banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kruvaziyerde yolcu başına 30 dolar destek

Türkiye'ye 750 yolcu ve daha üzerindeki yolcu kapasiteli gemiyle yolcu getiren A Grubu seyahat acentelerine yolcu başına 30 dolar destek verilecek.

DENİZ TURİZMİ 10.04.2017, 09:11 Nermin İstikbal
178
Kruvaziyerde yolcu başına 30 dolar destek

Kruvaziyerde yolcu başına 30 dolar destek

Türkiye'ye 750 yolcu ve daha üzerindeki yolcu kapasiteli gemiyle yolcu getiren A Grubu seyahat acentelerine yolcu başına 30 dolar destek verilecek.

Sabah gazetesinin haberine göre hükümetin, kruvaziyer gemilerin rotasını Türkiye'ye çevirmek için seyahat acentelerine yolcu başına vereceği desteğn miktarı 30 dolar olacak. Betül Alakent ve Barış Şimşek imzalı habere göre Türkiye'ye 750 yolcu ve daha üzerindeki yolcu kapasiteli gemiyle yolcu getiren A Grubu seyahat acentelerine destek verilecek.

HEDEF 2 MİLYON TURİST

Kruvaziyer turizmde 2000 başlarında 800 bin olan yolcu sayısı 2015'te 2 milyonu aştı. Geçtiğimiz yıl ise özellikle Rusya ile yaşanan kriz ve terör olayları nedeniyle cruise şirketlerinin büyük bir bölümü Türkiye'yi rotalarından çıkarırken kruvaziyer gemilerle Türkiye'ye gelen turist sayısı da 600 binlere kadar geriledi. Hükümet hazırladığı destek çalışması ile yeniden rakamı 2 milyon seviyelerine yükseltmeyi hedefliyor.

ANTALYA'YA LİMAN

Hükümet, kısa vadede Antalya'da kruvaziyer gemilerin yanaşabileceği devasa bir liman yapmayı da hedefliyor. Projenin bu yıl ihaleye çıkması beklenirken, limanda bin yatak kapasiteli bir otelin inşa edilmesi planlanıyor. Antalya Lara plajındaki 30 bin metrekarelik ticari alanda kurulması amaçlanan liman için yatırımcı arayışları devam ediyor. Öte yandan Turizm Bakanlığı'ndan bir heyet, mayısta Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Miami Belediyesi arasında imzalanacak kardeş şehir protokolü törenine giderek, kruvaziyer firmalarıyla da görüşmeler gerçekleştirecek.

ÖNCE KARADENİZ CANLANACAK

Sektörde yaşanan geçici durgunluğa rağmen cruise firmalarının Türkiye iştahı artıyor. Bu kapsamda Karadeniz'de cruise turları yapmak için Rusya ve Ukrayna'dan teklifler geliyor. Tura Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Erkunt Öner, 2018'de Karadeniz'de cruise turlarının yapılması için çalışma başlattıklarını söyledi. Öner, "Rusya'dan Soçi, Trabzon, Samsun, İstanbul ve Soçi olmak üzere bir haftalık turlar planlıyoruz" dedi. Royal Caribbean Pazarlama Direktörü Cihangir Canıyılmaz da 2018'de Türkiye turlarını başlatacaklarını söyledi. Canıyılmaz, "Gemilerimiz 2018'de Ege kıyılarına yanaşacak. Talebe bağlı gemi sayısı ve program oluşturulacak" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü