banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Halas 71 Dünya jet-set'ini gezdirecek

Caroline Koç, Halas 71 adlı tarihi teknesinin işletmesini devretti. Maçakızı Halas 71 adını alan tekne, dünya jet-set’ine hizmet verecek.

DENİZ TURİZMİ 24.05.2021, 06:09 Nermin İstikbal
231
Halas 71 Dünya jet-set'ini gezdirecek

Koç Ailesi'nin sahibi olduğu ve yıllardır kışın Boğaz'da, yazın Ege kıyılarında Türk jet-set'ini ağırlayan 'Halas 71' adlı yat artık dünya jet-set'ine hizmet edecek. Koç Ailesi, Halas 71'in işletmesini, yıllardır Avrupalı ve Amerikalı ünlü isimleri ağırlayan Bodrum'daki Maçakızı oteline verdi. Adı "Maçakızı Halas 71' olarak değiştirilen yat, kısa veya uzun süreli olarak kiralanabilecek.

Halas 71, adını daha çok Çiğdem Simavi ile duyursa da aslında çok önemli bir tarihe sahip. Hikayesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluş yıllarına kadar uzanıyor. 1914 yılında İngiltere Glasgow'da Fairfield Shipping Co. tarafından inşa edilen ve 'Reşit Paşa' olarak adlandırılan geminin, 1. Dünya Savaşı sebebi ve bazı stratejik nedenlerden ötürü İngiliz Hükümeti tarafından Osmanlı İmparatorluğu'na teslim edilmesi erteleniyor. Aynı senenin kasım ayında gemiye el koyan İngiliz Hükümeti, ismini 'Waterwich' olarak değiştirerek Gelibolu'ya gönderiyor. Ancak 1918 yılında yapılan Montrö Sözleşmesi'nden sonra Türk sularına giren gemi, 4 yıl süresince İngiliz birliklerine bağlı olarak çalışıyor. Gemi, 6 Ekim 1923 yılında Şirket-i Hayriye'ye geçiyor ve 'kurtuluş' anlamına gelen 'Halas' adını alıyor. Yıllarca İstanbul Boğazı'nda yolcu gemisi olarak hizmet veriyor.

1984 yılında Haldun-Çiğdem Simavi çifti Halas'ı satın alarak enkaz olmaktan kurtarıyor ve 15 kabinli lüks charter gemisine dönüştürüyor. 2008 yılında ise Çiğdem Simavi, Halas'ı Mustafa-Caroline Koç çiftine devrediyor. Koç çifti, Halas'ı iki yılı süren bir renovasyondan geçirerek bugünkü düzenine ulaştırıyor. Ondan sonra da Boğaz'da davetler, güneyde ise 12 kabiniyle lüks charter yatı olarak hizmet veriyor. Prens Charles, Prenses Margaret, Prens ve Prenses Michael of Kent, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterand, Amerika eski başkanlardan Bush, Bill Clinton, Hillary Clinton, Cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal ve Süleyman Demirel, Halas'ın ağırladığı önemli misafirler arasında bulunuyor.

MAÇAKIZI'NIN SUDA YÜZEN KIZ KARDEŞİ

Caroline Koç, işte bu derin bir tarihe sahip olan ve son yıllarda jet-set'i Boğaz'da ve Ege kıyılarında gezdiren Halas'ın işletmesini, geçen yılın sonunda Maçakızı'na devretti. Bodrum'daki oteliyle adını dünyaya duyuran ve dünya jet-set'ini ağırlayan Maçakızı, önce Halas 71'i yeniden dekore edip jet-set'e hitap edecek şekilde çok lüks atmosfere büründürdü. Sonra Maçakızı Halas 71, dünyanın en ünlü şampanya markalarından biriyle işbirliği yapıp onun ayrıcalıklı ortağı oldu. Maçakızı bu işbirliğini "Maçakızı Halas 71, Carlo Bernardini'nin özel dokunuşu ile misafirlerine unutulmaz anlar yaşatmak için Villa Maçakızı'nın su üzerindeki yeni kız kardeşi olarak Maçakızı ailesine katıldı" sözleriyle yurtdışında işbirliği yaptığı turizm şirketlerine duyurdu.

Bu arada Halas 71'in mutfağının ünlü İtalyan şef Carlo Bernardi'ye emanet edildiğini de belirteyim. Carlo Bernardini, "Uzman ekibimle birlikte, farklı vizyon ve bilgi birikimimizle, Maçakızı Halas 71'e, benzersiz ve yüksek seviyede yemek deneyimi, tat ve yaşam tarzı getiriyoruz" diyor. Yaz aylarında Ege ve Akdeniz kıyılarında lüks kiralık tekne olarak hizmet verecek olan Maçakızı Halas 71 ile en güzel koyların ve tarihi yerlerin gezilebileceği belirtiliyor; "En güzel koylarda mola vererek, masmavi sularda yüzmenin tadını çıkarabilir, huzur dolu doğa ile çevrili geminin güvertesinde güneşlenebilirsiniz.

Bazı yerlerde Bodrum'da Halikarnas, Bozukkale'de Knidos, Loryma, Dalyan'da Kaunos, Fethiye'de Telmessos, Kaş'ta Antiphellos, Kekova'da Simena ve Patara, Kalkan yakınlarında Letoon ve Xantos gibi antik kalıntılar ve antik kentlerle karşılaşacaksınız." Bu arada yurtdışından gelecek olan jetset'e üç farklı kiralama rotası da tavsiye ediliyor. Bu rotaların ilki için "Bodrum'da kalkar ve Cennet Koyu, İkiz Adalar, Kempinski Köyü, Çökertme, Akbük, Çam Limanı, Karacasöğüt, İngiliz Limanı, Değirmen Bükü, Yeni Adalar, Amazon Bükü, Bencik, Mersincik, Knidos ve Bodrum'a geri döner" deniliyor. İkinci rota için "Bodrum'dan başlayarak Knidos, Palamutbükü, Hisarönü, Selimiye, Bencik, Dirsek Bükü, Bozburun, Bozukkale, Serçe Limanı, Kumluca, Dalyan'da durarak Göcek'e varıyor" bilgisi verilirken üçüncü rota da şöyle tarif ediliyor: "Göcek'te hareket ederek Fethiye, Karacaören, Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz, Güvercinlik, Yeşilköy Limanı, Kalkan, Kaş, Kekova'da mola veriyor ve Göcek'e geri dönüyor."

Ayrıca Maçakızı Halas 71'in Yunan Adaları'na yeni bir rota seçeneği de kondu. Bodrum'dan hareket eden tekne, Sakız, Kalimnos, Patmos, Leros, Simi'ye devam ederek Bodrum'a geri dönüyor. Tüm bu rotalar misafirlerin tercihlerine göre özelleştirilebildiği gibi özel rota da oluşturulabiliyor. Bu arada Maçakızı Halas 71'de su sporları, sauna, masaj ve 24 saat çamaşır yıkama ve ütüleme hizmeti de sunuluyor.

Kaynak: ŞamdanPlus

Yorumlar (0)
24
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak 03:38
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:32
Yatsı 22:16
Günün Karikatürü Tümü