banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Dünyanın En Çevreci Yatını Tasarladı

İNGİLTERE’de üniversite mezunu bir öğrenci, dünyanın en yeşil yatını tasarladı. Bu yat elektrik hatları şebekesine satılabilecek derecede ek ek güç yaratıyor.

MAGAZİN 13.10.2009, 01:05
1970
Dünyanın En Çevreci Yatını Tasarladı

Dünyanın En Çevreci Yatını Tasarladı

İNGİLTERE’de üniversite mezunu bir öğrenci, dünyanın en yeşil yatını tasarladı. Bu yat o kadar enerji verimliliğine sahip ki elektrik hatları şebekesine satılabilecek derecede ek güç yaratıyor.

24 yaşındaki Alastair Callender tarafından geliştirilen ‘Soliloquy’ adlı yat, 10 knots’luk hıza karbon emisyonu olmadan ulaşabiliyor.

Yelkenleri güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışıyor. Coventry Üniversitesi’ne giden Callender, bu yatı yl sonu bitirme projesi olarak geliştirdi.

Callender, şu anda bunun yapımını üstlenecek Avrupalı bir işadamı arıyor. 10 knots’a kadar emisyonsuz hıza ulaşan yat, dizel elektrik motorun yardımıyla da 18 knots’luk hıza ulaşabiliyor. Rüzgar olmadığında dahi enerji depolayabilen yat, Monako yat fuarındaki küçük boyutlu prototipi bile ilgi çekti. Yatın temel özelliklerinden biri 6.500 metre solar panele sahip olması.

Yorumlar (1)
İnanç Kaptan 11 yıl önce
Volitan tasarım projesini ve aldığı uluslararası tasarım ödülü haberini duymayanınız yoktur herhalde,Volitan ve tarzında yapılan deniz araçlarını gelecek için tek geçerim...günümüzde 3boyutlu,grafik animasyonlu ve analiz programlarında test edilip model maketi boyutunda tasarlayan yüzleri bulan sayıda Türk genci barındırmaktayız.

mühim olan bizim bu arkadaşları basın,türk silahlı kuvvetleri ve büyük üretici firmalar tarafından ellerinden tutulup desteklenmeleridir.

Türk patent enst. ve kosgebin bile ücret desteğini aşan projeler tasarlayan yeni nesile sahibiz.

çok şükür ki borlu yakıt teknolijisini yapmışız,şimdi tekniği tüm vasıtalara,sanayii makinelerine uyarlayıp dünyaya satalım da görsün o sömürücü büyük ülkeler.bu ülkenin devrim arabalarının hüzünlü akibeti gibi değer görmeyen ve batı hayranı zihinleri barındıran basın ve iş adamlarına,bir millete daha fazla tahammül etmemesi gerekir.elin ingilizine başarılar dilerim tasarımında....başta deniz haberi ve diğer basın kurumlarını,devlet yetkililerini bu gençleri keşif ve araştırmaya davet ediyorum.

21
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü