banner191

banner148

banner179

banner176

Güney Sahillerine Rakip Geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Karadeniz ve Marmara sahillerini, dünya turizminde kalitenin temsilcisi olan mavi bayrakla donatmak için çalışmalara başladı

DENİZ TURİZMİ 02.08.2014, 13:03
Güney Sahillerine Rakip Geliyor

Marmara ve Karadeniz, Güney Sahillerine Rakip Oluyor

 Kültür ve Turizm Bakanlığı, Karadeniz ve Marmara sahillerini, dünya turizminde kalitenin temsilcisi olan mavi bayrakla donatmak için çalışmalara başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde bulunan sahilleri, dünya turizminde kalitenin temsilcisi olan mavi bayrakla donatmak için çalışmalara başladıklarını bildirdi. Çelik, çok sayıda mavi bayrağın dalgalandığı Akdeniz ve Ege sahillerinin ardından Karadeniz ve Marmara'da da plajların hem yerli hem de yabancı turistleri kısa süre içinde mavi bayraklarıyla selamlayacağını söyledi.

Türkiye'nin turizm sektöründe dünyada adından daha sık söz ettirir hale geldiğini vurgulayan Çelik, her geçen gün destinasyonlar arasına bir yenisinin daha eklendiğine dikkat çekti. Bakan Çelik, bu çerçevede Karadeniz ve Marmara'nın da deniz turizmindeki çizgisini yükseltmeyi planladıklarını belirtti.

"Kuzey sahillerimizin de hak ettiği yeri almasını sağlayacağız"

Ömer Çelik, Türkiye'yi turizmde bulunduğu noktaya getiren deniz kum güneş turizminde Akdeniz ve Ege sahilleri kadar Karadeniz ve Marmara'yı da tanınır kılmak istediklerini belirtti.

"Deniz kum güneş turizminin Türkiye'yi sektörde şampiyonlar ligine taşıyan baş etkenlerden olduğunun bilincinde ve ülkemiz turizmindeki öneminin farkında olarak alandaki çalışmalarımızı yürütüyoruz" diyen Çelik, şunları kaydetti:

"Bakanlık olarak, turizmde zirveyi hedeflerken zirvede kalıcılık için de sağlam adımlar atarak, yıllık politikalar yerine uzun erimli stratejiler belirleyerek ilerliyoruz ve turizmin her alanında yenilikçi politikalar izliyoruz. Bu nedenle bizim için 'Türkiye' ve 'yaz tatili' denildiği zaman yalnızca Kemer, Kaş, Çeşme, Kuşadası ya da Bodrum'un zihinlerde belirmesi yetmez. Buralara her gün uçaklar dolusu turistin inmesi yetmez. Türk turizminde istikrarlı yükselişimizi sürdürerek gerek turizm gelirleri, gerekse turist sayısında dünya ortalamalarının üzerinde bir büyüme yakalamayı hedefleyen Bakanlığımız için Karadeniz ve Marmara'daki plajları da turistler için cazip hale getirmek tabii ki öncelikli hedeflerimiz arasında.

1995 yılında 9 Mavi Bayraklı plaja sahip olan Türkiye aradan geçen 19 yılda bu sayıyı 44,1 kat artırarak 397 Mavi Bayraklı plaja sahip oldu. Gurur verici bu tabloda kuzey sahillerimizin de hak ettiği yeri almasını sağlayacağız."

Çalışmalar hızla ilerliyor

Çalışmalara vakit kaybetmeden başlayan Bakanlık bu kapsamda Kırklareli'den Artvin'e kadar olan kıyı kesimde 12 ilde üçer kişilik çalışma gruplarıyla bilgilendirme toplantıları düzenlenledi ve plajlarda çalışmalar gerçekleştirdi.

Haziran ayı boyunca da Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Sinop, Samsun, Ordu, Trabzon, Giresun, Artvin ve Rize'de Mavi Bayrak uygulaması hakkında bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilirken, belediyeler, il halk sağlığı müdürlükleri, meteoroloji yetkilileri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile diğer ilgili kurum ve kuruluşlardan yetkililerin katıldığı toplantılar sonrasında önerilen yerlerde fiziki tespitler yapıldı. Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirilen tüm çalışmalar şu anda raporlama aşamasına getirildi. Tüm bunlarla birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu 15 ilin dışında Temmuz ayında da iki çalışma grubu ile Hatay, Adana ve Mersin ile Kocaeli, İstanbul ve Kırklareli'de konuya ilişkin toplantılar yaptı.

Şu an mavi bayraklı plaj, yat ve marina sayısında artış gözlenen Türkiye, dünya ülkeleri arasında en fazla mavi bayrağa sahip olan üçüncü ülke konumunda. Uluslararası alanda yaygın ve en çok tanınan eko-etiket, turizm sektöründe de en yaygın kullanılan standart ve prestijli sembol olan mavi bayrak, bulunduğu plaj, yat ya da marinalarda sağlık ve çevre açısından gerekli olan şartların karşılandığı anlamına geliyor. 2014 yılında 42 yeni plajla mavi bayraklı plaj sayısı 397'ye ulaşan Türkiye'de en fazla mavi bayraklı plajlar Akdeniz ve Ege bölgelerinde yer alıyor.

Yorumlar (0)
16°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?