banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"İstanbul Europa Race" Startını Erdoğan Verdi

Avrupa'nın en prestijli yelken yarışı 'İstanbul Europa Race'in startını Başbakan Erdoğan denizden verdi. Erdoğan, "Tek üzüntüm, yarışta Türk yelkencilerin yer almayışı" dedi.

DENİZ SPORLARI 29.08.2009, 13:24

Yelken Yarışının Startını Erdoğan Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'dan başlayıp, Nice ve Barcelona etaplarının ardından Fransa'nın Brest kentinde son bulacak yelken yarışı “İstanbul Europa Race”in startını verdi.

Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet, Beşiktaş'taki Four Seasons Oteli'nin önünden “Rotayat İstanbul” adlı tekneyle Ahırkapı açıklarına geldi. Teknede Devlet Bakanı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, yarışın tamamlanacağı Brest kentinin belediye başkanı François Cuillandre, İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Joan Clos Matheu, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da yer aldı.

Başbakan Erdoğan, Ahırkapı açıklarında teknenin üst katına çıkarak organizasyon komitesi başkanı Cumali Vaner'den yarışlar hakkında bilgi aldı. Erdoğan, daha sonra 3'er dakika arayla 4 el fişek atarak yarışı başlattı.

Yarışa katılan tekneler, Başbakan Erdoğan'ın teknesinin önünden teker teker geçerken, Erdoğan ve beraberindekiler de yarışmacılara el salladı.

Bu arada, yarış sırasında Ahırkapı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, çevrede bulunan vatandaşlar ve turistler de organizasyona ilgi gösterdi.

Ahırkapı açıklarından zorlu yarışın startını alan ekipler, Nice ve Barcelona şehirlerine uğradıktan sonra 23 Eylül Çarşamba günü Brest'te sona erecek zorlu bir mücadelenin içine girecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın ana sponsorluğunda ilki bu yıl gerçekleştirilen ve 2 yılda bir düzenlenecek yarışın para ödülü 150 bin avro olarak belirlendi.

Uluslararası alanda başarı sağlamış ünlü yelkencilerin katıldığı yarışta yelkenciler, Marmara, Ege ve Akdeniz'den sonra, Atlas Okyanusu ve Manş Denizi'nin ardından Brest kentinde yarışı tamamlayacak.

Yaklaşık bir ay sürecek 3 etaplı yarışın toplam parkuru 3 bin 500 deniz mili olarak belirlendi. Avrupa'nın en önemli yelken organizasyonu olarak nitelenen yarışa, 18 metrelik 4 milyon avro değerinde”Open 60” sınıfı tekneler katılıyor.

Yarışın ilk etabı ise 5 Eylülde Fransa'nın Nice kentinde sona erecek. Limana kurulacak yarış köyünde, Fransa'da halen kutlanmakta olan “Türkiye Mevsimi” etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Organizasyonda ikinci etap, 8-10 Eylül tarihleri arasında Nice-Barcelona yarışı olarak yapılacak. Son etabın startı ise 14 Eylülde İspanya'nın Barcelona kentinden verilecek ve mücadele, 23 Eylül'de Fransa'nın Brest kentinde sona erecek.

Öte yandan yarış, “www.istanbuleuroparace.com” adresinden hem izlenilebilecek, hem de sporseverler kendilerine tekne oluşturarak 10 bin avro ödüllü yarışta mücadele edebilecek.

 

Yorumlar (1)
T.HAYDAR AYDOGDUA 10 yıl önce
YOGUN VE YORGUN BİR GUNN SONUNDA TELEVİZYONUMUN KARSISINA GECE

REK HABERLERİ İZLEMEYE BASLADIM.BU YARIS HABERİYLE İLGİLİ BASBA

KANIMIZIN YORUMUNU DİNLEYENE KADAR HERSEY NORMALDI ANCAK YORUMDA

Kİ "GONUL İSTERDİKİ ULKEİZİN YELKENCİLERİDE BU YARISTA OLSAYDI"

DEYİNCE KOPTUM.

SN. BASBAKANIM;SİZ BENİ GULDURDUNUZ!ALLAHDA SİZİ GULDURSUN!ESENLİKLER DİLERİM
12°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?