banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Kanada'da Fok Katliamı Başladı

Kanada'da her yıl avcıların kullandığı yöntem sebebiyle tüm dünyanın “vahşet" olarak nitelendirdiği fok avı için gemiler dün St. Lawrence Körfezinden demir aldı.

MAGAZİN 24.03.2009, 08:26
3182
Kanada'da Fok Katliamı Başladı

Kanada'da fok avı başladı   
 
Kanada'da her yıl mart ayının son haftasında başlayan ve avcıların kullandığı yöntem sebebiyle tüm dünyanın “vahşet" olarak nitelendirdiği fok avı için gemiler dün St. Lawrence Körfezi'nden demir aldı.

Avcılar, bu yıl Prens Edward İsland, New Brunswick ve Nova Scotia eyaletlerini içine alan bölgeyi kullanabilecekler. St. Lawrence Körfezi;ndeki Magdalen Adası;nda bekleyen 20 gemi ve 100 kadar avcı, Kanada Balıkçılık Bakanlığından gelen başlama duyurusu ile birlikte ava başladı.

Yetkililer, ilk gün avcıların 200 kadar fok avladığını açıkladı. Balıkçılık Bakanlığı Sözcüsü Phill Jenkins, 16 gözlemcinin sürekli olarak avlanmayı kontrol edeceklerini belirterek, “bölgede basın mensupları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de var. Fok avının protesto edilmesine itirazımız yok, ancak geçen sene 5,5 milyon olan fok sayısı, bu yıl 6,4 milyona çıktı. Avlanma olmazsa sorun daha da büyüyecek" dedi.

Öte yandan Kanada;nın Charlottetown kentindeki Atlantik Veteriner Kolejinden iki veterinerin, bakanlık gözlemcileri ve bir grup fok avcısına “daha insancıl av teknikleri" konusunda eğitim verdiği öğrenildi. Quebec ve New Foundland-Labrador eyalet hükümetleri tarafından finanse edilen eğitim kurslarının gelecek yıllarda geliştirileceği ve bir süre sonra bu kursları tamamlayıp sertifika almayanlara avlanma izni verilmeyeceği belirtildi.

Kanada, bu yıl 338 bin fokun avlanmasına izin verdiğini açıklamıştı. (AA)

 

Yorumlar (0)
25
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü