banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

O Koy İçin 21 Yıllık Yasak Kalktı

Genel Koruma statüsüne geçirilen bölgede jandarma karakolu kurulmasından sonra fotoğraf çekmenin bile yasak olduğu

DENİZ TURİZMİ 01.09.2014, 01:25
3431
O Koy İçin 21 Yıllık Yasak Kalktı

Okluk yasakları kalktı

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde büyükşehirden önce köy olan Karacasöğüt'ün Okluk Koyu'nda, 21 yıl önce dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu olarak inşa ettirilen köşk, 'sıkı koruma' statüsünden çıkarıldı. Genel Koruma statüsüne geçirilen bölgede jandarma karakolu kurulmasından sonra fotoğraf çekmenin bile yasak olduğu ve teknelerin demirleyemediği koy, tatilcilerin uğrak yeri haline geldi.

Okluk yasakları kalktı

Gökova Körfezi'nin muhteşem manzaralı Okluk Koyu'nda "Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu' olarak inşa edilen köşk, merhum Özal'dan sonra hiçbir Cumhurbaşkanı tarafından kullanılmadı. Yılda bir kez bile misafir ağırlamayan konutu, 17 er ve 3 rütbeli askerin oluşturduğu Okluk Muhafız Takım Komutanlığı, 24 saat boyunca sıkı koruma altında tuttu. Koyda araçlı ve yaya jandarma ekipleri devriye gezdi. Bölgede duraklama yapan araçlar karadan, koya denizden giren tekneler uyarıldı. Fotoğraf ve video çekimleri askerler tarafından engellendi. Teknelerin koyun konut tarafına geçişleri yasaklandı. 2010 yılında köşk için uygulanan sıkı koruma kaldırıldı. Bu tarihten sonra köşkün, bölgedeki herhangi bir evden farkı kalmadı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne bağlı iki görevli, yabancılara karşı köşkün arazisinde göreve başladı.

DİĞER KOYLAR DA KARAKOLA BAĞLANDI
Okluk Muhafız Takım Komutanlığı yerine Karacasöğüt Jandarma Asayiş Karakolu kuruldu. Gökova Körfezi'nin en güzel koyları arasında sayılan Ayın, Hırsız, Küfre, Çiçekli, İngiliz Limanı, Löngöz ve Kargılı koyları da karakola bağlandı. Jandarma Asayiş Karakolu genel koruma kapsamında asli görevini de yerine getirerek, Karacasöğüt'e bağlı Bayır, Söğüt, Karaca, Ovacık ve Buzağıotu mahalleleri ile Yeşilbelde'ye bağlı Mezargediği mahallesinde yaşayanların güvenliğini sağlamak için göreve başladı.

Okluk yasakları kalktı

KÖŞKE YAKLAŞMAK HALEN YASAK

Genel koruma kapsamında koyda uygulanan yasaklar bu yaz sezonunda kalktı. Okluk Koyu'na giren teknelerin artık herhangi bir engellemeyle karşılaşmadığı görüldü. Daha önce demirleme yasağı olan koyda tekneler dolaşıp köşkün iskelesi hariç estediği yere demir atıp bağlanırken, insanlar da köşkün çevresindeki alanda rahatlıkla piknik yaparak denize girmeye başladı. Buna rağmen 16 dönüm arazi içinde 4 oda 1 salondan oluşan, 230 metrekarelik Cumhurbaşkanlığı yazlık konutunun arazisine giriş halen yasak. Köşkün arazisine girmek isteyenlerin, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne bağlı iki görevli tarafından uyarılıp bölgeden uzaklaştırıldığı görüldü.

TURİZME AÇILSIN BAŞVURUSU SONUÇSUZ KALDI

Konutun turizme kazandırılması amacıyla girişimlerde bulunduğunu belirten Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) eski Başkanı İlhan Açıkgöz, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Abdullah Gül döneminde Cumhurbaşkanlığı'na başvuru yaptı. GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz, "Her yıl 1.5 milyonu aşkın İngiliz'i ağırlayan bölgede, Konukevi'nde ilk olarak da İngiltere Kraliçesi'nin ağırlanması yönünde öneride bulunmuştum. İnanıyorum ki, birçok yabancı devlet başkanı Marmaris'te tatil yapmak için can atacaktır. Aradan geçen zaman zarfında hiçbir yanıt verilmedi" dedi.

Okluk yasakları kalktı

"BURASI ATIL KALMAMALI"

Tesisin atıl kalmaması gerektiğini söyleyen GETOB'un yeni Başkanı Bülent Bülbüloğlu, "Yerli ve yabancı devlet büyüklerinin burada ağırlanması hem Marmaris açısından çok iyi olur. Her yönüyle büyük bir kazanım olur. Marmaris vizyonunun en üst düzeye çıkması sağlanır. Şimdi düşünün bir İngiltere, Almanya veya başka bir ülkenin başbakanı, dışişleri bakanının burada ağırlanması ne kadar güzel olur. Bu konutun olması, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Marmaris'te yaşaması mafyavari kişilerin buralara girişini de engelledi. Biz GETOB yönetimi olarak yeni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yeni bir teklif götürmeyi düşünüyoruz. Burası atıl kalmamalı. Marmarisli turizmciler olarak amacımız üst düzey geliri olan yerli ve yabancı turistleri ağırlamak. Bu sayede bu amacımıza da ulaşmış oluruz" dedi.

Okluk yasakları kalktı

Yorumlar (0)
20
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü