banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

İzmir'de kruvaziyere ilgi büyük

İzmir Limanı çıkışlı ilk kruvaziyer seferlerine ilgi beklenenden fazla oldu.

DENİZ TURİZMİ 12.07.2010, 17:10
İzmir'de kruvaziyere ilgi büyük

İzmir Limanı çıkışlı ilk kruvaziyer seferlerine ilgi beklenenden fazla oldu.

 

 

Vizesiz olarak 24 Haziran ve 29 Haziran tarihlerinde Yunan adaları ve Atina, 3 Temmuz'daki son seferde ise Dalmaçya sahillerini görmek isteyen toplam 1100 kişi, Portekiz bandıralı ‘Ocean Majesty’ adlı kruvaziyer gemisi ile Alsancak Limanı'ndan hareket ederek gönüllerince bir tatil yaptı.

Daha önce Türkiye’den sadece İstanbul ve Kuşadası çıkışlı yapılan turlara ilave olarak bu
yıl ilk kez İzmir ve Çeşme çıkışlı iki seferin daha konulmasıyla sektör hareketlendi. Dünyanın en büyük tur operatörlerinden TUİ’nin Türkiye Başdanışmanı Hüseyin Baraner, turizmde geleceğin kruvaziyer turlarına doğru kaydığını söyledi. Baraner, karada herhangi bir otelde 1- 2 hafta tatil yapmak yerine turistlerin her sabah uyandıklarında farklı bir destinasyonda olmayı tercih ettiklerini kaydetti.

GEMİ TERCİHİNİ DOĞRU YAPIN

Alsancak Limanı çıkışlı turları düzenleyen Apex Tour’un Ege Bölge Müdürü Figen Beloğlu ise kruvaziyer gemileriyle tatil yapan Türk turistlerin sayısının 2005 yılında 1500 kişiyi bile bulmazken, şimdi
sadece İzmir çıkışlı dört seferle bu rakama ulaştıklarını vurguladı.


Beloğlu, “Kruvaziyer turizmi ilk başlarda sadece zenginlere mahsus bir tatil seçeneği konumundaydı. Gemiler 300 metre boyunda, 10- 15 katlı ve 2- 3 bin kişilik, son derece lüks devasa yüzer oteller olarak tasarlanıyor ve dünya denizlerinde aylarca süren seferlere çıkıyor, uğrak limanlarda yolcular 3- 4 haftalığına indi- bindi yapıyorlardı. Zaman içinde, örneğin sadece Akdeniz, Ege ve Karadeniz havzasında seferler için daha mütevazi boyutlarda gemi gereksinimi doğdu. Üç günden başlayarak 10 güne kadar olan seferlerle her gün bir veya iki limana uğrayan turlara olan talep, tur operatörlerini
yeni arayışlara yöneltti. Henüz bu talebi karşılayacak gerçek anlamda kruvaziyer gemi sayısı çok az. Bu durum yeni gelişmekte olan kruvaziyer sektörüne sekte vuruyor” diye konuştu.

FİYATLAR ÇOK UYGUN

Apex Tour olarak Ege ve Akdeniz'de sadece kruvaziyer seferler için tasarlanmış, 135 metre boyunda ve 623 yolcu kapasiteli ‘Ocean Majesty’ adlı kruvaziyer gemisini kiraladıklarını belirten Figen Beloğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“İnsanlar mağdur olmamak ve keyifli bir tatil için, önce mutlaka seyahat edecekleri gemi hakkında bilgi edinsinler. Biz ilk üç sefere katılan yolculara dağıttığımız anket formundaki sorulara verilen yanıtlardan müşteri memnuniyetinin yüzde 95 olduğunu gördük. Rodos- Santorini- Mikonos'u kapsayan ve 199 euro'dan başlayan turlarımız, Atina, Selanik dahil olduğunda standart kabinlerde 249 euro. Dalmaçya sahillerini kapsayan 7 gece- 8 günlük turlarımız ise 549 euro'dan başlıyor. İzmir'i çıkış limanı olarak seçmekle doğru bir karar verdiğimizi memnuniyetle görüyoruz. Türkiye'nin her yerinden misafirlerimiz olsa da Ege bölgesinden talep daha fazla. Vizesiz turlarımız Ekim ayı sonuna kadar devam edecek.”

Yorumlar (0)
5
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102