banner191

banner148

banner179

banner176

Dev Gemiye Rıhtımda Yer Kalmadı

Yoğunluk nedeniyle Dolmabahçe açıklarına demirlemek zorunda kalan 315 metre uzunluğundaki 'Star Princess' isimli kruvaziyer yolcu gemisinden teknelerle alınarak sahile çıkarıldı.

DENİZ TURİZMİ 20.09.2011, 21:16
Dev Gemiye Rıhtımda Yer Kalmadı

İstanbul'da turist gemisi bereketi yaşanıyor. Karaköy Limanı'ndaki yoğunluk nedeniyle bazı gemilerin İstanbul Boğazı ve Sarayburnu'na demirledikleri gözlendi. Otobüslerle limandan alınan turistler İstanbul turuna çıktı.İstanbul'a gelen turist gemileri esnafın yüzünü güldürüyor. Karaköy Limanı'na yanaşan kruvazörlerden inen turistler, otobüslerle tarihi ve turistik mekanlara taşındı. Karaköy Limanı'ndaki yoğunluk nedeniyle bazı gemiler İstanbul Boğazı ve Sarayburnu'na demirlemek zorunda kaldı.


Yoğunluk nedeniyle Dolmabahçe açıklarına demirlemek zorunda kalan 315 metre uzunluğundaki 'Star Princess' isimli kruvaziyer yolcu gemisinden ise yolcular teknelerle alınarak karaya çıkartıldı.

Karaköy Limanı'nda 4 olmak üzere İstanbul'a gelen 6 gemide yaklaşık 8 bin turist bulunduğu öğrenildi. 

Yorumlar (1)
hüsamettin canbilen 8 yıl önce
11 Eylül ABD deki gökdelen olayından sonra bu gemilerin İstanbul'a gelmeleri bıçak gibi kesildi.Sebebi ABD hükümeti El-Kaidenin terör listesinde olan ülkeler kapsamında Türkiyeyi de belirlemesi ve vatandaşlarına ülkemize gelmemelerini tavsiyesiydi.

Bu sebeble gemilerin uğrakları bıçak gibi kesildi ve yolcu gemileri doğu Akdeniz seferlerini askıya aldılar.Doğal olarak buna bizde dahil olduk.Ancak birileri ,liman ücreti ve Kılavuzluk/romorkör ücretinin yüksekliği bahane edilerek tarifeler aşağı çekildi.Eğer olay tarifelerin yüksekliği ise İstanbul'a uğrayan RADDİSON isimli Amerikan firması neden denizcilik sektöründen çekilip,otel işine döndü.R5,R3 isimli yolcu gemileri nerede? MSC nasıl yolcu gemisi işine girdi?Cevabını bulmak isteyenler TradeWind gazetesini okursa bulacaktır.

Tarife indirimi tamamen acente ve yolcu gemilerine yaramıştır. Akdeniz çanağında İstanbul'a uğramadan sefer yapacak bir tane firma gösteremezsiniz.Alexandria/mısır yaşanan olaylardan dolayı gemiler için güvenli değildir.Daha önce gidilmiyen Karadeniz limanlarına uğraklar başladı.Trabzon bunlardan biridir. Köstence,Odessa,Sochi,Yalta dev yolcu gemileri için uğrak limanı oldu. Acaba niye dersiniz. Çünki bu gemilerin gittiği limanlar sayılı ve kendilerine alternatif destinasyon bulmak zorunda. İstanbul Atatürk Hava limanı yolcu değişimi için ideal ve sorunsuz,beklemesiz bir Airpot.En konforlu 5 yıldızlı oteller burada,Topkapı,Ayasofya,Kapalı Çarşı,Şişkebap,Boğaz manzarası ve Oriental Atmosfer burada.Bu imkanları başka hiçbir liman/şehir sunamaz.Kapalı çarşıda pazarlık ederek kazıklanmanın zevkini hiçbir yerde alamazlar.Halıcı dükkanı içinde elma çayı içip Ali Baba masalını dinlerken kendinden geçip hayale dalan turist gözü kapalı istenen fiyatı verir.Mutlu şekilde kazıklanıp gemisine döner.

Bu arada limanı /pilotu/romorkörü bu ranttan yararlanamaz.Çünki aman kaçarlar haa!! diye koca bir yalanı yetkililere yuttururlar.Nereye kaçacak bu 300 metrelik gemiler beyler!!!!

Çanakkale Boğazı otobana döndü.Gemiler birbiri ile yarış ediyor.Kılavuz kaptanlarda Formüla 1 pilotu oldular.Canımız çıktı yolcu gemilerine yetişmekten.Siz şimdi bana söyleyin bakalım: İstanbul'a gelmeyen gemiyi nereye sokacaksınız?

4000-5000 yolcu kapasiteli geminin liman maliyeti yolcu başına kaç USD olur ve İstanbul'a uğramıyorum diyen gemiye kaç yolcu gelir?Liman maliyetinin fazla olduğunu iddia eden lobiciler siz yalanlarınızı külahıma anlatın.Devlet bu işten zarar etmekte veya yeterince rantı sizlerle paylaşamıyor.Ancak önümüzdeki sezon Avrupadaki kriz sebebiyle böyle yoğun geçer mi bilemem. Peki o zaman mevcut tarifeyi sıfıra mı indireceğiz????????
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?