan Çeşme Yat Lima-nı'mn ihalesi, imar planı onayının yetişmemesi nedeniyle ertelendi, imar planının Bayındırlık Bakanlığı'nca onaylandığını belirten DLH Genel Müdürü Niyazi Zalgın, Çeşme Yat Limanı'nı, nisan sonunda Alanya Yat Limanı ile birlikte ihaleye çıkarmak istediklerini söyledi.

Zalgın, Global Yatırım Holding'in kazandığı Sığacık Yat limanı ihalesinin dosyası, Ulaştırma Bakanı Bİnaü Yıldınm'ın onayına gönderildi. Dosyanın Yüksek Planlama Kurulu (YPK) tarafından da onaylandıktan sonra Global ile sözleşme yapacaklarını belirtti. Global Yatırım Holding Yetkilileri ise, Yap-lşlet-Devret modeliyle gerçekleşecek 4.5 milyon dolar değerindeki yatırımı, en kısa zamanda başlatacaklarını söylediler.

1.5 yılda yapılacak

İhale şartnamesine göre kazanan firma Global Yatırım Holding'in maksimum 1.5 yıl içinde üstyapı yatırımını tamamlaması gerekiyor.

Ulaştırma Bakanlığı uzmanlarından oluşan bir heyet öncelikle, ihaleye katılan firmaların Sığacık Yat Limanı ile ilgili hazırladıkları projelerle ilgili teknik inceleme yaptı. Yapılan  inceleme sonunda Global Yatırım Holding, Zihni Üstünoğulları A.Ş ve Ulusoy firmalarının projeleri uygun bulunurken ikinci aşamada Maliye Bakanlığı'na ödenecek yıllık kira bedeli incelendi. Global en yüksek kira teklifi ile ihaleyi kazanırken ihale dosyası Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın onayına gönderildi.

Öte yandan, daha önce pek çok kez ilan edilmesine rağmen iptal edilen Çeşme Yat limanı ihalesi, ileri bir tarihe ertelendi. Erteleme kararım imar planının onaylanmasında yaşanan gecikme nedeniyle aldıklarını belirten DLH Genel Müdürü Zalgın, "Çeşme Yat Limanı'nın imar planı onayı, Bayındırlık Bakanlığı'ndan gecikince ihaleye çıkaramadık. Bu nedenle erteleme kararı aldık. Nisan sonunda Alanya Yat limanı ile birlikte ihaleye çıkarmak istiyoruz" dedi.

Sığacık Yat Li-manı'nın 1996 yılında başlayan altyapı İnşaatı, ihaleye katılarak ikinci en yüksek kira teklifinde bulunan İzmirli firma Zihni Üstünoğulları A.Ş tarafından yapıldı. Limanın özellikle Seferihisar turizmine patlama yaşatması bekleniyor.

Neler yapılacak?

İhaleyi kazanan firma, ilk olarak Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgesi alacak ve Yat Turizmi Yönetmeliği'nde öngörülen yatıranların inşaatını başlatacak. Bu doğrultuda Çeşme ve Yat Limanı üzerine de 20 maddelik şu yatırımlar gerçekleştirilecek:

 1. Akaryakıt satış ünitesi

 2. Yatları karaya çekecek lift

 3. Meteoroloji ekipmanı

 4. Çamaşır yıkama ünitesi

 5. Yangın ikaz sistemleri .

 6. Yatçıların dinleneceği sosyal tesisler

 7. Gümrüklü, gümrüksüz satış yerleri

 8. Telefon ve teleks imkanı

 9. Denizdeki yatlarla bağlantı kuracak telsiz sistemi

 10. Emanet deposu

 11. Teknik servis

 12. Otopark

 13. Yiyecek, içecek üniteleri

 14. Acil yardım üniteleri

 15. En az iki teknenin onarılacağı atölye

 16. Spor tesisi

 17. Yatlara elektrik, su imkanı

 18. Kamu binaları

 19. Arıtma tesisleri

 20. Soyunma kabinleri ye tuvalet

Bu kez ayrıldılar

Çeşme Yat Limanı'nın 2(103'tcki ihalesine güç birliği yaparak 30 yıllık teklif veren Ulusoy ve Setur, bu kez ayrı ayrı teklif verdi. 2 yıl önce sadece iki dev grubun güçbirliği yaparak katıldığı ihale, Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım tarafından "haksız rekabet" gerekçesiyle iptal edilmişti.

Setur ve Ulusoy'un Çeşme Yat Limanı için de yarışacakları belirtiliyor.

Liman sayısı 3'e çıktı

İzmir'de sadece 150 yat kapasiteli yat Umanı Levent Marina bulunurken, Çeşme ve Sığacık yat limanlan üst yapılarının bitmesiyle yat limanı sayısı 3'e, yat kapasitesi ise 950'ye fırlayacak. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, Avrupalı yatçıların her üç limanı da tercih edeceğini kaydetti.

Çeşme için de yarışacaklar

Setur ve Ulusoy'un yanı sıra, Sığacık Yat Limanına talip olan tüm dev firmaların ertelenen Çeşme Yat Limanı ihalesine de hazırlandıkları ve bu konuda proje hazırladıkları belirtildi.

Dev firmaların da Çeşme Yat Limanı için proje hazırladıkları belirtilirken ihalenin kıran kırana geçeceği dile getirildi.

4 yüzer İskele

400 kapasiteli olan Çeşme Yat Limanı'nın altyapı inşaatı, 1998'de tamamlanırken 7.3 trilyon lira harcandı. 620 metre boyunda 4 adet yüzer iskelesi bulunan liman, halen geçici süreyle verilen Çeşme Belediyesi'nce üst yapıdan yoksun halde işletiliyor.

 

(Kaynak: Yeni Asır, İlker Çoban, Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?