banner191

banner148

banner179

banner176

Kruvaziyer iskelesiyle Çeşme turizmi kabuk değiştirecek

Çeşme Ulusoy Limanı yapılan değişikliklerle yabancı dergilerde cruiseport (kruvaziyer limanı) olarak yayımlandı.

DENİZ TURİZMİ 15.12.2015, 11:20
Kruvaziyer iskelesiyle Çeşme turizmi kabuk değiştirecek

Kruvaziyer iskelesiyle Çeşme turizmi kabuk değiştirecek

Çeşme Ulusoy Limanı yapılan değişikliklerle yabancı dergilerde cruiseport (kruvaziyer limanı) olarak yayımlandı. Limanda Ro-Ro gemileri için yeni iskele yapılırken, mevcut 150 metrelik iskele sadece kruvaziyer turizmine ayrıldı ve 323 metreye uzatılması kararlaştırıldı.

Çalışmalar en geç Eylül ayında tamamlanacak. Ulusoy Deniz Yolları Genel Müdürü Mesut Cesur, gelecekte Çeşme turizmine damga vuracak en önemli gelişmenin kruvaziyer turizmi olacağını belirtti. Cesur, özelleştirme kapsamında 2003 yılında Ulusoy bayrağının çekildiği andan itibaren Çeşme Limanı’nın bir kruvaziyer, feribot ve Ro-Ro limanı olarak işletileceğini ifade ettiklerini, bugün gelinen noktada verdikleri sözleri yerine getirmenin huzurunu yaşadıklarını kaydetti.

Cesur, “Hazırlanan master proje çerçevesinde Çeşme Limanı’nı feribot ve Ro-Ro limanı olarak devraldık. Ama ilk günden itibaren ‘Ulusoy burasını yük limanı yapacak, devasa vinçler kuracak, konteynerler duvar gibi sıralanacak, turizm ölecek’ diye dedikodular yayıldı. Defalarca bunun böyle olmayacağını vurgulamamıza rağmen bu menfi propaganda yıllarca sürdü. Şimdi Ro-Ro iskelemiz tamamlandı, liman geri hizmet alanı da bitmek üzere. Hazirandan itibaren Ro-Ro gemilerimiz sadece yeni iskeleye yanaşacak.

Bugüne kadar Ro-Ro gemilerinin kullandığı 150 metrelik mevcut iskelenin boyunu da 323 metreye çıkarıyoruz” diye konuştu. Gerekli bütün izinleri aldıklarını, nisan ayı sonunda başlayacak iskeleyi uzatma çalışmalarının en geç eylül ayı içinde tamamlanmış olacağını vurgulayan Mesut Cesur, “Bir taraftan ön hazırlıklar yapılıyor, diğer taraftan çakılacak kazıkların malzeme sevkiyatları başladı, liman sahasında imalatlar yapılıyor. Mevcut iskelenin üstü de tamamen soyulup yeniden yapılacak. Bütün usturmaçalar yenileniyor. Kruvaziyer gemileri ve feribotların yanaşacağı 323 metrelik bu yeni yolcu iskelesini 4-5 ayda bitirmiş olacağız” dedi.

Cesur, limanın bütün yolcu gemilerini kabul edebilir özelliklere sahip olacağını, iki hatta üç büyük geminin aynı anda limana yanaşabileceğini söyledi. Literatüre girmenin önemli olduğunu ve bunu başardıklarını belirten Cesur, şunları kaydetti: “Seatrade dergisinde Ekim 2011’de Çeşme Limanı, cruiseport olarak yayınlandı. Bu arada İngiltere yayınlanan Cruise Inside dergisi 35 kruvaziyer firmasına soru formu gönderdi. Bu değerlendirmeler neticesinde Çeşme, limanıyla, doğal yapısıyla kendini en iyi geliştirmiş liman şehri olarak ilan edildi. Onun belgesi de Miami Fuarı’nda verildi. İlk geminin gelmesi çok önemliydi, ilk gemiyi 7 Nisan’da getirdik. Bundan sonrası artık daha kolay gelecek. Pırıl pırıl bir yolcu iskelesi ve yolcu limanı, gönül vermiş bir ekip, gönül vermiş bir şehir, belediye başkanı ve kaymakam. Biz de Ulusoy olarak ne yapabilirsek yapmaya çalışıyoruz, başarmaya da azimliyiz.”

ÇEŞME’NİN KRUVAZİYERDE FARKLI AVANTAJLARI VAR

Genel Müdür Mesut Cesur, Çeşme Limanı’nın İzmir ve Kuşadası’na göre farklı avantajları olduğunu ama geçmişte kruvaziyer gemileri yanaştıracak ve bunlara hizmet verecek kapasitede bir limanı olmayan Çeşme’nin göz ardı edilmiş bir yer olarak kaldığına dikkat çekti. Cesur, “Çeşme Limanı modern bir otoban ile İzmir’e, oradan da Efes’e hiç şehir trafiğine girmeden bağlanmakta. Akdeniz çanağında dolaşıp İstanbul’a uğrayan kruvaziyerler için de ideal uzaklıkta. Kuşadası’na göre İstanbul’a 70 mil daha yakın. Yunan adalarından gelip de İstanbul öncesi ilk Türk sahil beldesine uğrayan bir turist için de Çeşme çok cazip. Limana birkaç yüz metre mesafede denize girilecek plajları da var, yine yürüyüş mesafesinde Çeşme Kalesi Arkeoloji Müzesi, Anadolu’nun ilk şaraphanesinin kazı alanı da.

Dünyaca ünlü beach clublar, tadım yapabilecekleri şarap bağları, Alaçatı, Efes gibi 12 İyon kentinden biri olan Erythrai ve daha birçok görülmeye değer yer turistlerin ilgisini çekiyor. Diğer taraftan Çeşme-İzmir arası gemiyle gidiş-dönüş 130 mil. Yani bir kruvaziyer gemi Yunan adalarından İstanbul’a giderken ve dönerken Çeşme yerine İzmir Limanı’na uğramak isterse fazladan bu kadar yol yapacak. Bu da toplam sekiz saat yolculuk demek. Oysa Çeşme’ye yanaşırsa otobüsle İzmir 1 saat” diye konuştu.

MARMARİS ÖRNEĞİ

Kruvaziyerle gezen zengin turistin her yıl başka bir yer görmek istediğini ifade eden Cesur, “Örneğin Thomson Celebration yıllarca homeport olarak Rodos’ta üslendi. Yolcuları İngiltere’den uçakla getirdi sonra gemiyle Akdeniz çanağında dolaştı. İki sene önce artık portföyünde Rodos’u görmeyen İngiliz kalmayınca homeport olarak Marmaris’i seçti. Yeni destinasyon olarak da farklı Yunan adalarına gidiyor. Aynı şey Kuşadası için de geçerli. Efes’i gören Avrupalı, ABD’li sayısı çok arttı. Oysa gemiler Kuşadası yerine Çeşme’ye yanaşınca isteyen yine Efes’e gidebilecek, hatta gidiş veya dönüşte Şirince, Gödence, Sığacık ve Teos’u da görebilecek. Çünkü yol üzerindeler. İsteyen de İzmir, Erythrai, Klazomenai ve Karaburun’u gezebilecek” dedi. Cesur, kruvaziyer turizmi açısından bakıldığında Çeşme’nin gelecek 10-15 yıl içinde Akdeniz’in önemli merkezlerinden biri olacağını, böylelikle Çeşmelilere yeni bir geçim kaynağı daha yaratmış olacaklarını söyledi.

Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?