banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Haydarpaşa Manhattan oluyor...

İstanbul'un Haydarpaşa Garı ve Liman alanı, gerçekleştirilecek uluslararası bir proje ile adeta küçük bir "Manhattan" olacak. Proje 5 milyar dolara mal olacak.

DENİZ TURİZMİ 04.12.2004, 12:26
Haydarpaşa Manhattan oluyor...
HAYDARPAŞA LİMANI MANHATTAN OLUYOR.
İstanbul'un Haydarpaşa Garı ve Liman alanı, gerçekleştirilecek uluslararası bir proje ile adeta küçük bir "Manhattan" olacak. İkiz kulelerin benzerlerinin de yer alacağı dünya ticaret merkezi kurma projesinin 3.5 ile 5 milyar dolarlık bir yatırımı gerektireceği belirtiliyor.
Hükümetin Haydarpaşa Gar ve Liman Alanına Newyork'da 11 Eylül saldırıları sonucu yıkılan ikiz kulelerin benzerlerinin de yer alacağı dünya ticaret merkezi kurma projesi, 5234 sayılı Kanuna eklenen geçici bir madde ile hayata geçiriliyor.
Bu düzenleme ile mülkiyeti Hazine'ye ait olan İstanbul ili, Üsküdar İlçesi Selimiye ve İhsaniye Mahallelerinde bulunan ve Haydarpaşa Limanı olarak kullanılan taşınmazların, üzerlerindeki yapılar ile birlikte, ödenmiş sermayesine ilave edilmek üzere Devlet Demiryolları'na bedelsiz devri için Maliye Bakanı'na yetki verildi.  Haydarpaşa Projesi'nin 3.5 ile 5 milyar dolarlık bir yatırımı gerektireceği belirtiliyor.
Kaynak:AA
Yorumlar (3)
Erkan Gunestutar 16 yıl önce
Bu konuda 1998 yilindan beri onerilen sundum kamuoyuna - asagida bunlardan biriMilliyet - Serpil Yilmaz - 03 Mart 2002Kaptanın düşü

Kanada’dan Kaptan Erkan Güneştutar, bir Haydarpaşa Limanı’nı düşlemiş, onu paylaşıyor.

"İstanbul kruvaziyer endüstrisinde kendisine yakışır bir liman sağlayabilir. Bu kongre turizminin gelişmesi için de yardımcı olabilir. Artık bir yük limanı olarak işlevini yitirmeye yüz tutmuş Haydarpaşa Limanı’ndaki Haydarpaşa Gar binası, marina otel olarak değerlendirilebilir. Kongre, alışveriş ve kruvaziyer terminali de olan bu proje İstanbul için gözalıcı olur. Ayrıca otel, demiryolu ile bütünleşebilir. Umarım tüp geçit kara taşımacılığını da kapsar. Sydney’deki opera binası Vancouver, Convention Center/CruiseTerminal gibi... Avrupa ve Asya’nın birleşmesinde, İstanbul’un kültürel önemini yansıtacak biçimde, "Avrasya mimarisi" stili kazandırılır. İstanbul’un yaz Olimpiyatları için adaylığını düşünecek olursak, bizim tanıtımımızı sağlar. Halen yük limanı olarak kullanılan Arkas Denizcilik, Enka ile P and O’nun Derince’de yaptırdığı limanlara yük terminali kaydırılabilir. Fakat silo için yeni yer bulmak gerekir. Bu proje yap - işlet formülü ile uluslararası ihaleye açılabilir..."SaygilarErkan Gunestutar

Vancouver, Kanada

YDO 1982 Gv mezunu

e-mail : Erkan.Gunestutar@teekay.com
Vedat ATASOY 16 yıl önce
Devlet Büyüklerimizin aldığı karar doğrudur.
Fahrettin Sayar 16 yıl önce
aklıma geçmişin hortumları geliyor ve haydarpaşa gibi bir emniyetli/safe limanı kimler kendi limanları çalışsın diye harcamaya çalıştığını düşünüyorum. h.paşa limanı yapılacak 2/3 düzenleme e 6 ya bağlayacak üst köprü ve bunu e5 e bağlayacak bir bağlayacak ara yolla şehir trafiğine engel olmayacağı gibi ülke ekonomisine katkılarını herkese ve herşeye rağmen devam ettirecektir. bugün pendiğe liman yapılırken neden haydarpaşa yok edilmeye çalışılıyor yanında istediğinizi yapabileceğiniz ucube harem şehirlerarası otobüs terminalini kaldırıp elde edilecek alanda istediğinizi yapın. ama pendik limanı yapılırken ayıptır!!
-1
parçalı bulutlu
banner102