banner191

banner148

banner179

banner176

“DADDralli Karadeniz 2019” Hopa'da

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği(DADD) tarafından organize edilen “DADDralli Karadeniz 2019” etkinliğine katılan yatlar, HOPAPORT’un misafiri oldu

DENİZ SPORLARI 20.07.2019, 05:46 Nermin İstikbal
“DADDralli Karadeniz 2019” Hopa'da

“DADDralli Karadeniz 2019” Hopa'da

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği(DADD) tarafından organize edilen “DADDralli Karadeniz 2019” etkinliğine katılan yatlar, HOPAPORT’un misafiri oldu. 

(DADDralli) Denizlerdeyiz Amatör Denizcilik Derneği Başkanı Dr. Zafer Türkmen ve yatçıları Yatçılar Derneği üyelerini Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek ve Yönetim kurulu üyesi Okan Poyraz, Hopa Liman Başkanı Muammer Merev, HOPAPORT İK Müdürü Turan Kiliç, HOPAPORT Liman Terminal Şefi Mustafa Ahmetoğlu, CHP İlçe Başkanı Adnan İskender karşıladılar  

Yatçıları sıcak bir ortamda karşılayan Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi  “Hopa’mıza Hoş geldiniz” diyerek ziyaret anısına Türkmen’e çiçek verdi. 

HOPAPORT Genel Müdür Asistanı Nino Çepoğlu’da yatları ile HOPAPORT’a demir atan yatlarda bulunan tüm misafirlere ayrı ayrı çiçek vererek “Hoş geldiniz” dedi. 

Türkmen 8 Haziran’da başladıkları yolculuklarında 42 liman ziyaret ettiklerini ve 43 liman olarak Poti Limanında Gezinin amacına ulaşması ardından geri dönüş yolculuğuna başlayacaklarını ifade ederek sıcak ve dostane karşılama ve çiçekler için teşekkür etti. 

Yatçılara İkinci günde “Hoş geldin” ziyaretinde bulunan HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer “Sizleri ayni gün karşılamak isterdim ama Limanımız için önemli olan Yeşil Liman Belgesini almak için Ankara’da bulunmak zorundaydım. Tekrar Hoş geldiniz. Zaman ne çabuk geçiyor, Geçen yılda burada sohbet etmiştik. Sizleri tekrar Hopa’da misafir etmekten büyük mutluluk duydum” dedi. 

.Karadeniz’in yat turizmi açısından bakir bir bölge olduğunu ifade eden Özer Limanımıza gelen yatların Karadeniz rallisi başlı başına bir farkındalık yaratma anlamında önemli olduğunu ifade ederek, “Karadeniz’in turizm çeşitliliği açısından ne kadar zengin, potansiyelinin de ne kadar yüksek olduğunu bu vesile ile göstermiş oldu. Kruvaziyer turizminden başlayarak su ve yelken sporlarına uygun şartları, yat turizminin desteklenmesi ile pekiştirildiğinde başlı başına bir potansiyel olarak karşımıza çıkmaktadır” açıklaması yaptı. 

 (DADDralli) Denizlerdeyiz Amatör Denizcilik Derneği Başkanı Dr. Zafer Türkmen ise, “Gerçek deniz sevgisine dayalı amatör denizciliğin gelişmesini hedefleyerek yola çıkan derneğimiz, düzenlediği ikinci Karadeniz Rallisi ile ülkemizin Karadeniz kıyılarını yeniden keşfe çıktı.  Türkiye’mizin en uzun kıyı şeridine sahip Karadeniz’in limanlarında duraklayamaya devam eden DADDralli Karadeniz 2019 “3 Ülke, 1 Hikâye”, bu kez 8 Haziran’da Volos-Yunanistan’dan başladık ve bugün Hopa’dayız. Hikâye aslında Yunanlıların hikâyesi ama 3 ülkeyi kapsıyor. Asıl yolculuğun en büyük bölümü bizim Karadeniz’de geçiyor. Dolayısı ile bizlerin bu işi daha çok sahiplenmemiz gerekiyor. Burada mitolojik bir hikâye var ama bütün seyahat kıyılarımızda geçiyor ve bu insanlar buralarda iz bırakmış. Yabancılar bu tür hikâyelere çok fazla ilgi duyar, hikâyelerin içerisinde olmak isterler.  

Amatör Denizciler ve Yatçılar Derneği Başkanı İstanbul Göz Hastanesi sahibi Dr. Zafer Türkmen ise Karadeniz’de sadece yayla ve dağ turizmi yok, Karadeniz bölgesi yelkenli ve yatçılar için de uygun, tarihte Altın post için Volos”tan yola çıkan Kaptan Ceysin Karadeniz kıyılarımızdan Poti ye kadar giderek Altın Post u alarak geri döndü, bizlerde aynı yolu izleyerek Poti limanına kadar gideceğiz. Bu bölgeye 2012 de ilk kez geldim ve bu 3 üncü gelişimiz” dedi. 

Yolcu taşımacılığı yapmak istiyorum 

Dr. Zafer Türkmen gelecek yıl Karadeniz bölgesinde yolcu taşımacılığı için gemi kiralayacaklarını ve Karadeniz yolculuğu başlatacaklarını belirterek “ Tarihte bu bölgelerde yolcu taşımacılığı yapılmaktaydı, bunu yeniden canlandırmak istiyoruz. Angolotlar efsanesini yaşatmak istiyoruz. Ordu da Ceysin heykeli bulunmakta, Karadeniz “in tek adası olan Giresun adasının tarihi var, oradan Poti ye kadar uzanmak istiyoruz. Amacımız bu bölgelere yabancıları çekmek, gelecek yıl 10 yabancı ile bu bölgeye geleceğiz. Yerel yönetimlerin limanlarda veya mendireklerde Yatçılar ve yelkenliler için barınaklarda yer ayırmalarını istiyoruz” dedi. 

(DADDralli) Denizlerdeyiz Amatör Denizcilik Derneği Başkanı Dr. Zafer Türkmen Karadeniz Limanlarında gittikleri her yerde ve son olarak Hopa’da çok sıcak karşılandıklarını belirterek, “Karşılamadan dolayı çok memnun kaldık. İnşallah gelecek yıl daha çok yat ile yine geleceğiz. Yabancıları daha çok getireceğiz. Yabancılar inanın ki gezecek yer arıyor” dedi. 

Hayati Akbaş / Hopa

Yorumlar (1)
Ali Demir Ertürk 4 ay önce
Geçen yıl eşimle birlikte katıldığımız Karadeniz Ralli'sinden çok büyük keyif almıştık. Cana yakın halkı, muhteşem doğası, zengin mutfağı ile Karadeniz kıyıları yatçıları bağrına basıyor...
Bu Rallileri düzenleyen DADD (Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği) kurucusu ve başkanı Dr. Zafer Türkmen'e ve yönetime çok teşekkür ederiz...
21°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?