banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Denizden kilometrelerce uzakta "gemi kafe" açtı

Tokatlı milli güreşçi Atilla Balcı'nın Zonguldak'ta yaptırıp denizden kilometrelerce uzaktaki memleketine getirttiği gemi, kafe olarak hizmet veriyor

MAGAZİN 22.06.2015, 11:25
Denizden kilometrelerce uzakta

Denizden kilometrelerce uzakta "gemi kafe" açtı

Tokatlı milli güreşçi Atilla Balcı'nın Zonguldak'ta yaptırıp denizden kilometrelerce uzaktaki memleketine getirttiği gemi, kafe olarak hizmet veriyor

 Balcı: - "Gemi kafeyi gören vatandaşlar böyle değişik bir ortam gördükleri için şaşırıyorlar"

Tokatlı milli güreşçi Atilla Balcı, Zonguldak'ta yaptırdığı gemiyi denizden 215 kilometre uzaktaki memleketi Turhal'a getirterek "Pehlivan Gemi Kafe" isimli iş yeri açtı. Milli Egemenlik Parkı'na kurulan, kafe olarak hizmet veren, 2 metre yüksekliğinde ve 8 metre uzunluğundaki gemi, vatandaşlardan ilgi görüyor. Milli güreşçi Atilla Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır aklında böyle bir proje tasarladığını belirterek, "Projeyi hayata geçirmek için bir gün Turhal Belediye Başkanımız Yılmaz Bekler'i makamında ziyaret ettim. Başkanımıza bu projemi sundum. Başkanım 'sana yardımcı olacağım' dedi. Zaten başkanımın da 'Turhal için projem var diyen herkese destek olacağım' diye bir sloganı vardı. Gittiğimde hiç ikiletmeden 'oğlum ben sana yardımcı olacağım, neyse bize düşen onu bize bırak, sen git gemi yaptır' dedi. Biz başkanımla el ele verip böyle güzel bir projeye imza attık" diye konuştu.

Kafeterya sayesinde maddi sıkıntılarını giderebilmek için bir iş yeri sahibi olduğunu dile getiren Balcı, "Yağlı güreşlere belediyemiz adına katılıyorum. Oradan elde ettiğimiz gelirler var. Festivallerde güreş oluyor. Yaz döneminde festivaller oluyor. Oralara katılıyorum. Sürekli işimin olması için böyle bir projeyi hayata geçirmeye karar verdim. Yıllardır Kırkpınar Yağlı Güreşlerine katılıyorum" dedi.

Balcı, projeyi hayata geçirmekte zorlandığını belirterek, "Pehlivan Gemi Kafe projesini hayata geçirmek için evimi sattım. Gemi yapımı için Zonguldak Alaplı'da bir ustayla tanıştık. Daha sonra 2014 yılının aralık ayında Alaplı'ya gittim. Gemimiz 3 ayda bitti. Bittikten sonra gemimizi 2 parça halinde tırla Turhal'a getirdik. Burada montajı yapıldı. Gemi kafeyi yaklaşık 20 gündür işletiyorum. Gemi kafeyi gören vatandaşlar böyle değişik bir ortam gördükleri için şaşırıyor. Memleketim denize 215 kilometre uzaklıkta bulunuyor.Deniz olmayan yerde gemi kafe açmamı bazı vatandaşlar yadırgıyor" ifadelerini kullandı.

- "Bizim ülkemizde güreşçiler çok fazla desteklenmez"

Gemi kafeyi ziyaret eden Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler de Balcı'nın belediyeleri adına güreştiğini söyledi. Balcı'nın çalışmaları sayesinde milli güreşçi olma unvanına ulaştığını anımsatan Bekler, "Şu anda da Turhal Belediyesi adına güreş organizasyonlarına giriyor. Biliyorsunuz bizim ülkemizde güreşçiler çok fazla desteklenmez. Diğer spor alanları kadar, geçimlerini sağlayacakları kadar para kazanamazlar" dedi.

Milli güreşçinin kendisinden hiç iş talebinde bulunmadığını belirten Bekler, şunları kaydetti: "Kendisi Zonguldak'ta bir gemi yaptıracağını, benim de uygun göreceğim bir alana bu gemi kafeyi yerleştireceğini söyledi. Ben kendisine Milli Egemenlik Parkı'ndan bu bölgeyi gösterdim ve gemi kafeyi buraya yerleştirdi. Bu gemiyi 60 bin liraya yaptırdı. Bunun içinde kendi evini satmak zorunda kaldı. İnşallah buradan ekmek parasını çıkartabileceği bir iş ortamı oluşacak kendisine. Milli Egemenlik Parkımıza da bu gemi kafe ayrı bir hava kattı. Hem şehrin estetiğini de hem de Milli Egemenlik Parkımızın atmosferine de uygun bir şey oldu."

Yorumlar (0)
28°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?