Karadeniz, Hayatının Vazgeçilmezi Oldu

Sahil ilçesi Abana'da yaşayan Cevdet Aydın isimli vatandaş, tam 60 yıldır Karadeniz`de av yapıyor. Aydın, Karadeniz'in hayatında önemli izler barındırdığını belirtti.

Karadeniz, Hayatının Vazgeçilmezi Oldu

Karadeniz, Hayatının Vazgeçilmezi Oldu
 
 Sahil ilçesi Abana'da yaşayan Cevdet Aydın isimli vatandaş, tam 60 yıldır Karadeniz`de av yapıyor. 

Balık sezonunun açılmasıyla birlikte ilçe limanındaki balıkçı kulübesinde ağlarını onaran ve teknesine bakım yaparak günlerini geçiren Aydın, 67 yaşında olduğunu ve 7 yaşından bu yana da Karadeniz açıklarından tuttuğu balıkları satarak geçimini sağladığını, üç çocuğunu da Karadeniz'den kazandığı parayla büyüttüğünü anlattı. Abana'da doğduğunu ve bu yaşına kadar Abana'da balıkçıkla uğraştığını söyleyen Aydın, '' balıkçılığın yanında su tesisatçılığı, tornacılık ve taksicilik yaptım, bir süre de gemilerde aşçı olarak çalıştım. Ama hiçbirinden balıkçılık kadar zevk almadım. Kendime ait balıkçı kulübem ve teknemle hayatımı Karadeniz'den kurdum. Denizle ilgili acı tatlı birçok olaya şahit oldum ama Karadeniz'den yine de vazgeçemedim. Çok da mutlu bir hayatım var. Sağlığım ve ömrüm müsaade ettiği sürece denizden vazgeçmeyeceğim'' diyerek Karadeniz'in hayatında önemli izler barındırdığını belirtti.
    
TEKNELERİNE, HAYATTA YAŞADIĞI OLAYLARDAN İSİMLER VERDİ
    
Karadeniz'de 13 tane tekne eskittiğini söyleyen Aydın, '' Teknelerime hayatımdaki ve hayattaki olaylardan izler taşıyan isimler verdim. Teknemin bir tanesine Fırtına ismi vermiştim. O tekneyle ne zaman denize açıldıysam hep fırtınaya yakalandım. Yine teknelerimden başka birine 80'li yılların meşhur filmi 'Aşk Gemisi' adını vermiştim. Tekneyle limana yanaştığımda ilçede bir söylenti olmuş. 'Aşk Gemisi' limana demirledi diye söylentiler yayılınca vatandaşlar limana akın edip, Aşk Gemisi hangisi diye bana sordular. Bende kendi tekneme o ismi verdiğimi söyleyince şaşkınlık içinde geri döndüler. Teknelerime verdiğim isimlerden unutmadığım ' Aşk Gemisi' oldu'' dedi.
    

BALIKÇILIK ESKİSİ GİBİ PARA KAZANDIRMIYOR 
    
Balıkçılık mesleğinin eskisi kadar ekonomik getirisi olmadığını da beliren Aydın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti; '' Balıkçılıkta para kazanmak artık eski yıllar da olduğu gibi kolay değil. Balıkçılığın para kazandırdığı dönemler 80'li yıllardı. O dönemde balık bolluğu vardı. Günümüzde ise balık eskisi gibi bol kendini göstermiyor. Geçtiğimiz yaz sezonu boyunca Mezgit balığı avlamak için tam üç ay Karadeniz'e açıldım. Sezon sonu yaptığım hesaplara göre, 3 bin 250 lira Mezgit balığından kazanmışım. Bu paranın Bin 500 lirasını teknenin mazot giderleri için harcadım. Balık için gereken Mezgit avı için de bin lira ağ parası vermiştim. Yunus balıkları, denizde yiyecek balık bulamayınca son beş yıldır ağlara saldırmaya başladı. Durum böyle olunca 2 bin lira da talan olan ağlar içim harcadım. Yaz sezonunda kar etmeyi hedeflerken birden kendimi zararın içinde buldum. Balıkçılıktan para kazanma devri eskidendi.''
    
TAYFASI, HAYAT ARKADAŞI

    
Balıkçılık döneminde en büyük destekçisi ve yardımcısı hayat arkadaşı Havva Aydın olduğunu ifade eden Cevdet Aydın, '' Karadeniz'deki iş arkadaşım, eşim Havva Aydın. Eşimle beraber balık ağlarını onarıyoruz, denize açılıyoruz. Hayatımdan çok mutluyum. Elim tuttuğu sürece Karadeniz'den vazgeçmeyeceğim. Karadeniz ile ilgili yaklaşık 60 tane anım var. Tek hedefim bunları bir kitap haline getirmek. İnşallah bu konuda da başarılı olurum.''
 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176