banner191

banner148

banner179

banner176

150 Türk kadını Cruise'da çalışacak

Türkiye’de mavi tura hazırlanan Amerikan Norwegian Firması, başvuru olmadığı için tamamlayamadığı kadın çalışan açığını Hürriyet’te yayınlanan haberle tamamladı.

DENİZ TURİZMİ 30.05.2005, 13:57
150 Türk kadını Cruise'da çalışacak

150 TÜRK KADINI NORWEGİAN'DA İŞE BAŞLADI

Türkiye’de mavi tura hazırlanan Amerikan Norwegian Firması, başvuru olmadığı için tamamlayamadığı kadın çalışan açığını Hürriyet’te yayınlanan haberin ardından tamamladı. İyi derecede İngilizce bilmenin, 21-35 yaşları arasında, sabıkasız ve deneyimli olmanın şart koşulduğu ilana 2 ay içinde sadece 100 başvurunun yapıldığı haberinin ‘Kadınlar bu işi beğenmedi’ başlığıyla verilmesinin ardından, 20 gün içinde 600 kadın başvuruda bulundu.

ÇOK DUYGUSALLAR

Ön elemeden geçen 200 kadın, seçmeler için 26-27 Mayıs tarihleri arasında Harbiye’deki Konak Otel’in yemek salonunda biraraya geldi. Burada, seçmeler için İstanbul’a gelen Norwegian’ın Personel Müdürü Miriam Torres ve Otel Müdürü Christian Weindorf, kadınlarla mülakat yaptı. İngilizce ve mesleki bilgi yeterlilikleri değerlendirilen 150 kadından 6’sı gemilerdeki casinolarda, geri kalanı da bar, mutfak ve restoranlarda çalışmak üzere işe alındı. New York’ta yaşadığı için birçok Türk tanıdığını söyleyen Miriam Torres, ‘Türk kadınları çok duygusal ve çok tebessüm ediyorlar. Bu nedenle gemideki motivasyonu artırıp, renk katacaklar’ dedi. 12 yıldır şirkette çalışan Christian Weindorf ise Türk kadınlarının evlerine çok düşkün olduğu için dünyaya açılmakta zorluk çektiklerini söyledi.

3 bin dolara kadar maaş

HÜRRİYET’in haberinin ardından, yılın 2 ayı tatil, 1200-3000 dolar arası maaş (1.6-4 milyar TL) imkanının sunulduğu gemilerde çalışmak için Miray International’a başvuruda bulunan kadınlar şöyle konuştu:

Yasemin Zeynep Tepe (31): Cinsel tacizden korkan kadınlar bu işe başvurmaya çekiniyormuş. 13 senedir otellerde ve son olarak da Bodrum’daki Halikarnas Disco’da barmaidlik yaptım. Türkiye’de daha çok taciz var. Turizmle uğraşan kadınlara bakış açışı iyi değil. Gemide 2-5 yıl arası çalışıp, biriktirdiğim parayla Türkiye’de işletme açacağım.

Cihan Alta (35): 1994 yılında kapanana kadar kumarhanelerde çalışıyordum. 20 yıldır turizmle uğraşıyorum. Ama Türkiye’de maalesef şekilcilik var. Bilgiye değer verilmiyor. Adaletsizlik çok. Maaşlar az ve yaştan dolayı size şans tanımıyorlar. Yabancılarla çok çalıştım. Onlar da böyle bir ayırımcılık yok. Deneyim onlar için daha önemli.

Dilek Bulutlar (26): Bence kadınlarımız aile baskısından korkuyorlar. Çünkü sokaklarda, otobüste her yerde tacize uğruyoruz. Bu iş kendini geliştirmek için iyi bir fırsat. Türkiye’de çalışarak 20 yılda biriktireceğim parayı orada 2 yılda biriktireceğim. Buraya geri döndüğümde de kendi işimi kuracağım.

Bihter Gülen (26): Türkiye’de torpille bir yerlere geliyorsunuz. 10 senedir Kıbrıs’ta yaşıyordum. Üniversitenin turizm bölmünü bitirince 3 ay önce Türkiye’ye döndüm. Ama halen iş bulamadım. Kimse size destek vermiyor. Size deneyim kazandırmak yerine deneyim arıyorlar. Zaten burada çalışsam da maddi açıdan karşılığını alamayacağım. Şekilcilik çok fazla.

Kaynak:Hürriyet

DenizHaber.Com

Yorumlar (5)
gülçin gökçen 14 yıl önce
merhabalar bu haberinizi, haberlerden duydum.bu haberle ilgili pek bir bilgiye sahip değilim.nasıl başvuru yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.bu gemide çalışmaya istekli ve niyetliyim.en kısa zamanda haberinizi bekliyorum.ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
selçuk/aktepe 13 yıl önce
gerekli kişi ve yetkililerle irtibata geçmek için daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim
muhittin halme 12 yıl önce
gemi adamı cüzdanım var birde garsonluk bonservisim var tatil gemilerinde iş arıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim
SERHAT DENİZ 12 yıl önce
8 yıllık restorant tecrübem var. orta okul kolej meznuyum iyi derece ingilizce biliyorum. üniversite işletme mezunuyum. askerlğiğmi yaptım yurt dışı seyahat gemilerinde iş arıyorum.
ibrahim güneş 11 yıl önce
merhabalar..bende bu gemilerde calısmayı cok ıstıyorum,yetkilierle irtibati için daha detaylı bilgi varsa paylasırmısınız.
17°
sisli
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?