banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Hurdalıktan asırlık tekne çıktı...

Hurdalıkta duran yük ve yolcu taşımada kulanılan 100 yıllık tekne, Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

MAGAZİN 03.03.2013, 09:27
Hurdalıktan asırlık tekne çıktı...

Sinop'un Ayancık İlçesi'nde bir kereste fabrikasının kapanmasının ardından hurdalıkta duran yük ve yolcu taşımada kulanılan 100 yıllık tekne, Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

Hurdalıktan vinçle alınıp tarihi Sinop Cezaevi bahçesine konulan geminin restore edilmesi için İl Kültür ve Turizm müdürlüğü harekete geçti.

İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Labaratuvarı Müdürlüğü uzmanı restoratör Uğur Genç ve tarihi gemi ve tekne araştırmacısı Korhan Bircan, Sinop'a gelerek gemiyle ilgili incelemelerde bulundu.

Restorasyonu için yapılan ilk incelemede geminin 100 yıl önce yapıldığı belirtildi. Korhan Bircan, 11.5 metre boyunda 4 metre enindeki gemide yapılacak detaylı inceleme ile gerçek yaşının tespit edileceğini söyledi.

"Osmanlı döneminde yapılmış olabilir"

Bircan, "Bu teknenin Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde yapıldığını tahmin ediyoruz. Teknenin tarihsel araştırması gerçekleştirilecek. Ancak 100 yaşından fazla olduğunu söyleyebiliriz. Yaptığımız fotoğraf incelemelerinde bu teknenin 1907 yılına kadar kullanıldığına dair Samsun'da çekilmiş bir fotoğraf var. Bu tekne yük taşımanın yanında büyük gemilerden inen yolcuları da kıyılara ulaştırmada kullanılmış" diye konuştu.

20 tona kadar yük taşıma kapasitesi olan bu tarihi teknenin çok büyük bir kültür mirası olduğunu ifade eden Bircan, "Bu tekne Sinop için önemli bir eser ve turizme bunun kazandırılması gerekiyor. Bu çapar teknesi aslında dünyada kalan nadir örneklerden bir tanesi" dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun ise tarihi teknenin, bakım ve onarımı yapıldıktan sonra Sinop'un en önemli sembolleri arasında yerini alacağını söyledi.

Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102