Film İçin Osmanlı Gemisi İnşa Edilecek

Cumali Varer, Sefaradların hikayesini film yapıyor. Yahudi cemaatı ile B.M.Medeniyetler İttifakı'nın desteklediği proje 70 milyon dolarlık dev bir bütçeye sahip.

Film İçin Osmanlı Gemisi İnşa Edilecek

Film İçin Osmanlı Gemisi İnşa Edilecek 

Türk Deniz Kuvvetleri'nden 50 SAT komandosu "SEFARAD" adlı sinema filminde levend olacak. 
 
Cap İstanbul ile European Pro Tour yelken yarışlarının organizatörü Cumali Varer, Sefaradların hikayesini film yapıyor. Yahudi cemaatı ile B.M.Medeniyetler İttifakı'nın desteklediği proje 70 milyon dolarlık dev bir bütçeye sahip.

KOMANDOLAR OSMANLI LEVENDİ OLDU

Projenin yapımcısı Cumali Varer, İspanya'da zulüm gördükleri için 2. Beyazıd'ın himayesiyle Osmanlı'ya getirilen Sefaradların hikayesini filme çekmeye, Cannes'da tanıştığı Sefarad kökenli bir Yahudi iş adamı vesilesiyle karar verdi. Filmin finansmanını büyük ölçüde Yahudi lobisi üstlenirken, Türk Deniz Kuvvetleri de savaş sahnelerinde rol alacak levendleri canlandırmak üzere askeri öğrencilerin yanı sıra 50 SAT komandosunun filmde rol almasını kabul etti. Bütçe sorunun çözülmesi üzerine senaryo yazımına başlandı. Senaryonun yazımında ise bir başka Sefarad kökenli iş adamı Jak Kamhi devreye girdi. Kamhi, Karaköy'deki 500. Yıl Vakfı'na ait Yahudi Müzesi'ndeki bütün belgeleri Cumali Varer'e verdi.

50 MİLYON SEYİRCİ BEKLİYORUZ

Oyuncu kadrosu için bütçenin 30 milyon doları ayrılırken, Varer kadrodaki ünlü isimleri açıklamak istemediğini belirtti. Çekimlerde kullanılacak 37 metrelik Osmanlı gemisi sunbekinin yapımı için de sipariş verildi.

Gemi, çekimlerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın isteği üzerine inşa edilecek özel iskelede sergilenecek.
Filmin havuz çekimleriMalta'da, stüdyo çekimleri Fransa'da, dışmekan çekimleri İstanbul'da ve İspanya'nın Kadiz şehrinde, saray çekimleri ise Topkapı'da gerçekleştirilecek. Yapımcı Cumali Varer projeyle ilgili "Dünyayı ilgilendiren bir film. Fransız ortağımdünya çapında 50milyon izleyiciye ulaşabileceğimizi ön görüyor" şeklinde konuştu.

Sefarad nedir?

Sefarad İSPANYA ve Portekiz'de yaşayan Yahudilerin adıdır. Ortak dilleri Ladino'dur. 1400'lerin sonunda dinlerini değiştirmeye ve yaşadıkları toprakları terk etmeye zorlanmışlardır. Sefaradların çoğu Osmanlı İmparatorluğu topraklarına, Hollanda, Fransa, İngiltere ve daha sonra Güney Amerika'ya sığınmışlardır. 150 bin Sefarad'ın 90 bini, Osmanlı padişahı II. Bayezıd tarafından Sunbeki gemileriyle Osmanlı topraklarına getirilmişlerdir.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
kadir  kir
kadir kir - 10 yıl Önce

bu haberı bıraz dıkkatle okumak ısterdım ama bılgıler cok az

supheler cok fazladır kadır topbas bu konu ıle neden ılıntılı pek anlasılmıyor

proje baskanıveya ortagı hangı ulke vatandası bunu merak ederım kendısını parıs boatshowda gordum uzaktan... hakkında cok sıkayetler oldu on yargılı olmak ıstemem ama daha evvel yapılmıs ısler neye benzıyor ne faydası oldu anlasılmadı ozellıkle cannes beledıye baskanı cok sıkayet ettı bu konularda

nıye seferad nıye bızım denız kuvvetlerı sat komondosu verıyor sayın jak kahmı neden destek verecektır

nıye bu fılm fılm demekte dogru degıl bu konu ıslenıyor

bence haber cok yenı butun bunlar ortada yok

haber yapalım para bulalım dıye ıslermıs gıbı gelıyor bana

cok akıllıcı gozukmeyen bır hayalı proje

ıhtıyacta yok ama spıelberg bır fılm yaparsa dogru olur

daha dıkkat edılmesı gerekır seferad hassa konu ...tarıhı yanılgılar cok olur

denız kuvvetlerının boyle bır ıse karısmasını hıc algılayamadım

kadır topbas sanırım ıyı olur dusuncesınde hayalı bır olur vermıstır

ama boyle yuksek cıtalarda dolasmaya ıhtıyac yokturozetle haber bana ılgınc gelmedı

ama bıraz korkutucu taraflarını gordum

fransız ortak sanırım turkıyeyı kolay cekım yapılan bır bolge sanıyor bızde cok unlu yonetmenler var nıye onlar bunu dusunmedı veya nıye hoollywood degılde fransız yonetmen yoksa bız fransız mı olacagız

bızı ılgılendıren kısmı nedır ozetle paralar kımden cıkacak

boyle bır fılm nıye seyredılsın

dıyerek bır yorum yapmak ısyerım

kadır kırbanner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176