banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Türk çayının ilginç yararları ortaya çıktı

Rize Ticaret Borsası (RTB) tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, çay ve posasının hayatı kolaylaştıran ilginç yararları olduğu ortaya çıktı.

MAGAZİN 16.10.2011, 00:01
2135
Türk çayının ilginç yararları ortaya çıktı

Rize Ticaret Borsası (RTB) tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, çay ve posasının hayatı kolaylaştıran ilginç yararları olduğu ortaya çıktı.

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, çay üzerinde değişik tarihlerde yaptırdıkları bilimsel araştırmalarda, insan sağlığının yanı sıra hayatı kolaylaştıran birçok faydasının da ortaya çıktığını açıkladı.

Çayla ilgili yapılan son araştırmalarda çok yararlı bir bitki olduğunu öğrendiklerini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: "Türk çayı vücudun su dengesini koruma, kanser riskini azaltma, kanser yapıcı hücre oluşumunu engelleme, gerginlik ve uykusuzluğu giderme, cilt sağlığı, bağışıklık sistemini 5 kat arttırma, beyin tümörü riskini azaltma, sindirimi kolaylaştırma, ishalin durdurulması ve böbreklerin daha iyi çalışması gibi çok önemli yararlar sağlıyor. Vücuttaki mineral dengesini koruyor, kireçlenmeyi önlüyor, kemikleri güçlendiriyor. Diş hastalıklarını da önleyen çay, kan dolaşımının kolaylaştırıyor, damar sertliğini, yorgunluğu ve depresyonu önlüyor. İdrarı temizliyor, metabolizmayı yeniliyor, kalp krizi riskini de azaltıyor. Hormonları güçlendirerek mutluluğu da arttırıyor."


Demlikte kalan çayı atmayın

Erdoğan, demlikte içildikten sonra kalan çay posasının da atılmaması gerektiğini belirterek posanın da bir çok yararı olduğunu söyledi. Erdoğan şöyle devam etti: "Ilık çay dolu bir leğende 10 dakika tutulan ayaklarda koku kalmıyor. Posası süzülüp soğuyan dem ile gargara yapılması boğaz ağrısını alıyor. Çay posası kurutulup buzdolabına konulunca istenmeyen kokuları önlüyor. Vücudun ılık çayla ovalanması yağlanmayı engelliyor. Antibiyotik etkisi gösteren çay ile vücuttaki yaralar temizlenebiliyor. Sıcak çay ile ovulan ellerde balık veya soğan gibi istenmeyen kokular önlenebiliyor. Çay buharı gözdeki çapaklanmayı engelliyor. Şampuanla yıkandıktan sonra bir çaydanlık çayla durulanan saçlar pırıl pırıl oluyor. Yemek yerken dilinizi ısırdıysanız veya ağız içerisinde oluşan yaralar varsa çay gargarası ile kısa sürede tedavi ediliyor."

Yorumlar (0)
12
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü