banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Cenevre'deki Kruvaziyer Zirvesi'nden İzmir'e Müjde Geldi

Dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerinden MSC'nin tepe yöneticileri ile bir araya gelen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, İzmir'e müjdeler ile döndü,

DENİZ TURİZMİ 17.01.2015, 08:40
3628
Cenevre'deki Kruvaziyer Zirvesi'nden İzmir'e Müjde Geldi

Cenevre'deki Kruvaziyer Zirvesi'nden İzmir'e Müjde Geldi

Cenevre'deki Kruvaziyer Zirvesi'nden İzmir'e MSC müjdesi!Dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerinden MSC'nin tepe yöneticileri ile bir araya gelen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, İzmir'e müjdeler ile döndü.

İsviçre'nin Cenevre kentinde dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerinden MSC'nin tepe yöneticileri ile bir araya gelen İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'e yeni sefer müjdeleri ile döndü. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, son günlerde kamuoyunda, medyada kruvaziyer turizminin üstüne ilgili ilgisiz herkesin bir şeyler söyleme ihtiyacını hissettiğine dikkat çekerek, "Bunu normal karşılıyoruz ama olayın tüm dünyadaki genel trent ve tüm bunların ötesinde ayrıca şirketlerin ticari boyutunun her şeyin önünde olduğunu dikkatten uzak tutmamak gerekiyor" dedi. Doğu Akdeniz'in işaret noktasında olan İzmir'i hiçbir kruvaziyer firmasının pas geçmesini istemediklerini belirten Demirtaş, "Güzel İzmir cazibesi ile 3 yıl üst üste Avrupa'nın En İyi Kurvaziyer Destinasyonu seçildi. Firmalar da İzmir'den çıkmak istemiyor ama biz de 10 yıldır vaat ettiklerimizin pek çoğunu yapamadık" diye konuştu.

GEMİLERİN ROTASINI BELİRLEYEN ÜÇ KRİTER

Kruvaziyer gemilerin gelişinde 3 önemli kriter olduğunu belirten Demirtaş, bunun ilkinin gidilecek limanın güvenli olması, ikincisinin de uygun iklim koşullarına sahip örneğin soğuk iklimden gelenler için güneşli olması ve sezonunun 12 aya yayılması olduğunu söyledi. İzmir'in bu iki şartı da başarıyla karşıladığını belirten Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üçüncü kriter de yolcu başı maliyetin diğer limanlara göre daha ekonomik olması. Biz, odamızın katkılarıyla kent olarak yıllarca bu kriterlerin karşılanmasını sağladık. Ama son iki yıl ekonomik bir liman olamadık. Çünkü diğer ülkelere kıyasla çok çok yüksek rakamlarda verdiğimiz sağlık sıhhiye hizmeti yanı sıra geminin limana yanaşmaya yardım hizmeti için bir romörkör alırken iki romörkör almaya başladık. Yanaşma için bir değil iki römorkör ücreti, fener ücreti ödemek zorunda kalan ücretler yüzünden pek çok şirketin gündeminden çıktık. Elbette devletimiz verdiği hizmetin parasını alacaktır ama çok yüksek rakamlar ile hizmet parası alınması gerçekten çok yanlış ve bizi çok olumsuz yönde etkiliyor."

ULAŞTIRMA BAKANI GÜÇ VE MORAL VERDİ

Demirtaş, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan'ı 30 Aralık 2014'te İzmir'de ağırladıklarında tüm bu konuları bakana aktardıklarını belirtti. Ak Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin de bu konuda kendilerine çok destek olduğunu anlatan Demirtaş, "Bakan Elvan'ın bize inanamadığımız bir sürat ve kararlılıkla tüm sorunlarımıza çare olacak talimatları verdi" dedi. Demirtaş, Bakan Elvan'ın "Parmak iskeleleri yaparız, hangarları terminal haline çeviririz, liman yanaşma kanalının taramasını yaparız, tarifeleri de gözden geçiririz" demesinin büyük moral ve güç verdiğini, kendilerini ateşlediğini söyledi.

