banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

İstanbul'a 3 Yeni Kruvaziyer Limanı

Türkiye, kruvaziyer (büyük gezinti gemisi) turizmi açısından Akdeniz ülkeleri arasında İspanya, İtalya ve Yunanistan'ın ardından 4. sırada yer alıyor.

DENİZ TURİZMİ 25.01.2009, 09:44
İstanbul'a 3 Yeni Kruvaziyer Limanı

Turist gemilerine özel İstanbul'a 3 yeni liman   
 

Türkiye, kruvaziyer (büyük gezinti gemisi) turizmi açısından Akdeniz ülkeleri arasında İspanya, İtalya ve Yunanistan'ın ardından 4. sırada yer alıyor. İstanbul'a son 5 yılda gelen kruvaziyer sayısı her yıl yüzde 15-20 artıyor.   
 
Söz konusu turlar sayesinde İstanbul'a 2006'dan bu yana 1 milyon turistin geldiğini belirten turizmciler, limanlarının yetersiz kaldığını, acilen yenilerinin yapılması gerektiğini söylüyor.

Kruvaziyer turizmi için Salıpazarı ve Karaköy limanları kullanılıyor. Bunların yanı sıra Kuruçeşme, Haydarpaşa ve Sarayburnu'nu gezinti gemilerine tahsis etmeyi düşünen Türkiye Denizcilik İşletmeleri İstanbul Bölge Müdürlüğü yetkilileri, "Bu üç limandan en uygunu Sarayburnu. Sarayburnu'nu mayıs ayında açılacak yeni sezona yetiştirmeyi hedefliyoruz. İstanbul'un böyle 7-8 limana daha ihtiyacı var." diye konuştu.

Kruvaziyer turlarının uğrak yerleri Kuşadası ve İstanbul'a her yıl bini aşkın gemi geliyor. 2005'te İstanbul'daki limanlara yanaşan 227 kruvaziyer ile 231 bin turist, 2007'de 340 gemi ve 432 bin turiste ulaştı. Gezinti gemileriyle gelen turistin daha fazla döviz bıraktığına dikkat çeken İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü A. Emre Bilgili, deniz yolunu tercih edenlerin toplam turist sayısının yüzde 12'sini oluşturduğunu ifade etti. 

Yorumlar (1)
Bülent Tezsay 11 yıl önce
İstanbul Türk Kruvaziyer Turiziminin en deyerli bir limanı Türkiye'ye tur tertipleyen şirketlerin vazgeçilmez bir durağı olan İstanbul'umuz son senelerde turist kapasitesini artıran Cruising yolcu gemileri ile gelen turistlere hizmeti,görüntüsü,ve yer olarak çok kötü Salıpazarı-Karaköy limanlarının yerlerinin deyiştirilmesine çok ama çok geç kalınmıştır.Sarayburnu-Kumkapı arası bu liman için biçilmiş kaftan gibi uygun ama gelelim işin tatbiki yönüne Bildiğim kadarı ile İstanbul Ataköy Marinası bu iş için büyük bir konsorsiyom ile 3.5-4 senedir bir şeyler yapmak istiyorlar ama hala bir neticeye gidilmedi,Şu an Sarayburnu Limanı tek gemi yanaşmasını sağlar ama günlük turlara çıkacak turistlere epey zor anlar yaşatır belki tek gemiyi kaldırır akıntısı çok kuvvetli olan bu bölge rağbet görmeyebilir,gerçi bu senelerin modern gemi inşaatında akıntı bir sebep olamaz.Hem yolcuların tur transferini kolaylaştıracak hemde inşaatı bakımından yer tahsisi olan rahat sahil boyu varken limanı karşıya düşünmekte rağbet görmiyebilir bunlar benim düşüncelerim tabiiki büyüklerimiz daha iyi bilirler,bir an evvel başlanması epey puan kazandırır ama bitiren kim olur onuda allah bilir.Hayırlı Olacağını düşünerek TDİ kolay gelsin Dileklerimi

Sunuyorum.Bülent Tezsay

Tez Cruise&Ferry Consulting

banner225
10°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?