MSC'DEN BÜYÜK ARTIŞ

Dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerinden MSC'nin en tepe yöneticileri ile 15 Ocak'ta İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldiğini belirten Demirtaş, zirveden yeni sefer haberleriyle döndüğünü söyledi. İZTOTurizm Müdürü Mine Güneş Kaya ile birlikte MSC Crociere Başkanı ve CLIA (Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği) Avrupa Başkanı Pierfrancesco Vago, MSC Crociere CEO'su Gianni Onorato ve MSC Kurumsal Kara Turları Planlama Müdürü Gianluca Suprani ile bir araya geldiğini belirten Demirtaş, 1,5 saat sürmesi planlanan görüşmenin 3 saat sürmesi nedeniyle İzmir uçağına dahi zor yetiştiğini söyledi. 2014 yılında İzmir kruvaziyer pazarında yüzde 45 payı olan MSC'nin, 46 sefer ile 157 bin 90 yolcu getirdiğini belirten Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "MSC, İzmir'den çok memnun ve seferleri daha da artırmak istiyor. Yöneticileri bunu son derece net olarak ortaya koydular. MSC 2015 yılında İzmir'e devamlı olarak iki gemi koyacak ve bu gemiler düzenli sefer yapacak. Bir gemi de dönemsel gelecek. Böylece 2015 yılında MSC'nin İzmir'e olan sefer sayısı 46'dan 68'e yükselecek, 220 bin de yolcu getirecekler. MSC'nin 2016 programına göre de İzmir'e 250 bin kişi getireceği öngörülüyor, kentimizde de yatırım yapması planlanıyor. MSC'nin bir önceki yıla göre göstereceği bu ciddi artış, İzmir'in telaşlanmasına gerek olmadığını gösteriyor. Tek güzel haber sadece bu değil tabii. Başka firmalarla da temaslarımız sürüyor ama ticari nedenlerle bilgileri kamuoyu ile paylaşamıyoruz."

TELAŞA GEREK YOK

16-19 Mart 2015 tarihlerinde ABD'nin Miami kentinde düzenlenecek olan Cruise Shipping Miami Kruvaziyer Fuarına katılacaklarını belirten Demirtaş, şimdiden tüm randevuların dolduğunu söyledi. İzmir'e olan ilginin aynen devam ettiğini anlatan Demirtaş, "Tüm şirketlerin talepleri ortak. Ulaştırma Bakanımız Elvan da bu isteklerin karşılanması yolundaki talimatları ile bizi ateşledi. Onun için kimse merak etmesin, İzmir'de kruvaziyer turizm gelişerek devam edecek. Kısa vadede hedefimiz bir milyon yolcu" diye konuştu. İzmir'in artık çıkmaz bir sokak olmadığını vurgulayan Demirtaş, Anadolu'nun 22 kenti ve Avrupa ve Türkiye'nin komşusu olan ülkeler dahil 36 farklı kent ile uçak bağlantısı olan bir şehir olduğunu söyledi. Demirtaş, "Bu avantaja yeni, güzel ve ekonomik bir havaalanına sahip olduğumuz avantajı da eklenince İzmir home-port olma şansını da yakalayacak. Ama birden değil, yavaş yavaş, önce kabin satışlarının İzmir'de artırılması, terminalde gerekli fiziki ve operasyonel koşulların yaratılması gerekiyor. Otellerimiz pik sezon dışında iki gece İzmir'de kalan kruvaziyer yolcusuna bir yıl süre ile bir gece bedava oda verirlerse, böyle bir projeyi hayata geçirebilirsek, yine İzmir odak noktası olacaktır" dedi.

Yorumlar (1)
DENİZCİLER 7 yıl önce
DTO İzmir Şubesi niçin bu tip olaylarda yok.Sadece ödül, plaket törenleri ile uğraşıyor, gezi yapıyorlar.

En azından İst. Merkeze gönderdikleri paralar İzmir için harcanır.

Zaten Şube olmak İzmir'e yakışmıyor ama yönetimler İstanbul yanlısı.
17
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü